Steve Redgrave varuje, že vyplácanie finančných odmien zlatým medailistov z OH bude rozdeľovať športovcov

Steve Redgrave varuje, že vyplácanie finančných odmien zlatým medailistov z OH bude rozdeľovať športovcov
Päťnásobný olympijský víťaz vo veslovaní Steve Redgrave varuje, že vyplácanie finančných odmien zlatým medailistov z OH bude rozdeľovať športovcov.
BRATISLAVA 2. mája -  Svetová atletika už v polovici apríla oznámila, že ako prvá medzinárodná športová federácia bude po olympijských hrách 2024 v Paríži vyplácať finančné odmeny najúspešnejším športovcom vo svojom odvetví. Pod piatimi kruhmi vo francúzskej metropole bude v atletike dovedna 48 medailových disciplín.

Bývalý britský veslár Redgrave, ktorý triumfoval na piatich po sebe idúcich OH v rokoch 1984 až 2000, pre BBC povedal: "Všetci zlatí medailisti, ktorých odkryjú hry v Paríži, sú schopní zarobiť si nemalé finančné prostriedky aj iným spôsobom. Je tomu tak pred Parížom a bude tomu tak aj po ňom. Dávate peniaze ľudom, ktorí ich už majú.“
Olympijské športové organizácie takisto kritizovali Svetovú atletiku za jej prísľub vyplácať finančné odmeny víťazom. "Podľa mnohých tento krok podkopáva hodnoty olympizmu a jedinečnosť hier,“ uviedla vo vyhlásení Asociácia medzinárodných letných olympijských federácií (ASOIF). Medzinárodný olympijský výbor (MOV) neudeľuje finančné odmeny, ale rozdeľuje financie prostredníctvom medzinárodných federácií a národných olympijských výborov.
Svetová atletika tiež uviedla, že od olympijských hier 2028, ktoré sa budú konať v americkom meste Los Angeles, plánuje vyplácať finančné odmeny nie len víťazom, ale všetkým medailistom. "Tento krok bude nepochybne rozdeľovať jednotlivých športovcov. Ja som to zvládol, aj keď som viac peňazí zarobil po ukončení veslárskej kariéry ako počas nej,“ pokračovala 62-ročná legenda a dodala, že by bola rada, ak by sa dané financie rozdelili "iným" športom, ktoré to potrebujú viac.

Redgrave tiež varoval, že veslovanie prežije len vďaka peniazom, ktoré medzinárodná federácia získa zo súťaží na olympijských hrách. "Ak niekedy niekto na tieto peniaze siahne, tento šport bude odsúdený na zánik. Sme pritom jednou z najrelevantnejších disciplín hier," varoval Brit, ktorého kráľovná Alžbeta II. povýšila do rytierskeho stavu. Veslovanie bolo súčasťou všetkých hier pod piatimi kruhmi od roku 1900.
3.5.2024   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články