Počet medveďov na území banskobystrických mestských lesov stúpol trojnásobne, treba byť ostražitý tvrdí mesto

Počet medveďov na území banskobystrických mestských lesov stúpol trojnásobne, treba byť ostražitý tvrdí mesto
Na území banskobystrických mestských lesov, ktoré majú rozlohu približne 7 200 hektárov, v súčasnosti evidujú 92 medveďov.
BRATISLAVA 5. júla - Ako informuje hovorca Banskej Bystrice Miroslav Strelec, lesníci vedia minimálne o ďalších 36 kusoch, ktorými sú tohtoročné mláďatá. „Počet medvedej populácie, v porovnaní s obdobím pred desiatimi rokmi, stúpol trojnásobne," upozorňuje mesto s tým, že čoraz častejšie prichádza k stretu ľudí s medveďmi nielen v horských oblastiach, ale aj v intravilánoch miest a obcí.

K stretom lesníkov s medveďmi prichádza pri ich práci pomerne často. „Je to aj z dôvodu ich premnoženia. Na výmeru nášho územia by bolo dosť päť až sedem jedincov. Práve hustota medvedej populácie spôsobuje, že medvedica máva u nás bežne tri až štyri mláďatá, dokonca vlani mala jedna až päť. Predtým v čase ruje mala problém stretnúť medveďa – samca. Dnes z dôvodu ich premnoženia stretne v tomto čase aj desiatich,“ vysvetlil riaditeľ Mestských lesov Banská Bystrica Blažej Možucha.
Medveď sa síce snaží ľuďom vyhnúť, nie vždy si ich však môže všimnúť. Mesto preto upozorňuje, že v lese a v jeho blízkosti treba byť ostražitý. Názory o tom, ako sa správať pri strete s touto šelmou, sú rôzne aj medzi odbornou verejnosťou. „Robiť sa mŕtvym, kryť si rukami krk, schúliť sa na zem, by zrejme veľmi nepomohlo. Medveď je totiž „zdochlinár“. V prvom rade požerie všetky zdochliny, ktoré nájde v lese, až potom sa rozhoduje, či niečo uloví alebo pohľadá maliny či černice. Tie však z našich lesov postupne miznú," vysvetľuje Možucha s tým, že aj keby boli, ich dozrievanie a skŕmenie medveďmi trvá maximálne dva týždne. „Hladný medveď je zlý medveď. Stane sa z neho synantropný jedinec, ktorý začne chodiť do kontajnerov,“ dodáva.

Slovensko patrí medzi európske krajiny s najvyšším počtom medveďov. V súčasnosti ich máme na počet obyvateľov dokonca viac ako v Rumunsku. „Pokiaľ sa medvedia populácia na Slovensku nezačne seriózne poľovne obhospodarovať, nebude pokoj. Medvede budú stále nebezpečnejšie. Budú robiť väčšie škody nielen na hospodárskych zvieratách, včelstvách, ale aj na ľudských obydliach, poľnohospodárskych kultúrach a ľudských životoch. A to len preto, že sú hladné, lebo ich je na naše malé územie príliš veľa a nenájdu si dostatok prirodzenej potravy,“ uzavrel riaditeľ mestských lesov.

5.7.2022   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články