Richarda Vargu stále poháňa vpred medailový sen

Richarda Vargu stále poháňa vpred medailový sen
Richard Varga: ,,V Ženeve mi chýbalo len veľmi málo, aby som sa postavil na pódium. Medaila mi zatiaľ nie je súdená"
BRATISLAVA 21. júla - Najúspešnejší slovenský triatlonista Richard Varga odchádza koncom júla na súťažný test do dejiska budúcoročných olympijských hier v Riu de Janeiro. Ešte pred odchodom do Južnej Ameriky na pôde Národného športového centra, ktorého je ambasádorom, zhodnotil svoje účinkovanie na najvýznamnejších svetových a európskych podujatiach v prvom polroku 2015. Viaceré výsledky ho potešili, ale boli aj také, ktoré ho zarmútili. Mrzí ho najmä štvorsekundové manko, ktoré ho delilo od medaily na nedávnom európskom šampionáte v Ženeve.

 "Chýbalo naozaj veľmi málo a mal by som medailu z majstrovstiev Európy. Už by sa so mnou tento úspech navždy spájal, mal by som veľkú medailu," povedal Richard Varga a pokračoval: "Na druhej strane musím povedať, že aj štvrté miesto je pre mňa veľmi cenný úspech. Takisto aj piata pozícia na prvých európskych hrách v Baku. Musím zostať trpezlivý a dokázať o medailu ešte lepšie zabojovať." 

 Dvadsaťšesťročný bratislavský rodák v tejto súvislosti zdôraznil, že všetko zlé je aj na niečo dobré. Podľa neho práve štvrtá pozícia na ME ho ešte viac vyburcuje do tréningu, aby v budúcnosti bol ešte lepší. "Stále som mladý športovec, verím, že európskych šampionátov ešte absolvujem mnoho a budem mať veľkú šancu aj na medailový úspech. Tohto sna sa zatiaľ nevzdávam," zdôraznil triatlonista, ktorý okrem troch titulov majstra sveta v akvatlone vybojoval aj medailu na MS do 23 rokov. 

 Veľkú dávku smoly si Richard Varga vybral aj na sobotňajších pretekoch majstrovskej svetovej série v Hamburgu, kde v konkurencii 65 mužov obsadil 8. miesto, hoci reálne útočil na pozíciu v prvej päťke. Na tomto výsledku sa podpísala najmä chyba, ktorej sa dopustil v cyklistickom depe pri vybiehaní na bežeckú trať. "Pred pretekmi nás nepustili na trať, nemali sme šancu spoznať súťažné podmienky. Myslel som si, že po cyklistickej časti sa veľmi rýchlo dokážem vyzuť, aby som mohol medzi prvými vybehnúť na bežecký úsek. Zle som však odhadol svoju rýchlosť a vyzúval som sa príliš dlho, pričom som prekročil vyčlenený priestor. Táto chyba ma nielen spomalila, ale dostal som aj 10-sekundovú penalizáciu a na bežeckú časť som vybiehal medzi poslednými. Aj tak som sa dokázal prepracovať na výsledné ôsme miesto. Som rád, že sa mi podarilo natiahnuť šnúru mojich umiestnení v prvej desiatke v kvalitnej konkurencii," opísal Richard Varga na populárnom podujatí v Hamburgu. Na týchto pretekoch okrem 65 elitných mužov a rovnakého počtu žien štartovalo počas minulého víkendu vyše 12 000 milovníkov triatlonu a sledovalo ich viac ako 120 000 ľudí. Aj to je dôkaz popularity tohto športu v Nemecku. 

 Účastník OH 2012 v Londýne Varga sa v ďalšom priebehu sezóny najviac teší na podujatie majstrovskej série v Štokholme (22.- 23. 8.), lebo na tejto trati už dosiahol v minulosti dobré výsledky. 

,,Budem veľmi rád, keď si zopakujem dobré umiestnenie v Štokholme, lebo vo svetovom rebríčku som momentálne na 15. mieste. Ak budem pokračovať v tomto trende, reálny je aj útok na prvú desiatku. To je môj cieľ." 

V súvislosti s OH 2016 treba pripomenúť, že Richard Varga momentálne figuruje na 18. priečke redukovaného kvalifikačného rebríčka. Keďže v Riu by malo štartovať 55 pretekárov v mužskej súťaži, pravdepodobne už v polovici septembra by mohla byť jeho druhá účasť na olympijskom sviatku definitívna.

 "Pred štyrmi rokmi som ani nebol medzi 55 pretekármi, ktorí si vybojovali miestenku na OH v Londýne. Dostal som sa tam len vďaka voľnej karte (obsadil 22. miesto – pozn.). Tentoraz som už v prvej svetovej dvadsiatke, takže olympiáda by mi nemala uniknúť. Aj preto pôjdem so záujmom na súťažný test do Brazílie, kde si chcem overiť najmä podmienky, v akých sa bude o rok súťažiť. Z dostupných informácií viem, že v Riu nás čaká náročná najmä cyklistická časť s 20% stúpaniami, beh na pláži a tiež plávanie v mori. Všetky tieto veci si chcem priamo na mieste overiť, aby som sa vedel čo najlepšie pripraviť na budúci " vysvetlil úspešný slovenský reprezentant v triatlone. 

21.7.2015   /   Ostatné   /   Autor: Sita

Ďalšie články