Ozajstná revolúcia či reklamný slogan? Prečítajte si Chi Running

Ozajstná revolúcia či reklamný slogan? Prečítajte si Chi Running
Myšlienky Chi Running nie sú nové, teraz však prichádzajú ešte bližšie aj k slovenským bežcom vďaka českému prekladu úspešnej knihy Dannyho Dreyera.
Vzrušujúci, efektívny a bezbolestný. Taký môže byť beh pre každého, tvrdia vyznávači bežeckej techniky Chi (čítaj Čchi) Running. Dôležité je napríklad prepojiť pri behu myseľ a telo, vedieť relaxovať, či došľapovať cez stred chodidla.

Dreyer formuloval svoje myšlienky prvýkrát v roku 1999, o päť rokov neskôr vyšlo v USA prvé vydanie jeho knihy. Publikácia s podtitulom "Revolučný prístup k behaniu bez námahy a zranenia" si našla rýchlo množstvo fanúšikov. Z prvého vydania sa predalo 150-tisíc kusov. Nečudo. Veď podľa štúdie zverejnenej v denníku New York Times sa každý rok zraní alebo trpí bolesťami až 79 percent rekreačných bežcov. Chi Running sa riadi princípmi Tai Či (staré východné bojové umenie založené na skúsenosti spoznávania seba, svojho pohybu, svojho tela a svojej mysle), ale ak chcete behať podľa Chi Running, nemusíte bezpodmienečne vyznávať Tai Či. Kniha obsahuje výpovede lekárov, trénerov profesionálnych tímov (ligy amerického futbalu NFL), profesionálnych bežcov, elitných maratóncov či triatlonových koučov. Kto v nej bude hľadať jednoduchý a jasný recept na úspech, či príbeh hrdinu s nadľudskými schopnosťami, však asi zostane sklamaný.

"Kniha sama o sebe nie je nijako výnimočná. Avšak jej vplyv na môj beh sa nedá nazvať inak než menší zázrak. Som amatérsky bežec. V 39 rokoch som si chcel splniť svoj sen - zabehnúť maratón. V máji 2012 som bežal svoj prvý polmaratón a skončil som úplne dolámaný a doráňaný. V auguste som začal znovu s tréningom - podľa Chi Running. O pár týždňov som skutočne zvládol svoj prvý maratón v čase 05:37. Nepreháňam, len vďaka tejto knihe," napísal svoj postreh o Chi Running John z Akronu, v americkom štáte Ohio.

Možno aj vy s ním budete súhlasiť. Alebo naopak. Najskôr však siahnite po Chi Running.

4.4.2013   /   Ostatné   /   Autor: Braňo Raškovič

Ďalšie články