Naštartujte bežeckú sezónu spoločne s New Balance a využite rady od zakladateľky SHEruns

Naštartujte bežeckú sezónu spoločne s New Balance a využite rady od zakladateľky SHEruns
Po letnom oddychu nastal opäť čas novej bežeckej sezóny. Veľa žien a dievčat sa každoročne zapája do dm Ženského behu, ktorý prebehne už 17.9. 2022 v Bratislave. Preto sme sa spoločne s New Balance, partnerom dm Ženského behu, pýtali Petry Pukalovičovej bežkyne a zakladateľky SHEruns, ako naštartovať motiváciu pri zmene životného štýlu a ako zotrvať pri plnení svojho bežeckého sna.
Poznáme to viacerí – pri všetkej snahe a našom bežeckom odhodlaní, prídu chvíle, keď vie byť naša myseľ veľmi kreatívna a vymyslí si kopec dôvodov, prečo radšej zostať doma. Či už túžite po zmene a neviete k behu “nakopnúť” alebo sa len nudíte tou istou starou trasou, pokles chuti behať je bežný. Pre udržanie si bežeckého návyku je rozhodujúce udržanie si motivácie a nielen to. “V prvom rade si treba uvedomiť, že nemusíte. Ak nemáte radi pohyb, a už vôbec nie behanie, tak existuje veľmi veľa iných aktivít, ktoré vedia naplniť naše srdce radosťou. Ak však niekde v hĺbke duše cítite, že by ste to s behaním skúsiť chceli, tak sa oplatí investovať do premeny tejto túžby na realitu,“ hovorí Petra na úvod.
Naše rozhodovanie, podľa Petry, ovplyvňujú dve súčasti našej osobnosti: racionálna a emočná. Obe tieto časti nášho JA sú dôležité aj pri plnení si bežeckého sna. Racionálna zložka nám pomáha napríklad pri plánovaní času - to, kedy si pôjdeme zabehať, dohodneme si babysitting, oslovíme trénera, naplánujeme si tréningy, naučíme sa správnu techniku behu a podobne. Akcelerátorom každej aktivity, ktorú sa rozhodneme vykonávať, je však naša emočná zložka. „Je presne tým, čo nás správne nakopne a urobí v našom vnútri ten zázrak, že "áno, toto chcem," dodáva.

VIZUALIZOVAŤ SI SVOJ CIEĽ 

Pokiaľ patríte, tak ako Petra, medzi ľudí, na ktorých dobre funguje stanovenie si dlhodobého cieľa, možno vás inšpiruje jej prístup: „Všetko čo robím musí mať nejaký hlbší zmysel, nejaký väčší význam. Keď som sa prvýkrát rozhodla že natrénujem na maratón, išlo mi o dve veci: trénovanie mojej vnútornej sily a uspokojenie mojej večnej zvedavosti, aký to bude pocit prebehnúť cieľovou rovinkou.“ 

 Nie všetci však musíme mať rovnako veľké ciele a trénovať na maratón. Cieľom môže byť získať svoju prvú medailu, dokázať súvisle odbehnúť 4km alebo 10km, zlepšiť si čas na nejakej trati, schudnúť, cítiť sa psychicky lepšie. „To, čo vás poženie dopredu je predstava toho, že to dokážete. Predstavte si tú hrdosť na seba samú, keď sa vám cieľ podarí naplniť.“

S KAMOŠKAMI SA BEHÁ LEPŠIE  

„Mám rada ísť si zabehať s kamarádkami, stráviť s nimi zmysluplný čas, rozprávať sa o živote, mužoch, práci. Som presvedčená o tom, že behanie je spoločenský šport, a príjemná spoločnosť skvelý pocit z behania ešte umocňuje,“ hovorí Petra.  

Dokonca aj vedecké štúdie potvrdzujú, že keď beháme alebo cvičíme s inými, vyplavuje sa nám v mozgu dvakrát také množstvo endorfínov, hormónov šťastia, ktoré sú zdrojom dobrej nálady, ako keď športujeme sami. A povedzme si úprimne - keď sa už dohodnete s kamarátkou ísť si zabehať, nebolo by fér dohodu rušiť.
OBLEČENIE A NOVÉ TENISKY 

Neexistuje pár bežeckých topánok, ktoré budú behať za vás, no svieži outfit vás môže inšpirovať k tomu, aby ste odložili výhovorky a zrýchlili tempo. „Vždy keď sa potrebujem namotivovať, idem si kúpiť niečo pekné na behanie. Či tričko, čelenku, tenisky, bundičku. Nech to znie akokoľvek, všetkým ženám odporúčam, aby si predtým ako pôjdu behať, určite skočili do športového obchodu a kúpili si niečo pekné a potešili svoje ženské srdce.“ Niekedy je náš šatník naozaj kľúčom k tomu, aby sme zostali motivovaní a došli do cieľa s úsmevom na tvári.

Keď neviete, čo presne na seba máme pre vás pár tipov zo špeciálnej bežeckej kolekcie New Balance:


A rada na záver, ktorá Petre funguje najlepšie, keď sa jej nechce ísť behať? „Jednoducho idem. Nefilozofujem okolo toho, zaháňam myšlienky o tom, či sa mi chce, či ma niečo bolí, či je škaredé počasie, či je neskoro. Bezmyšlienkovite zaviažem tenisky, vyjdem z domu a jednoducho sa rozbehnem. Super na tomto prístupe je, že po 500m už ani neviem o tom, že som niekedy váhala, či ísť alebo neísť.“ 

Motivovať sa k behu môžete už o necelé dva týždne v sobotu na dm Ženskom behu, kde bude behať aj Petra zo SHEruns a vďaka New Balance partnerom dm Ženského behu aj viaceré slovenské influencerky.
9.9.2022   /   Ostatné   /   Autor: Promo   /    Foto: New Balance

Ďalšie články