Nový rezort zameraný na šport a cestovný ruch získal podporu športovej obce

Nový rezort zameraný na šport a cestovný ruch získal podporu športovej obce
Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko na štvrtkovej pracovnej konferencii slovenského športového hnutia so zástupcami predkladateľa k tvorbe a k úlohám novovznikajúceho ministerstva športu a cestovného ruchu získal podporu, aby nový rezort vznikol. 
BRATISLAVA 16. novembra - Šéf národniarov to uviedol na tlačovej konferencii po skončení stretnutia. "Priamo od športovej obce som chcel počuť o tom, že tu môžeme mať prvé ministerstvo športu a cestovného ruchu. Je to niečo, čo sa nás dotýka všetkých, veď asi neexistuje niekto, kto necestoval alebo nerobil šport. Prišiel som s podporou predostrieť základnú ideu, ktorou je to, že peniaze z hazardu by mali ísť viac do športu. Peniaze v spoločnosti by mali byť adresné, pretože čo je viac ako zdravá výchova detí a šport," povedal Danko.

Nové ministerstvo podľa neho nevzniká pre niekoho maniere. "Vzniká preto a verím, že tu bude aj ďalej, aby napĺňalo základnú ideu, aby si zväzy a funkcionári rozhodovali o financovaní sami. Aby si definovali stavby národného významu, športoviská, v spolupráci s obcami riešili problémy pri výstavbe. Cestovný ruch a šport majú budúcnosť. Potrebujú nové technológie a nové financie," pokračoval.

Novým šéfom zatiaľ nevzniknutého rezortu by mal byť Dušan Keketi. Ministerstvo športu a cestovného ruchu by malo vzniknúť začiatkom budúceho roku. Dušan Keketi študoval na Ekonomickej Univerzite v Bratislave, na Obchodnej fakulte, odbor obchod a marketing a špecializoval sa na zahraničný obchod. V minulosti pôsobil ako riaditeľ marketingu a člen vedenia spoločnosti Škoda Auto Slovensko a v období rokov 2004 - 2015 pôsobil v spoločnosti Unicredit Leasing Slovakia. Od roku 2021 je predsedom predstavenstva spoločnosti Letisko Milana Rastislava Štefánika - Airport Bratislava. "Verím, že sme jasne komunikovali partnerom, že chceme prepájať jednotlivých členov a spoločne tvoriť úspešný výsledok," povedal vo štvrtok Keketi.
Andrej Danko hovoril aj o financovaní nového rezortu. "Toto ministerstvo je potrebné a nebude zaťažovať štátny rozpočet, keďže berieme úradníkov z iných rezortov. Čo sa týka financií, peniaze z hazardu pôjdu do športu, no nebudú to peniaze naviac, len budú adresnejšie čerpané, keďže sa nebudú strácať pri bludných losovaniach v komerčných televíziách. Pre mňa je prioritou, aby štátna lotériová spoločnosť neplatila televíziám za žrebovania, ale aby peniaze z Tiposu šli rovno do zväzov a tie si nakupovali povedzme vysielacie práva. My tu nepotrebujeme, aby niekto losoval čísla v priamom prenose. Trhu dávam jasný odkaz, že aj tí, čo na športe parazitujú, teda digitálne spoločnosti, ktoré žijú zo stávok, by mali byť v prvom rade zdaňované. Tí, ktorí odvádzajú peniaze niekam do Írska. Je moja komunikácia s ministrom financií, že najprv zdaníme banky, poisťovne, youtube, fejsbúk a všetkých tých, ktorý v obchodných reťazcoch zarábajú a potom sa bavme o tom, či siahneme na financie tých, ktorí tu žijú. To je filozofia pri zostavovaní štátneho rozpočtu," ozrejmil Danko.

Na závere svojho prejavu doplnil: "Ja som sem prišiel požiadať o podporu a tej sa nám dostalo. V športe je postup úspech nás všetkých, ale musí nejako vznikať. Ani štadióny sa nerodili len tak. Musíme do toho vniesť systém. Nominujeme apolitického ministra pre šport a cestovný ruch, no hlásim sa aj k podpore, ktorú som presadil."
Prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel sa v príhovore účastníkom pracovnej konferencie venoval najmä historickému okamihu. "Ako športové hnutie sme celé roky volali po tom, ay sme mali partnera v dialógu. Prezentoval som, že práve SOŠV ako strešná organizácia vytvoril predpoklady na to, aby sme sa stali serióznym a zodpovedným partnerom. Už vznik úradu štátneho tajomníka pre šport bol veľmi veľkým krokom. Bolo to niečo, čo sme považovali za niečo užitočné a správne, pretože často na rezorte nebolo šport cítiť. Táto funkcia naplnila naše očakávania. Hovorili sme však, že to nestačí a postupovali sme ďalej. Máme Fond na podporu športu, ktorý ukazuje, že športové hnutie vie spravovať aj finančné toky a vie ich spravovať transparentne a predvídateľne. Veľmi sa teším, že to vyústilo do oznámenia, že slovenský šport bude mať zastúpenie aj v samotnom rezorte. Je to prvýkrát, kedy sa bude "náš" minister zúčastňovať rokovaní vlády a bude obhajovať túto veľkú komunitu športovcov a ľudí, ktorí pracujú v športe. Bude vysvetľovať a argumentovať, prečo je šport pre túto krajinu dôležitý," prezradil Siekel.

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik povedal, že vznikom nového ministerstva pre šport sa splnilo to, po čom športového hnutie roky volalo. Splnilo sa to, aby sme boli vážne vnímaní a šport nebol odsunutý na okraj spoločnosti. Dôstojnosť, ktorú sme si už dávno zaslúžili, môžme konečne vo veľkej miere dostať. Som rád, že dnes sa veľa z našej deklarácie objavilo v programovom vyhlásení vlády. Celá športová rodina jednoznačne deklarovala podporu vzniku ministerstva. Verím, že pre slovenský šport je to jedna z najlepších správ v tomto roku," poznamenal.
16.11.2023   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SOŠV/ANDREJ GALICA

Ďalšie články