Organizačný výbor OH a PH v Tokiu bude mať pod palcom žena, Seiko Hašimotová nahradila Moriho

Organizačný výbor OH a PH v Tokiu bude mať pod palcom žena, Seiko Hašimotová nahradila Moriho
Novou prezidentkou organizačného výboru tohtoročných OH a PH v japonskom Tokiu sa stala Seiko Hašimotová, ktorá na tomto poste nahradila niekdajšieho japonského premiéra Jošira Moriho.
TOKIO 20. februára - Osemdesiattriročný Mori na funkciu abdikoval po mimoriadne nevhodných poznámkach na adresu žien. Povedal totiž, že ak by bolo viac žien v politike či iných vedúcich funkciách, rokovania takýchto orgánov by trvali omnoho dlhšie. Paradoxne ho strieda 56-ročná žena, ktorá bola doteraz ministerkou pre olympijské záležitosti v kabinete Jošihideho Sugu a v minulosti ako športovkyňa štartovala na siedmich olympiádach - štyroch zimných a troch letných.

V rýchlokorčuľovaní reprezentovala Japonsko na ZOH v rokoch 1984, 1988, 1992 a 1994, pričom vo francúzskom Albertville 1992 získala bronz na 1500 m. Venovala sa cyklistike a v dráhovom odvetví štartovala na OH 1988, 1992 a 1996 bez medailového úspechu, dvakrát sa však dostala do elitnej desiatky.
Agentúra AP upozornila, že nová šéfka organizačného výboru OH a PH sa narodila iba päť dní pred začiatkom OH 1964 v Tokiu a jej krstné meno Seiko pochádza z japonského slova "seika", čo v preklade znamená olympijský oheň. Kandidátmi na uvoľnený post boli údajne aj iní niekdajší olympionici - aktuálny šéf Japonského olympijského výboru Jasuhiro Hamašita (zlatý džudista z Los Angeles1984) a dvakrát bronzová v synchronizovanom plávaní Mikako Kotaniová zo Soulu 1988. Odstupujúci Mori ponúkal svoj post aj Saburovi Kawabučimu, no 84-ročný niekdajší šéf japonského futbalu po vlne kritiky nový post odmietol.

Na post šéfky organizačného výboru Hašimotovú zvolil výkonný výbor, ktorého 80 percent tvoria muži. V Japonsku je stále raritou, že ženy sú súčasťou vrcholných orgánov. "Som tu, aby som vrátila to, čo som ako športovkyňa dostala," poznamenala Hašimotová a informovala, že vo vládnom kabinete ju nahradí niekdajšia ministerka životného prostredia Tamajo Marukawová. Doplnila tiež, že napriek jej výberu pretrváva v Japonsku problém rodovej nerovnosti medzi mužmi a ženami.

Podporu novej šéfke organizačného výboru OH a PH na diaľku vyjadrila aj tenistka Naomi Osaková po úspešnom semifinále na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. "Vnímam to ako krok vpred, ako búranie bariér. Musíme stále bojovať, aby sme sa pomaly približovali k rodovej rovnosti. Podarilo sa nám spraviť už veľa krokov, no stále o rovnosti hovoriť nemôžme," poznamenala Osaková.

Hašimotová sa v novej funkcii bude musieť popasovať s mnohými náročnými výzvami, ktoré prináša aktuálna situácia vo svete okolo pandémie koronavírusu či v súvislosti s mimoriadne vysokými výdavkami na organizáciu podujatí. Tie sa mali pôvodne konať už v lete 2020, no kvôli pandémii prišiel odklad o jeden rok. OH by sa po novom mali v Tokiu začať 23. júla 2021, paralympijské hry od 24. augusta 2021. Medzi prvé vážne rozhodnutia bude určiť osud štafety s olympijským ohňom, ktorá by sa mala začať na severovýchode krajiny už 25. marca.

20.2.2021   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články