Nová transrodová politika v plávaní by mohla ovplyvniť ďalšie športy

Nová transrodová politika v plávaní by mohla ovplyvniť ďalšie športy
Očakáva sa, že podobné rozhodnutie by mohli učiniť aj v atletike.
BRATISLAVA 23. júna - Zákazy týkajúce sa účasti transrodových žien v medzinárodnom plávaní a ragby by mohli ovplyvniť i ďalšie športy, pričom sa očakáva, ako sa k tejto otázke postaví predovšetkým atletika či futbal. Medzinárodná plavecká federácia (FINA) od pondelka 20. júna 2022 zakázala transrodovým ženám súťažiť na ženských podujatiach. V rámci novej politiky FINA môžu súťažiť na ženských podujatiach iba plavkyne, ktoré prešli zmenou pohlavia pred nástupom puberty alebo dosiahnutím veku 12 rokov, podľa toho, čo nastalo skôr.
Šéf Svetovej atletiky Sebastian Coe podporil tento krok FINA. Povedal, že jej rozhodnutie je v najlepšom záujme plávania a že strešný orgán svetovej atletiky na konci roka prehodnotí svoju politiku týkajúcu sa transrodových a intersexuálnych športovcov. Odborníci to považujú za signál, že predstavitelia Svetovej atletiky by mohli použiť precedens FINA na zablokovanie všetkých transrodových a intersexuálnych športovcov.
Ak by atletika prijala podobné pravidlo ako FINA, tak by nemohli súťažiť trebárs Juhoafričanka Caster Semenyaová či Namíbijčanka Christine Mbomová, atlétky s rozdielnym vývojom pohlavia. "Myslím si, že koncom tohto roka Svetová atletika ohlási politiku, ktorá bude veľmi podobná plávaniu," povedal Ross Tucker, vedecký a výskumný konzultant pre World Rugby.

Medzinárodná futbalová federácia uviedla, že „v súčasnosti po konzultácii s odbornými zainteresovanými stranami reviduje svoje nariadenia o rodovej oprávnenosti“.

Podľa Tuckera možno očakávať, že „veľká štvorka alebo päťka“ medzinárodných športových federácií bude nasledovať príklad FINA. Nie však všetky športy, čiastočne aj preto, že mnohé z nich sú menšie a nemajú vedecké a právne tímy, ktoré by robili výskum uvedenej politiky. "To, čo prinieslo plávanie, nebolo ľahké a určite to nebolo lacné," povedal Tucker. Samotná FINA údajne minula na právne poplatky spojené s touto problematikou milión dolárov.
23.6.2022   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články