Organizátori OH a PH spolu s MOV predstavili nový súpis bezpečnostných predpisov pred športovcov

Organizátori OH a PH spolu s MOV predstavili nový súpis bezpečnostných predpisov pred športovcov
Testovanie každý deň čaká na športovcov a ich sprievod počas olympijských a paralympijských hier v japonskom Tokiu.
TOKIO 29. apríla - Také je hlavné opatrenie organizátorov OH a PH v súvislosti s pretrvávajúcou pandémiou ochorenia COVID-19. Vyplýva to z najnovších predpisov, ktoré v stredu zverejnil Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Tzv. Playbook obsahuje detailnejšie opatrenia v porovnaní s predchádzajúcim manuálom z februára.

"Tokio a Japonsko prijali neskutočnú výzvu hostiť odložené olympijské a paralympijské hry. Ďakujeme im za skvelú prácu a chápeme, akú zodpovednosť prijali. Základom bude, aby všetci účastníci podujatí zostali v bezpečí rovnako ako obyvatelia Japonska. Práve preto sme pripravili tento Playbook," uviedol v stredu prezident MOV Thomas Bach. Už v piatok by MOV mala prezentovať podobný súpis predpisov pre národné federácie, vysielateľov, novinárov a marketingových partnerov. Počas ďalšie týždňa príde na rad aj Olympijská rodina a pracovné sily.
Tesne pred letom do Japonska sa všetci zahraniční účastníci musia podrobiť dvom testom na prítomnosť koronavírus a ďalší ich čaká hneď po príchode do "krajiny vychádzajúceho slnka". Novinkou je aj to, že po príchode do Japonska už športovcov nečaká povinná karanténa na dva týždne, budú sa tak môcť pripravovať na svoje súťaže.

Kým športovci a realizačné tímy budú podstupovať testy denne, ďalšie osoby spojené s OH a PH po prílete do Japonska počas prvých troch dní a potom v závislosti od ich pracovného zamerania a kontaktu so športovcami. Organizátori tiež nariaďujú všetkým účastníkom OH a PH bezvýhradne držať sa aktivitám spojených s dôvodom ich návštevy Tokia a počas úvodných dvoch týždňov v Japonsku od ostatných účastníkom hier a obyvateľov Japonska dodržiavať rozostup minimálne jeden meter. Transport osôb bude povolený len vozidlami na to určenými, používanie verejnej dopravy bude zakázané. Podobné obmedzenia budú platiť aj pri stravovaní, konzumácia jedla bude povolená len v priestoroch na to vyhradených - špeciálnych jedálňach na športoviskách, v pridelených hoteloch a vo vlastných hotelových izbách.

Japonskí organizátori budú aj ďalej pracovať na dopĺňaní spomenutých manuálov a ich definitívna verzia by mala byť známa v júni. Dovtedy padne aj verdikt o tom, či sa v hľadiskách jednotlivých športovísk objaví aj obmedzený počet domácich fanúšikov. Už skôr padla definitíva, že priaznivci zo zahraničia nemôžu navštíviť OH a PH v Tokiu.

29.4.2021   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články