Nosiči pochodne v Marseille štartujú cestu olympijského ohňa po celom Francúzsku

Nosiči pochodne v Marseille štartujú cestu olympijského ohňa po celom Francúzsku
Nosiči pochodne štartujú púť olympijského ohňa ulicami prístavného mesta Marseille na juhu Francúzska deň po tom, ako doň dorazil na majestátnej trojsťažňovej lodi.
MARSEILLE 9. mája - Pochodeň začína svoju 11-týždňovú cestu naprieč krajinou. Jej súčasťou bude približne 10-tisíc nosičov, ktorí prejdú cez viac ako 450 miest a 26. júla prinesú olympijský oheň na slávnostný otvárací ceremoniál v OH Paríži.

Bývalý futbalista Basile Boli, ktorý v 90. rokoch minulého storočia hrával v Marseille za miestne futbalové mužstvo Olympique, sa ocitol na začiatku štvrtkovej prvej štafety z baziliky Notre-Dame de la Garde, odkiaľ je výhľad na Marseille a Stredozemné more.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20240508-hw-ae88e863-3414-4123-b926-8a966a44f414

Neskôr v priebehu dňa sa pocty dočká i basketbalista Tony Parker. Medzi nosičov olympijského ohňa vybrali tiež viacerých šampiónov v šerme či skejtbordingu, michelinského kuchára a obľúbeného francúzskeho komika. Účastníci budú celý deň behať po najreprezentatívnejších miestach Marseille. Zavítajú tiež na strechu ikonického štadióna Stade Vélodrome, na ktorom hráva svoje zápasy spomenutý tím Olympique.

Olympijský oheň pricestoval do Marseille v stredu, pričom v starom prístave sa na slávnosti zúčastnilo viac ako 230-tisíc ľudí. Ako prvý ho dostal do rúk plavec Florent Manaudou. „Je to neuveriteľné, priam magické,“ povedal obyvateľ mesta Amel Sekko. „Potrebovali sme to. V Marseille sa nikdy nekonajú podobné udalosti ani krásne veci.“ Mouna Boulhas, ďalší z obyvateľov Marseille, povedal: „Je to niečo, čo musíte zažiť aspoň raz v živote... Máme slnko a olympijský oheň.“ Počas hier sa bude v Marseille konať súťaž v jachtingu a niekoľko futbalových zápasov.

Štafeta s olympijskou pochodňou strávi putovaním po Francúzsku dva mesiace. Navštívi miestne komunity a pred začiatkom olympijských hier sa postará o vzrušujúce momenty. Olympijský oheň navštívi miesta ako Lascaux, kde našli slávne jaskynné maľby, ďalej stredovekú pevnosť Carcassonne, palác vo Versailles či zámky v údolí Loiry. Olympijský oheň osvetlí aj veľké architektonické diela, ako sú kostoly a opátstva, vrátane ikonického Mont Saint-Michel v Normandii.

Do štafety sa zapoja tisícky nosičov pochodne. Oheň navštívi viac ako 400 miest v 65 lokalitách vrátane zámorských regiónov Guadeloupe, Francúzska Guyana, Martinik, Francúzska Polynézia a Réunion. Súčasťou jedného z úvodných úsekov štafety na francúzskom území bude aj mladá slovenská atlétka a triatlonistka Loriana Popovičová. Osemnásťročnú Košičanku vybrali predstavitelia Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku.
9.5.2024   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP / Video: TA3

Ďalšie články