Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Prvý atletický ovál s umelým tartanovým povrchom čaká rekonštrukcia

Prvý atletický ovál s umelým tartanovým povrchom čaká rekonštrukcia
Atletický ovál na štadióne v Dubnici nad Váhom odovzdali do užívania ešte v roku 2001. Na šesť 400-metrových dráh vtedy prvý raz v histórii samostatného Slovenska položili umelý tartanový povrch
DUBNICA NAD VÁHOM 15. novembra - Jedným z dvoch úspešných žiadateľov z Trenčianskeho kraja o dotáciu zo Slovenského atletického zväzu (SAZ) je mesto Dubnica nad Váhom. Miestna samospráva k 250-tisícovej dotácii priloží aj vlastné finančné zdroje. Rekonštrukcia musí byť ukončená do roku 2021. O podrobnostiach informovala tlačová hovorkyňa mesta Veronika Rezáková.

SAZ rozdeľoval medzi vlastníkov a správcov atletických štadiónov po celom Slovensku viac ako 5 miliónov eur. Maximálna možná suma podpory na rekonštrukciu šesťdráhového štadióna bola pôvodne 300-tisíc eur, pre veľký záujem ju zväz znížil. "Ako mesto sme so žiadosťou uspeli a získali maximálnu výšku podpory 250-tisíc eur. Povinné spolufinancovanie zo strany mesta predstavuje 40 % z celkového rozpočtu rekonštrukcie, čo znamená, že naša mestská samospráva sa na rekonštrukcii štadióna bude podieľať sumou 166-tisíc eur,“ uviedol k financovaniu projektu viceprimátor mesta pre oblasť športu Adrián Gazdík.
Atletický ovál na štadióne v Dubnici nad Váhom odovzdali do užívania v roku 2001. Na šesť 400-metrových dráh vtedy prvý raz v histórii samostatného Slovenska položili umelý tartanový povrch. "Náš atletický klub odvtedy zabezpečoval množstvo významných športových akcií, od majstrovstiev Slovenska, až po európske klubové poháre, najvýznamnejším podujatím bol dlhodobo Atletický most. V Dubnici nad Váhom za 75 rokov existencie atletického klubu vyrástlo veľa atlétov, z ktorých mnohí úspešne reprezentovali mesto aj na medzinárodnej úrovni," priblížil históriu dubnickej atletiky prezident Atletického klubu Spartak Dubnica nad Váhom Rastislav Hrbáček.
Dnes už dubnický atletický ovál svojimi rozmermi a parametrami nespĺňa požiadavky najvyššej svetovej atletickej organizácie IAAF. "Dôvodom sú ostré zákruty, ktoré môžu byť problémom najmä pri rýchlostných atletických disciplínach, akými sú najdlhšie šprinty na 400 metrov. Pri ostrom uhle zákruty šprintéri nemôžu vyvinúť takú maximálnu rýchlosť, ako by na inom ovále dokázali. V záujme mesta je, aby sme tu mohli organizovať aj preteky vyššieho rankingu, preto sme požiadali zväz o dotáciu. Tá nám umožní nielen obnoviť značne poškodený povrch atletického oválu, ale aj upraviť parametre jeho oblúkov a tiež zmodernizovať zázemie klubu či vrhačský sektor," konkretizoval rekonštrukčné plány viceprimátor Gazdík. Ako na záver dodal, v zmysle schváleného dotačného programu SAZ musí byť rekonštrukcia ukončená do roku 2021.

SAZ dostal od vlády SR na rekonštrukciu štadiónov 5 miliónov eur, z vlastných zdrojov prispel samotný zväz sumou 450-tisíc eur. Z týchto prostriedkov podporili rekonštrukciu a výstavbu 23 štadiónov na Slovensku. Rekonštrukcia sa týka atletických oválov v 17 mestách, šesť miest čaká nová výstavba. V súčasnosti je na Slovensku iba 11 štadiónov, ktoré majú šesť až osem dráh 400-metrového o­válu.

15.11.2019 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA