Pre bezpečnostnú krízu by mohli prehodnotiť veľkolepý otvárací ceremoniál OH 2024 v Paríži

Pre bezpečnostnú krízu by mohli prehodnotiť veľkolepý otvárací ceremoniál OH 2024 v Paríži
V prípade, že by sa Francúzsko opäť stalo terčom extrémistických útokov, veľkolepý otvárací ceremoniál budúcoročných olympijských hier v Paríži by mohli prehodnotiť.
LE PECQ 21. decembra - V stredajšom televíznom rozhovore to povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Podrobnosti o ceremoniáli zostávajú zahalené rúškom tajomstva, aby organizátori pripravili svetu čo najpozitívnejší zážitok.

Organizátori OH 2024 v Paríži pripravujú veľkolepý otvárací ceremoniál na rieke Seina. Približne 10 500 športovcov sa po nej preplaví z východnej časti mesta na západ, trasa povedie okolo najznámejších mestských pamiatok aj niekoľkých športovísk. Očakáva sa, že na otvárací ceremoniál povolajú do akcie približne 35-tisíc policajtov.
„Pripravujeme jedinečný otvárací ceremoniál, na ktorý budú Francúzi, dúfam, veľmi hrdí,“ povedal Macron pre verejnoprávnu televíziu France 5. „Bude to okamih krásy, skutočného umenia, oslavy športu a našich hodnôt, pričom divadlom bude Seina a hlavné mesto.“
Macron však uviedol, že plány by sa mohli z bezpečnostných dôvodov prehodnotiť. Ako príklad vážnej krízy, ktorá by si mohla vynútiť prehodnotenie, uviedol smrtiace extrémistické útoky, ktoré zasiahli Paríž v roku 2015. „Máte 15 dní do olympijských hier a zažijete sériu teroristických útokov. Čo urobíte? No predsa neorganizujete (ceremoniál) na Seine. Keďže sme profesionáli, samozrejme, existujú plány B, plány C a podobne. Musíte byť pripravení na všetko. Ak dôjde k nárastu medzinárodného alebo regionálneho napätia, ak dôjde k sérii útokov, toto je plán B,“ povedal Macron.

Paríž v spomenutom roku 2015 zažil teroristický útok, počas ktorého islamskí extrémisti zaútočili na niekoľkých miestach v meste, a to dokonca aj neďaleko národného futbalového štadióna Stade de France, kde v tom čase bolo zhruba 80-tisíc divákov na medzištátnom prípravnom zápase medzi Francúzskom a Nemeckom. V Paríži vtedy prišlo o život 147 ľudí.
21.12.2023   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články