MOV vydal odporúčanie pre návrat ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží

MOV vydal odporúčanie pre návrat ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží
Niektorí ruskí športovci by čoskoro opäť mohli byť súčasťou medzinárodných súťaží. 
ŽENEVA 29. marca - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vydal v utorok odporúčanie, aby jednotliví športovci z Ruska a Bieloruska mali možnosť vrátiť sa do súťaží pod neutrálnym štatútom, pokiaľ nemajú väzby na armádu.

Štatút športovcov z Ruska a Bieloruska v súvislosti s budúcoročnými olympijskými hrami v Paríži však naďalej „visí vo vzduchu“, keďže MOV odložil rozhodnutie o tom, či sa budú môcť zúčastniť na podujatí pod piatimi kruhmi. „Toto rozhodnutie bude prijaté vo vhodnom čase,“ uviedol prezident MOV Thomas Bach.
 Športovci z Ruska a Bieloruska vo väčšine športových odvetví nemôžu súťažiť na medzinárodných podujatiach od vlaňajšieho februára, keďže Rusi s podporou Bielorusov 24. februára 2022 vojensky napadli Ukrajinu na jej území. MOV nedávno vyhlásil, že skúma možnosti, ako športovcom z oboch spomenutých krajín umožniť kvalifikovať sa do Paríža 2024, kde by štartovali pod neutrálnou vlajkou. MOV argumentuje dodržiavaním ľudských práv, športovci by podľa výboru nemali byť diskriminovaní na základ pasu, aký vlastnia.


Aj keď MOV tvrdil, že Ruska a Bieloruska by sa mal týkať zákaz pri tímových športoch, ako je futbal a basketbal, naďalej vzdoroval opakovaným výzvam ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby z medzinárodných súťaží boli vylúčení všetci ruskí a bieloruskí športovci, a to dovtedy, kým ruské sily neprestanú útočiť na Ukrajinu a okupovať jej územia.

Bach na tlačovej konferencii povedal, že v kolektívnych športoch návrat Ruska a Bieloruska nepripadá do úvahy. Tímové podujatia v iných športoch, ako sú štafety, miešané štvorhry alebo tímové viacboje v gymnastike, by tiež mali byť pre Rusov a Bielorusov zakázané.

V usmerňujúcom dokumente MOV uviedol, že by chcel, aby boli Rusi a Bielorusi označení ako individuálni neutrálni športovci s francúzskou skratkou AIN. Mali by nosiť oblečenie, ktoré je buď úplne biele, alebo jednofarebné a nesmie mať logo tímu. Športovci by mali mať zakázané vystavovať svoje národné vlajky na sociálnych sieťach alebo robiť vyhlásenia, ktoré „môžu poškodiť záujmy súťaže, jej integritu alebo neutralitu účastníka“. Odporúčania MOV sa „netýkajú“ OH v Paríži, ktoré sa začnú o 16 mesiacov.
29.3.2023   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články