Koniec jednej éry. Haile mieri do parlamentu

Skončil v poli porazených, no večný úsmev mu nezmizol z tváre. Bežecká legenda Haile Gebrselassie bude na olympiáde v Londýne chýbať. Tridsaťdeväťročný pretekár neuspel minulý víkend v nabitej etiópskej kvalifikácii.
,,Je koniec," vyhlásil Gebrselassie v utorok, keď si na pozvanie denníka Daily Telegraph zabehal s rekreačnými bežcami po londýnskych parkoch. Po maratóne sa mu neušla olympijská miestenka ani v behu na 10 000 metrov. V holandskom Hengele skončil až siedmy, postupovali len dvaja najrýchlejší. Za víťazným Tariku Bekelem zaostal o takmer deväť sekúnd. ,,Nedokážem si to vysvetliť. Chcel som bežať rýchlo, ale nešlo to. Súperi ma predbiehali a moje telo nedokázalo odpovedať. Som sklamaný," vysvetľoval médiám. Na olympiáde sa objaví len ako televízny spolukomentátor.

Po tom, čo stratil šancu reprezentovať Etiópiu v maratóne, upriamil svoju pozornosť na 10 000 metrov, trať, na ktorej získal dve zlaté olympijské medaily (v Atlante 1996 a Sydney 2000). Bol to však príliš náročný cieľ. Na dráhe nebežal štyri roky. ,,Tretry som nemal obuté od olympiády v Pekingu. Moja príprava bola slabá. Veľa času mi zaberajú teraz celkom iné veci než beh," priznal starnúci atlét, ktorý prišiel vlani aj o najrýchlejší čas v histórii na maratónskej trati.

Na dráhu sa už nevráti. „Budem mať štyridsať, ale behanie je pre mňa stále radosť. Nikdy neprestanem. Teraz sa budem venovať maratónom a polmaratónom," uviedol pre agentúru AFP.

V Etiópii je Gebrselassie ikonou. S manželkou Alem, s ktorou má štyri deti, podniká v stavebníctve, venuje sa charite. Postavil dve školy i prvé súkromné kino v krajine, ktoré premieta len etiópske filmy. Namiesto športových má teraz politické ambície. ,,Do troch rokov by som sa rád stal členom parlamentu," vyhlásil 20-násobný svetový rekordér.
31.5.2012   /   Ostatné   /   Autor: br   /    Foto: telegraph.co.uk