Pred OH 2024 bude vystavených päť zlatých olympijských medailí „lietajúceho Fína“ Paava Nurmiho

Pred OH 2024 bude vystavených päť zlatých olympijských medailí „lietajúceho Fína“ Paava Nurmiho
Päť zlatých olympijských medailí, ktoré získal fenomenálny fínsky bežec Paavo Nurmi, zavíta pred tohtoročnými olympijskými hrami v Paríži do francúzskej metropoly.
MONAKO 27. februára - Tam budú vystavené pri príležitosti 100. výročia od jedinečného úspechu Nurmiho na OH 1924 v Paríži. V pondelok to oznámila Svetová atletika.

Pri príležitosti tohtoročných OH budú medaily vystavené pre verejnosť od 27. marca do 22. septembra v Monnaie de Paris na ľavom brehu rieky Seiny. Budú súčasťou rozsiahlejšej výstavy olympijských medailí s názvom „D'or, d'argent, de bronze“ (Zlato, striebro a bronz), ktorú organizuje múzeum francúzskej mincovne.
„Nurmi bol prvou skutočne globálnou športovou hviezdou,“ povedal prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe. Nurmi, ktorý sa špecializoval na stredné a dlhšie trate, mal prezývku „lietajúci Fín“. Jeho päť zlatých medailí z Paríža 1924 je doteraz najviac podaní atléta na jedných OH.
Nurmi, ktorý odišiel na večnosť ako 76-ročný pred viac ako 50 rokmi, na olympijskej scéne vybojoval dovedna 12 cenných kovov. Na OH 1920 v belgických Antverpách získal tri zlaté a jednu striebornú medailu. O štyri roky neskôr v Paríži ukoristil päť zlatých medailí, ktoré budú súčasťou spomenutej výstavy, a olympijské ťaženie zakončil v roku 1928 v holandskom Amsterdame jednou zlatou a dvomi striebornými medailami.
27.2.2024   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články