Organizátori OH 2024 v Paríži chcú viac ako automobily využívať na transport verejnú dopravu, prioritne vlaky

Organizátori OH 2024 v Paríži chcú viac ako automobily využívať na transport verejnú dopravu, prioritne vlaky
Organizátori OH 2024 vo francúzskom hlavnom meste Paríž sa viac ako na automobilovú dopravu chcú zamerať na presuny osôb použitím verejných dopravných prostriedkov.
PARÍŽ 1. septembra - Aj takýmto krokom sa Francúzi snažia bojovať s výdavkami v náročnej ekonomickej situácii. Parížania v stredu informovali, že chcú využiť menej áut a autobusov v porovnaní s OH v japonskom Tokiu, ktoré sa konali v lete 2021. Japonci pritom pod vplyvom pandémie koronavírusu využili nižší počet pracovníkov a nemuseli sa starať o fanúšikov zo zahraničia. Nosnou formou dopravy v Paríži by mali byť vlaky - metro alebo regionálne linky.

"Počet vozidiel chceme znížiť o 30 až 40 percent v porovnaní s predchádzajúcimi hrami," uviedol výkonný riaditeľ organizačného výboru OH 2024 Étienne Thobois, niekdajší olympionik Francúzska v bedmintone. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v predchádzajúcich dňoch absolvoval inšpekčnú cestu do Paríža, pričom Francúzsko aktuálne čelí šesťpercentnej inflácii. A to by mohlo navýšiť plánovaný rozpočet až o osem miliárd eur.
"Nie som naivný a viem, že sa svet zmenil. Neexistuje krajina, ktorú by inflácia nezasiahla," povedal Belgičan Pierre-Olivier Beckers-Vieujant, ktorý v Paríži viedol inšpekčný tím MOV. Prezradil tiež, že výbor je pripravený nájsť s organizátormi riešenia, ktoré by optimalizovali finančnú situáciu. "V minulosti sa dopravný systém budoval najmä v špeciálnom režime na žiadosť olympijskej rodiny. Dnes existuje veľká flexibilita, ktorá umožňuje Parížu čo najlepšie využívať verejnú dopravu a jeho dopravné systémy," dodal.

MOV poskytne Parížanom sumu približne 1,6 miliardy eur ako podiel z predaja televíznych práv a príjmov od sponzorov. Francúzska metropola získala právo hostiť OH 2024 ešte v roku 2017, v rovnakom termíne tiež pridelili OH 2028 americkému Los Angeles. Prípravu podujatia aktuálne výrazne ovplyvňuje najmä rastúca cena energií a s tým spojené zdražovanie, to všetko vyvolala vojnová aktivita Rusov na území Ukrajiny.
1.9.2022   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články