Športovcom roka 2023 sa stala Barteková, Viktória Forsterová skončila šiesta

Športovcom roka 2023 sa stala Barteková, Viktória Forsterová skončila šiesta
Reprezentantka v športovej streľbe Danka Barteková sa stala víťazkou tradičnej ankety Klubu športových redaktorov SSN Športovec roka.
BRATISLAVA 5. februára - V ankete, ktorá v bývalom Československu písala svoju tradíciu už od roku 1959 a v rámci samostatnej Slovenskej republiky od roku 1993, triumfovala premiérovo a prerušila "nadvládu" lyžiarky Petry Vlhovej. Tá s mankom 72 bodov skončila druhá, tretiu priečku obsadil futbalista Stanislav Lobotka. Futbalová reprezentácia SR získala ocenenie ako najlepší kolektív, v minulosti cenu získala aj za roky 2009, 2010, 2014, 2015 a 2020. Hlasy v prestížnej ankete Športovec roka 2023 dostalo 64 športovcov a 19 kolektívov.

Medzi jednotlivcami sa do Top 10 dostali aj Eliška Mintálová (vodný slalom), Martin Vaculík (plochá dráha), Viktória Forsterová (atletika), Dávid Hancko (futbal), Marián Kovačócy (športová streľba), Nela Lopušanová (ľadový hokej) a Ján Volko (atletika). V najlepšej trojke kolektívov sú aj futbalisti ŠK Slovan Bratislava a reprezentácia SR hokejistov do 18 rokov.

Iba štvrtý raz v histórii ankety v ére samostatnosti od roku 1993 sa do prvej desiatky v jednom roku dostali dvaja atléti. Premiérovo sa to udialo v roku 2007 (Libor Charfreitag, Mikuláš Konopka), potom o sedem rokov neskôr (Martina Hrašnová, Matej Tóth) a takisto v roku 2020 (Ján Volko, Matej Tóth).

Viktória Forster nazbierala od 129 hlasujúcich športových novinárov 372 bodov, keď sa na šiestich lístkoch objavila dokonca na tretej priečke. Do Top 10 v ankete sa dostala prvý raz v kariére.

„Pravdu povediac, nečakala som, že sa dostanem do desiatky najlepších a v nej dokonca na šiestu priečku, ale veľmi sa z toho teším. Je to pre mňa ďalšia motivácia byt ešte lepšia,“ skonštatovala Viktória, ktorá na pondelkovú bratislavskú slávnosť priletela z nemeckého Düsseldorfu, kde v nedeľu skončila v behu na 60 m prekážok na striebornom mítingu World Athletics Indoor Tour štvrtá.

Viki zažila vlani najkrajšie chvíle na augustovej Svetovej univerziáde v čínskom Čcheng-tu: po striebre na hladkej stovke triumfovala na prekážkovej a ako bonus pridala nielen slovenský rekord 12,72, ale aj miestenku na olympijské hry 2024 v Paríži. Dvadsaťjedenročná členka klubu ŠK ŠOG Nitra a VŠC Dukla Banská Bystrica zaujala aj na mítingu P-T-S v Banskej Bystrici. Na 100 m časom 11,26 prekonala 55-ročný slovenský rekord Evy Gleskovej-Lehockej (11,29) z OH 1968 v México City! Forster vlani zlepšovala aj slovenské seniorské rekordy: v hale na 60 m prekážok raz, v lete raz na 100 m a trikrát na 100 m prekážok. V novembri 2023 triumfovala Forster aj v slovenskej ankete Atlét roka.  

Ocenenie Športová legenda dostal niekdajší zápasník Jozef Lohyňa, bronzový z OH v Soule 1988 či svetový šampión z Tokia 1990. Paralympionikom roka sa stal reprezentant v parašportovej streľbe Radoslav Malenovský, ktorý si vybojoval v peruánskej Lime titul majstra sveta v ľubovoľnej malokalibrovke 3x40. Za Paralympijský kolektív roka vyhlásili družstvo parahokejistov. Talentom roka sa stali džudistka Patrícia Tománková za letné športy a hokejistka Nela Lopušanová za zimné. Stále iba 15-ročná Lopušanová sa dokonca dostala do Top 10 celej ankety Športovec roka 2023 ako suverénne najmladšia laureátka. Klub športových redaktorov SSN udelil Cenu Štefana Mašlonku za poskytnutie najlepších tlačových služieb v roku 2023 Slovenskému futbalovému zväzu.
Danka Barteková v roku 2023 získala v streleckom svete v skeete unikátne double majsterky sveta a Európy. Medzi najúspešnejších športovcov krajiny sa dostala tretíkrát, po 3. mieste v olympijskom roku 2012 a ôsmom v roku 2019 sa stala prvýkrát víťazkou ankety. Tridsaťdeväťročná rodáčka z Trenčína je členkou Športového centra polície, po Jozefovi Göncim (1999) a Zuzane Rehák Štefečekovej (2012) sa stala treťou strelkyňou, ktorá triumfovala v ankete KŠR.

"Premiérovo som získala titul majsterky sveta a tiež piaty titul majsterky Európy. Môže sa zdať, že sa na to pozerám iba cez tituly, no pevne dúfam, že to bol môj zlomový rok. Naučila som sa totiž na pretekoch strieľať vysoké čísla. Všetky tri tituly - Slovensko, Európu aj svet - som vyhrala s dobrými nástrelmi. Verím, že to bolo zlomenie prekliatia a budem naďalej strieľať takéto výsledky," uviedla Danka Barteková.

Absolútnou rekordérkou ankety je plavkyňa Martina Moravcová so šiestimi prvenstvami. Vodný slalomár Michal Martikán a lyžiarka Petra Vlhová majú na svojom konte po štyri víťazstvá. Trikrát sa víťazmi stali biatlonistka Anastasia Kuzminová a cyklista Peter Sagan.
V tohtoročnej ankete hlasovalo 129 športových novinárov a členov Klubu športových redaktorov. Danku Bartekovú zaradilo na 1. miesto 80 žurnalistov, Petru Vlhovú 33, Stanislava Lobotku 11. Na prvých priečkach sa u hlasujúcich objavili aj Eliška Mintálová, Martin Vaculík, Dávid Hancko a Marianna Jagerčíková. Až 105 hlasujúci dalo medzi kolektívmi na 1. miesto futbalovú reprezentáciu. Futbalový Slovan Bratislava sa ocitol na 1. priečke 11-krát. Zaujímavosťou je, že hlasujúci hokejovú osemnástku zaraďovali na druhú či tretiu priečku, najvyššie sa neocitla na rozdiel od družstva strelkýň v skeete, florbalistiek Slovenska, hádzanárok Iuventy Michalovce, volejbalistiek Slovenska či tenistiek Slovenska ani raz.

ŠPORTOVEC ROKA 2023 - výsledky

JEDNOTLIVCI
1. Danka Barteková (športová streľba) 1187 bodov
2. Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie) 1115
3. Stanislav Lobotka (futbal) 778
4. Eliška Mintálová (vodný slalom) 546
5. Martin Vaculík (plochá dráha) 425
6. Viktória Forsterová (atletika) 372
7. Dávid Hancko (futbal) 345
8. Marián Kovačócy (športová streľba) 309
9. Nela Lopušanová (ľadový hokej) 301
10. Ján Volko (atletika) 197

KOLEKTÍVY
1. reprezentácia SR vo futbale 333
2. futbalisti ŠK Slovan Bratislava 174
3. reprezentácia hokejistov do 18 rokov 46

5.2.2024   /   Ostatné   /   Autor: SAZ/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články