Pravidelne športuje 29 percent Slovákov, európsky priemer je vyšší

Pravidelne športuje 29 percent Slovákov, európsky priemer je vyšší
Pravidelne cvičí alebo športuje 29 percent Slovákov, v krajinách Európskej únie je to 32 percent. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra venovaného športu a fyzickej aktivite, ktoré dnes zverejnila Európska komisia (EK).
BRATISLAVA 19. septembra – Inej fyzickej aktivite, ako je napríklad presun na bicykli, tanec či práca v záhrade, sa venuje 21 percent Slovákov, pričom priemer EÚ je 14 percent. Pre presnú polovicu obyvateľov Slovenska je hlavnou motiváciou športovať zlepšenie zdravia, v EÚ je to porovnateľné (54 percent). Spolu 43 percent Slovákov necvičí vôbec, v EÚ to je 45 percent. Počas pandémie COVID-19 polovica Európanov zredukovala fyzickú aktivitu na polovicu alebo s ňou úplne prestala.
„Samotný šport nevyrieši všetky naše problémy, ale okrem jeho badateľného prínosu pre naše zdravie má aj jedinečný potenciál navzájom nás spájať a dať nám pocit, že patríme ku komunite. Šport zohráva dôležitú úlohu pri budovaní súdržných spoločností, a to je jedna z najväčších výziev, ktorým Európa v súčasnosti čelí. Prostredníctvom našich iniciatív sme už oslovili milióny ľudí. Dnešný Eurobarometer nám však ukazuje, že musíme aj naďalej hľadať nové spôsoby, ako motivovať Európanov k tomu, aby boli aktívni,“ vyjadril sa v súvislosti s výsledkami podpredseda Komisie pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas.

Prieskum zároveň ukázal, že s pribúdajúcim vekom sa pravidelnosť pri cvičení či športovaní znižuje. Hlavnou prekážkou aktívneho života je podľa respondentov nedostatok času, nedostatočná motivácia alebo nezáujem o šport. Spolu 47 percent Slovákov identifikovalo ako hlavnú prekážku pravidelného športovania nedostatok času, v európskych krajinách to platilo pre 41 percent opýtaných. Podľa nových trendov, ktoré môžu byť silnejšie v dôsledku pandémie, dáva približne jedna tretina prednosť športovaniu doma. Čo sa týka pravidelnosti, 38 percent Európanov športuje alebo cvičí aspoň raz za týždeň a 17 percent cvičí menej ako raz za týždeň.
Ako informovala Ingrid Ludviková z Európskej komisie (EK) na Slovensku, výsledky Eurobarometra sú jasným dôkazom toho, aké dôležité sú snahy EK o zlepšenie rodovej rovnosti v športe, keďže väčšina tých, ktorí pravidelne cvičia, sú muži.

Posledné prieskumy Eurobarometra o športe sa uskutočnili v rokoch 2013 a 2017. Najnovší piaty Eurobarometer vychádza z odpovedí na približne 20 otázok od 26 580 Európanov zo všetkých 27 členských štátov. Výsledky budú podkladom pre opatrenia Komisie na podporu športu, zdraviu prospešných pohybových aktivít a zdravého životného štýlu v celej Európe. „Spustili sme už niekoľko hodnotných iniciatív, aby sme povzbudili ľudí k aktívnejšiemu životu. Jednou z nich je Európsky týždeň športu, ktorý sa začne koncom tohto týždňa podujatiami organizovanými v každom kúte Európy,“ uviedla komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová.
20.9.2022   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články