Jeseň je pre turistiku najlepšia. Horskí záchranári odporúčajú zvážiť výber trasy aj výstroj

Jeseň je pre turistiku najlepšia. Horskí záchranári odporúčajú zvážiť výber trasy aj výstroj
Horská záchranná služba v čase zimnej uzávery turistických chodníkov odporúča dôkladne zvážiť výber trasy a zimný výstroj. 
POPRAD 8. novembra - Práve jeseň je totiž pre mnohých turistov najlákavejším obdobím pre horské túry. Horskí záchranári ale pripomínajú, že s ochladením v horách často prichádza k rýchlej zmene počasia a aj nenáročný výstup sa môže v okamihu zmeniť na boj o záchranu zdravia či života. Aktuálne je v Nízkych, Západných a Vysokých Tatrách či v pohorí od nadmorskej výšky 1 500 metrov nad morom súvislá vrstva nového snehu. Informuje o tom ministerstvo vnútra na sociálnej sieti.

Riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič radí zvážiť turistom aj na aký účel budú mačky používať a akému namáhaniu budú vystavené. „Nielen ich voľba, ale aj chôdza v nich musí byť správna. Pri stúpaní sa prvé zabárajú špičky. Pri ich používaní sa odporúča chodiť viac rozkročmo, aby ste hrotmi nezavadili o časti oblečenia a nedošlo k zakopnutiu. Naopak, pri zostupových trasách sa ako prvé zabárajú do snehu zadné hroty,“ zdôraznil. Ak sú svahy menej strmé a sneh nie je tvrdý, odporúča použiť klasické retiazkové stúpacie železá. Sú podľa neho ľahšie a menej náročné na obsluhu a nápomocné pri turistike do nižšie položených cieľov. Ak je však terén tvrdý a zľadovatený, radí vziať si stúpacie železá.

Horskí záchranári apelujú na turistov, aby pár dní pre túrou vynechali iné športové aktivity. Prípadne, minimálne deň pred túrou zvoľnili pracovné tempo a dopriali si kvalitný spánok. Pripomínajú, že v batohu nemôže chýbať dostatočné množstvo tekutín a vhodná strava s vysokým podielom energie. Turistom v horách zároveň podľa nich pomáha aj aplikácia HZS.
8.11.2022   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Ďalšie články