MOV už odobril pozvánku na OH 2024 pre štrnástich Rusov a jedenástich Bielorusov

MOV už odobril pozvánku na OH 2024 pre štrnástich Rusov a jedenástich Bielorusov
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) nateraz schválil účasť na OH 2024 v Paríži pre štrnástich športovcov z Ruska a jedenástich z Bieloruska.
ŽENEVA 15. júna - Všetci môžu pod piatimi kruhmi štartovať len pod neutrálnou vlajkou, teda bez akýchkoľvek národných symbolov vrátane vlajky či hymny. Ide o prvú vlnu schvaľovania zo strany MOV, ktorý posudzuje, či športovci z oboch krajín spĺňajú podmienky.

Na OH sa nesmú predstaviť tí, ktorí sú napojení na silové zložky svojich krajín - políciu či armádu. Do Paríža tiež nesmú cestovať osoby, ktoré od februára 2022 akoukoľvek formou vyjadrili podporu ruskej vojne na ukrajinskom území. Vo francúzsku na základe rozhodnutia MOV budú chýbať kolektívy oboch krajín. Rusko aj Bielorusko sa ako krajiny nepredstavia na OH ako dôsledok vojenskej invázie Rusov na ukrajinskom území z februára 2022, táto vojna stále trvá a Rusom pomáhali aj ich podporujú Bielorusi.
Nateraz MOV odobral účasť športovcov v cyklistike (3 pre Rusov a 1 pre Bielorusov, pozn.), gymnastike (1+2), taekwonde (0+0), vzpieraní (0+2) a zápasení (10+6). Ďalšie odvetvia by mali nasledovať v najbližších dňoch. Zatiaľ nie je známe, koľko zástupcov budú mať obe krajiny. Isté však je, že nesmú byť súčasťou otváracieho ceremoniálu a ak získajú niektorú z medailí, nebude to uvedené v žiadnom hodnotení krajín.

"V niektorých športoch môže byť počet športovcov, ktorí spĺňajú podmienky, nižší, ako je počet vybojovaných miesteniek," informoval MOV prostredníctvom správy na svojom webe. MOV posudzuje už len športovcov, ktorí prešli "sitom" medzinárodných zväzov. Rozhodnutie výboru je možné napadnúť na Športovom arbitrážnom súde (CAS).

Ukrajinskí športovci aj prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj viackrát vyzvali MOV, aby na Rusov uvalil plošný zákaz, ako to spravili vo svojich súťažiach strešné federácie atletiky či futbalu.
15.6.2024   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články