Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Jesse Owens prekonal 5 svetových rekordov za 45 minút. Neskôr šokoval Hitlera štyrmi zlatými na OH v Berlíne

Jesse Owens prekonal 5 svetových rekordov za 45 minút. Neskôr šokoval Hitlera štyrmi zlatými na OH v Berlíne
Po OH 1936 skončil ako atlét a to len vo veku 23 rokov. Začal sa živiť vystúpeniami v cirkusoch a rôznych šou, kde súťažil v rýchlosti s autami či dostihovými koňmi
BRATISLAVA 26. mája - V pondelok ubehlo presne 85 rokov od chvíle, čo Američan James Cleveland Owens známejší ako Jesse Owens prekonal na jednom podujatí až päť svetových rekordov a ďalší nastavil. Stalo sa to v Ann Arbor neďaleko Detroitu v americkom štáte Michigan a podarilo sa mu to v rozpätí 45 minút. Väčšinou išlo o bežecké disciplíny, ktoré už v dnešnom atletickom svete nezohrávajú žiadnu rolu.

Vtedy 21-ročný mladík Owens bol najrýchlejší na 100 yardov, 220 yardov, 220 yardov cez prekážky. Posledné dva sa hodnotili aj ako svetové rekordy v behu nad 200 m a nad 200 m prek. Tréner Larry Snyder vtedy o Owensovi vyhlásil: "On nebeží, ale vznáša sa nad dráhou. Prakticky ju iba zľahka hladí svojimi nohami. Akoby sa ani nevymrštil z blokov. Môžete mu pokojne nechať šálku kávy na hlave a ona nespadne..."

Owens pridal aj rekordný zápis v rokmi úspešne etablovanej diaľke. Jeho rekordný skok 813 cm z Ann Arbor vydržal štvrťstoročie. Až v roku 1960 ho prekonal Ralph Boston, ktorý pristál na vzdialenosti 821 cm.

Od pamätnej trištvrte hodinky rekordov prešiel rok, keď sa Jesse Owens ako jeden z tromfov objavil v americkej výprave na olympijských hrách v Berlíne. Napokon sa ním aj stal. Napriek zjavnej nevôli ríšskeho kancelára Adolfa Hitlera vyhral beh na 100 aj 200 m a pridal aj triumfy v štafete na 4x 100 m a v skoku do diaľky. Hovorí sa, že po behu na 100 m, ktorý ovládli dvaja americkí černosi Owens a Metcalfe, Hitler nevydržal nával frustrácie a odišiel zo štadióna. Neskôr sa však objavil na slávnostnej ceremónii odovzdávania medailí, hoci Owensovi údajne nepodal ruku. Podľa Owensovej autobiografie mal nemecký nacistický vodca víťazovi stovky iba mávnuť na znak pozdravu.
Neskoršieho hlavného agresora v II. svetovej vojne veľmi bolelo, že v jeho Berlíne získali Američania 11 zlatých medailí, z toho až šesť ich vybojovali športovci tmavej pleti a štyri zásluhou fenomenálneho Owensa. K nim pridal svetové rekordy - na 200 m (20,7 s) aj ako člen štafety na 4x 100 m (38,7) plus vyrovnané svetové maximum na stovke (10,3). Predviedol aj olympijský rekord v diaľke (806 cm). Nemecké publikum Owensovi vďačne aplaudovalo, hoci bol iba "farebný" Američan. "Vyhrať stovku na olympijských hrách bol môj sen, keď som ako 13-ročný začal súťažne behať," priznal Owens.

Ak si niekto myslel, že ho doma v USA privítajú s ováciami ako štvornásobného olympijského šampióna, nič také sa nekonalo. Vtedajší americký prezident Franklin Delano Roosevelt si uprostred predvolebnej kampane na Owensa nenašiel čas a nepozval ho do Bieleho domu. Uznania sa dočkal až oveľa neskôr. V roku 1973 mu nemecký generálny konzul v Los Angeles udelil Spolkový kríž za zásluhy. O tri roky neskôr sa zobudili aj Američania a od vtedajšej hlavy štátu Geralda Forda sa mu ušla Prezidentská medaila slobody. Ďalší americký prezident George Bush mu v roku 1990 venoval Zlatú medailu kongresu za "Humanitárne zásluhy pre ľudskú rasu." To už bol Owens 10 rokov po smrti. Tuhý fajčiar zomrel vo veku 66 rokov na rakovinu pľúc.
Owens pochádzal z Oakville v štáte Alabama a narodil sa v rodine zberača bavlny, jeho starí rodičia boli otroci. V nádeji na lepší život sa Owensovci presťahovali do Ohia, kde sa James Cleveland zapísal East Technical High School a neskôr aj na vysokoškolské štúdium na Ohio State University. Tam už bol spomedzi šprintérov najlepší a zrodila sa jeho prezývka "Strela z Ohia". Ani štyri olympijské zlaté medaily mu však nepriniesli slávu a uznanie. Bol síce pre pár ľudí hrdina z Berlína, ale plnohodnotné integrovanie do spoločnosti mu to nezaručilo. "Mal som štyri zlaté medaily, ale z toho som sa nemohol najesť," glosoval po rokoch.

Po OH 1936 skončil ako atlét a to len vo veku 23 rokov. Začal sa živiť vystúpeniami v cirkusoch a rôznych šou, kde súťažil v rýchlosti s autami či dostihovými koňmi. Istý čas bol aj súčasťou tímu basketbalových kúzelníkov Harlem Globetrotters. Nakoniec našiel svoje poslanie v oblasti marketingu. Podľa portálu biography.com v Chicagu si založil firmu s týmto zameraním a často cestoval po USA. O dôležitosti marketingových vzťahov prednášal na obchodných stretnutiach biznismenom. Bol aj vyslancom dobrej vôle amerického ministerstva zahraničných vecí v Ázii a v štáte Illinois pôsobil ako tajomník atletickej komisie.

V roku 2016 natočili o Owensovi film s názvom "Preteky".Zaznamenáva jeho krátku kariéru ako sa z vysokoškolského šprintéra stala hviezda olympijských hier v Berlíne, ktorá zasadila nečakaný úder Hitlerovým predstavám o nadvláde Árijskej rasy v športe. Po konzultáciách s jeho troma dcérami obsadili do hlavných úloh mladého kanadského herca Stephana Jamesa ako Owensa a Jasona Sudeikisa ako trénera Larryho Snydera.

Owens bol takmer 48 rokov ženatý s Ruth Owensovou. Bola dlhé roky šéfkou jeho nadácie, ktorá pomáhala mladým ľuďom. Spolu vychovali tri dcéry Gloriu, Beverly a Marlene. Ruth zomrela v roku 2001 na zlyhanie srdca.

26.5.2020 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP