Nové tabule v národnom parku radia, ako na medvede

Nové tabule v národnom parku radia, ako na medvede
V Tatranskom národnom parku pribudli nové informačné tabule. 
POPRAD 4. novembra – Návštevníkom radia, ako minimalizovať možnosť stretu s medveďom, či ako reagovať v prípade samotného stretnutia. Nachádzajú sa na viacerých miestach. Informovala o tom dnes Správa Tatranského národného parku (TANAP). Umiestnené sú napríklad v Podbanskom, na Štrbskom Plese, Popradskej poľane, v Tatranskej Javorine, či na autobusovej zastávke Pod Lesom. Dodržiavanie osvedčených pravidiel podľa ochranárov výrazne zníži možnosť blízkeho stretu a konfliktu s našou najväčšou šelmou.
Informačné tabule radia, ako sa správať v území s výskytom medveďa, ale aj čo robiť, ak návštevníci spozorujú medveďa na väčšiu vzdialenosť a čoho sa vyvarovať, ak sa k nim šelma priblíži. „Nadnesene sa zvykne hovorievať, že o tom, ako človek zareaguje pri stretnutí s medveďom, nerozhoduje on, ale naša najväčšia šelma. V každom prípade je lepšie byť pripravený a mať v malíčku praxou osvedčené pravidlá, ktoré pomôžu výrazne znížiť riziko vzájomného kontaktu,“ uviedli ochranári.

Na tabuliach nechýbajú ani rady, ktorých by sa mal človek držať vtedy, ak na neho medveď zaútočí. „Hoci takéto prípady sú zriedkavé a príroda sa pozorným návštevníkom oveľa častejšie postará o výnimočný zážitok v podobe príležitosti aspoň na chvíľu pozorovať obyvateľov divočiny v ich prirodzenom prostredí, nie je na škodu osvojiť si tieto zásady ešte skôr, ako sa vyberiete na potulky Tatranským národným parkom,“ uviedla správa najstaršieho národného parku.
4.11.2023   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Meta/ Tatranský národný park

Ďalšie články