Keňanom nehrozia radikálne sankcie od Svetovej atletiky, Rusi od WA dostali zmiešaný odkaz

Keňanom nehrozia radikálne sankcie od Svetovej atletiky, Rusi od WA dostali zmiešaný odkaz
 Atletická vytrvalecká veľmoc Keňa nedostane od Svetovej atletiky (World Athletics) trest za nedostatočný boj proti dopingu. 
RÍM 2. decembra -Rozhodli o tom delegáti WA na zasadnutí v talianskom Ríme. V uvedenej africkej krajine už dlhší čas zvádzajú boj proti používaniu zakázaných látok, no nedarí sa im to a situácia sa údajne dostala na "kritickú" úroveň. Keni dokonca hrozilo, že sa dostane na úroveň Ruska, ktoré už sedem rokov nemá na medzinárodných podujatiach svojich športovcov pod vlastnou vlajkou.

Prezident WA Sebastian Coe informoval, že Keni nehrozia radikálne sankcie. Predstaviteľov Svetovej atletiky mali presvedčiť zvýšené financovanie a ostražitosť kenskej vlády v boji proti dopingu v športe. Keňa má problémy s antidopingovým programom už minimálne desať rokov, ukázal sa ako neúčinný a čelil obvineniam z korupcie. Národná atletická federácia mala byť tiež zapletená do korupcie, ktorá súvisela s dopingom. V roku 2016 systém prešiel zásadnou revíziou a založená bola Antidopingová agentúra Kene (ADAK). Medzičasom v Keni uzákonili doping ako trestný čin. Podľa úradov uvedené problémy spôsobujú malé zločinecké skupiny, ktoré profitujú z predaja zakázaných látok zvyšujúcich výkonnosť kenským bežcom.
Používanie dopingu v Keni je údajne problémom najmä v odľahlých vysokohorských lokalitách, ktoré sú ďaleko od mestského prostredia a sú v nich nedostatočné kontroly. Len v tomto roku kontroly odhalili 45 kenských bežcov, ktorí použili nedovolené prostriedky. Ide o najvyššie číslo v krajine za ostatné roky. Väčšina prípadov sa týka menej známych športovcov, no doping dokázali aj niektorým elitným atlétom - niekdajšiemu olympijskému a trojnásobnému svetovému šampiónovi na 1500 metrov Asbelovi Kipropovi či v tom čase najlepšej maratónkyni na svete Rite Jeptoovej.

WA považuje rozdiel medzi Keňou a Ruskom v otázke dopingu atlétov za veľký, keďže v Rusku šlo o štátom riadený a krytý program.

Zmiešaný odkaz od Svetovej atletiky dostali Rusi. WA víta údajný progres v boji Ruska s dopingom, čo by mohlo atlétom z tejto krajiny otvoriť cestu na OH 2024 v Paríži. V marci 2023 by Ruská atletická federácia mohla v štruktúrach WA získať postavenie z minulosti, má to však háčik. Rusi zostanú mimo, kým ich lídri povedú vojnu na území Ukrajiny.

Šéf WA Coe na otázku, čo by mohlo priniesť zrušenie zákazu medzinárodných štartov pre športovcov z Ruska, odpovedal: "Myslím si, že je to veľmi jednoduché. Nech vypadnú z Ukrajiny."
2.12.2022   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články