Messi a šprintérka Fraserová-Pryceová získali cenu Laureus pre najlepších športovcov sveta za rok 2022

Messi a šprintérka Fraserová-Pryceová získali cenu Laureus pre najlepších športovcov sveta za rok 2022
Argentínsky futbalista Lionel Messi a jamajská šprintérka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová získali ocenenie Laureus pre najlepších športovcov sveta za rok 2022, víťazov ankety vyhlásili na pondelkovej slávnosti v Paríži.
PARÍŽ 9. mája -  Úradujúci majster sveta a hráč francúzskeho klubu Paríž-Saint Germain získal cenu druhýkrát po roku 2020, Jamajčanka triumfovala v hlavnej kategórii prvýkrát pri šiestej nominácii.

Športovcov nominujú na ocenenie Laureus novinári z celého sveta a o víťazoch rozhoduje 71 členov Svetovej športovej akadémie Laureus - bývalých športovcov z ostatných 50 rokov. Španielsky tenista Carlos Alcaraz zvíťazil v kategórii Prielom roka 2022, dánsky futbalista Christian Eriksen uspel v kategórii Návrat roka a čínska akrobatická lyžiarka narodená v USA Eileen Gu sa stala najakčnejšou športovkyňou roka. Celkovo ocenili ôsmich športovcov.

Messi získal cenu Laureus prvýkrát v roku 2020 spoločne s britským sedemnásobným majstrom sveta F1 Lewisom Hamiltonom. Vlani doviedol reprezentáciu Argentíny ako kapitán k titulu na majstrovstvách sveta v Katare a vo februári sa stal siedmykrát Futbalistom roka podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Fraserová-Pryceová na MS v atletike 2022 v americkom Eugene piatykrát v kariére triumfovala v šprinte na 100 m. "Toto je jeden z mojich najväčších úspechov. Keď sme my športovci na výslní, je dôležité, aby sme boli čo najlepším príkladom. Sme zodpovední za to, aby sme pozitívne vplývali na ďalšiu generáciu," vyhlásila o úspešná šprintérka po prebraní ceny. Na konte má celkovo desať titulov majsterky sveta a tri zlaté olympijské medaily.

Dvadsaťročný Alcaraz sa stal víťazom dvojhry na grandslamovom turnaji US Open 2022 a postupne sa počas roka vyšplhal až na post jednotky singlového rebríčka ATP ako najmladší hráč v histórii. Eriksen sa vrátil k súťažnému futbalu po prekonaní zástavy srdca v dresoch tímov FC Brentford a Manchester United z anglickej Premier League. Eileen Gu sa na ZOH 2022 v Pekingu stala prvou športovkyňou v histórii, ktorá získala tri medaily v akrobatickom lyžovaní na jednej olympiáde. Mala vtedy len 18 rokov.
9.5.2023   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články