Medzinárodný tím začína vyšetrovanie tragédie z OH 1972 v Mníchove, nemecká ministerka vnútra to uvítala

Medzinárodný tím začína vyšetrovanie tragédie z OH 1972 v Mníchove, nemecká ministerka vnútra to uvítala
Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová víta začiatok činnosti osobitnej vyšetrovacej komisie v súvislosti s tragickými udalosťami na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972.
BRATISLAVA 1. júna - Ako uvádza web insidethegames.biz, podľa Faeserovej to vysiela dôležitý signál do celého sveta. Uvedená komisia má osem členov a zahŕňa významné osobnosti z Nemecka a Izraela.

Do olympijskej dediny vtrhli 5. septembra 1972 členovia palestínskej skupiny Čierny september a z členov izraelskej výpravy si spravili rukojemníkov. Pôvodne ich prepustenie podmieňovali prepustením im spriaznených väzňov, ktorí boli za mrežami v Izraeli či Nemecku. Obeťami tragédie boli jedenásti členovia izraelskej výpravy na OH a jeden západonemecký policajt.

„Útok zanechal hlboké rany a je hanebné, že tieto mučivé otázky zostali tak dlho nezodpovedané. Príliš dlho chýbalo pochopenie alebo prehodnotenie udalostí, transparentnosť o nich alebo prijatie zodpovednosti za ne,“ poznamenala Faeserová.

Zriadenie komisie oznámili minulý rok počas spomienkových podujatí v Mníchove pri príležitosti 50. výročia útoku. Jej vytvorenie predstavovalo záverečnú časť dohody s rodinami obetí. „Teraz budú udalosti okolo tohto hrozného útoku konečne dôkladne a transparentne preskúmané. Výsledky vyšetrovania by mali priniesť odpovede na mnohé nevyriešené otázky, a taktiež odpovede, ktoré nemecká vláda dlhuje rodinným príslušníkom obetí a verejnosti už viac ako 50 rokov,“ dodala Faeserová.
1.6.2023   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články