Manželia Zátopkovci by sa v pondelok dožili rovnej stovky, Google im venoval titulku

Manželia Zátopkovci by sa v pondelok dožili rovnej stovky, Google im venoval titulku
Narodili sa v rovnaký deň, olympijské zlato získali v rozpätí niekoľkých minút a spolu prežili viac ako 50 rokov.
Narodili sa v rovnaký deň na rôznych miestach, svoj život zasvätili atletike, ako manželia spolu prežili viac ako 50 rokov a v rovnaký deň získali zlaté olympijské medaily vo farbách Československa. Emil Zátopek a Dana Zátopková (rod. Ingrová) by sa v pondelok dožili rovnej stovky. Obaja sú už v atletickom nebi, keďže štvornásobný olympijský šampión v behu na dlhých tratiach odišiel na večnosť v roku 2000 a vo svojich časoch skvelá oštepárka ho nasledovala o 20 rokov neskôr. Skutočnosť, že šlo o výnimočnú dvojicu športovcov, podčiarkuje fakt, že pri príležitosti nedožitých stých narodenín im svetoznámy internetový vyhľadávač Google venoval svoju pondelkovú titulku.

Google Doodle ich zachytáva počas olympijských hier. Slávnostné animované logo vytvorili známi českí ilustrátori Tomski&Polanski a počas dnešného dňa ho môžu vidieť používatelia na Slovensku, v Českej republike, ale aj v ďalších krajinách, vrátane Islandu, Grécka či Bulharska.
Česká dvojica ilustrátorov Ilona Polanská a Lukáš Tomek známa pod umeleckým menom Tomski&Polanski sa tvorby graficky upraveného loga Google zhostila po prvýkrát. Dvojica Tomski&Polanski patrí k špičke v tejto oblasti ako v Českej republike, tak aj v zahraničí. Podieľali sa napríklad aj na kampani k oscarovému filmu Wesa Andersona Grandhotel Budapešť.

„Dana a Emil boli nesmierne talentovaní a vášniví športovci, milovali pohyb celým srdcom a dušou. Je inšpirujúce sledovať ich oddanosť svojmu remeslu. Je nám veľkou cťou, že sme mohli vytvoriť Doodle pre také športové legendy. Snažili sme sa pripomenúť ich športové disciplíny, vzájomný rešpekt a partnerstvo, ako aj špecifický bežecký štýl Emila Zátopka,“ hovoria Ilona Polanská a Lukáš Tomek.

 


Nezastaviteľné duo, ktoré inšpirovalo ostatných


Emil Zátopek bol elitným vytrvalcom v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch minulého storočia. Rodák z Kopřivnice na OH 1948 v Londýne získal zlato na 10 000 m a striebro na polovičnej vzdialenosti, o štyri roky neskôr v Helsinkách bral najcennejší kov pod piatimi kruhmi na 5 aj 10 km, ale aj v maratóne. Maratónsky beh ovládol dokonca pri svojej premiére na tejto vzdialenosti. Zlato z 5000 m dosiahol 24. júna 1952, v rovnaký deň ovládla olympijskú súťaž oštepárok jeho manželka Dana. Ich víťazstvá pritom delili iba minúty. Dana Zátopková získala medailu aj na OH 1960 v Ríme, kde si vybojovala striebro. Emil Zátopek získal na ME trikrát zlato a raz bronz, Dana Zátopková sa stala dvakrát kontinentálnou šampiónkou.

Emil Zátopek sa na vrchol dostal zásluhou tvrdých tréningov. Často sa pripravoval nie v špeciálnej bežeckej obuvi, ale s ťažkými vojenskými topánkami. Tvrdil, že pri pretekoch mu to dodáva pocit ľahkých nôh. Medzi špeciálne tréningové metódy u neho patril aj beh so záťažou - manželkou Danou na chrbte. Do svojich tréningov tiež zaradil dovtedy neznáme "intervaly". Keď s bežeckou kariérou končil v roku 1958, tréningy úsekov boli už nedeliteľnou súčasťou prípravy vytrvalcov.
19.9.2022   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Tomski&Polanski

Ďalšie články