Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Horskí záchranári upozorňujú na náročnosť a nebezpečenstvo zimnej túry

Horskí záchranári upozorňujú na náročnosť a nebezpečenstvo zimnej túry
V uplynulých dňoch horskí záchranári pomáhali viacerým vyčerpaným turistom. Z tohto dôvodu apelujú na návštevníkov hôr, aby prípravám na zimnú túru venovali väčšiu pozornosť.
BRATISLAVA 24. januára - Riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Marek Biskupič upozorňuje, že zimná túra je v mnohých aspektoch oveľa náročnejšia než letná túra.

Malá Fatra, Veľká Fatra, Lúčanská Fatra a Kremnica - Skalka sú na hrebeňoch pokryté snehom. Za uplynulé dni je výška snehovej pokrievky od 50 do 100 centimetrov a je nerovnomerne rozmiestnená. Vo Vysokých a Nízkych Tatrách sú chodníky zľadovatené. Horskí záchranári preto upozorňujú, aby ľudia, ktorí sa rozhodnú ísť na túru, nezanedbali napríklad náročný terén, najmä pohyb na snehu v prípade, že je trasa neprešliapaná. Upozorňujú tiež na možné zmeny teplôt a riziko hypotermie alebo kratší denný svit.
Správna výstroj je podľa HZS jedným z najdôležitejších predpokladov bezpečnosti v horách. Pri obliekaní je dôležité vrstvenie pre dosiahnutie komfortu pri pohybe. Pri zimnej túre je potrebné so sebou brať podstatne viac vecí. Do batoha je potrebné pribaliť spodnú vrstvu na prezlečenie, aj teplú vrstvu navyše v prípade pocitu chladu. Turistické topánky by mali byť vysoké a odolné voči vode, uviedol Biskupič. Ako ďalej odporúčajú horskí záchranári, je potrebné mať výstroj, ktorá zodpovedá športovému zameraniu. Kvalita výstroja závisí od náročnosti túry. „Čím náročnejšiu túru sa chystáme absolvovať, tým väčší nárok by sme mali klásť na kvalitu výzbroje," dodala HZS s tým, že ani najlepšia výzbroj a najlepší výstroj nemusí turistov ochrániť pred možným nebezpečenstvom v prípade, že nerešpektujú základné pravidlá, ktoré je potrebné v horách dodržiavať.

HZS odporúča, aby si návštevníci hôr túru dobre naplánovali. Odporúča venovať pozornosť predpovediam počasia, pretože ak sa počasie nevyvíja dobre, je správne túru zrušiť, prípadne zvoliť jednoduchšiu túru alebo inú aktivitu. „Pri časovom plánovaní túry berieme do úvahy fakt, že časy na turistických smerovníkoch neberú do úvahy snehovú pokrývku a postupujeme pomalšie, najmä v prípade, že stopu prešliapavame," uviedla HZS a dodala, že v prípade možnosti je lepšie si pripraviť a zvoliť kratšiu variantu túry. Turisti by si pri plánovaní túry mali dať pozor aj na to, aby sa vyhli chodníkom, ktoré prechádzajú lavínovou dráhou. „Lavínové dráhy sú súčasťou mnohých online turistických máp. Pri zvýšenom lavínovom nebezpečenstve upravíme cieľ túry. Pre aktuálne informácie o podmienkach v horských oblastiach odporúčame navštíviť www.hzs.sk, pre aktuálnu lavínovú situáciu www.laviny.sk," informovala HZS.
Podľa záchranárov by nikto nemal absolvovať horskú turistiku sám. V opačnom prípade by sa mal turista zapísať do turistickej knihy na horskej chate. Turista by mal mať pri seba nabitý telefón, ktorý je potrebné udržiavať v teple, pretože vplyvom chladu sa vybíja baterka. Záchranári tiež odporúčajú, aby si turisti do telefónov nainštalovali aplikáciu HZS, ktorá poskytuje aktuálne informácie o podmienkach v pohoriach a v prípade potreby je nápomocná pri lokalizácii. „Pokiaľ hrozí zhoršenie počasia, na horské túry nenastupujeme, prípadne si zvolíme cieľ v nižšie položených oblastiach. Výstroj ako paličky, retiazkové mačky, stúpanie železá či cepín nenechávame v aute len preto, že na parkovisku sa nám zdá, že ju určite nebudete potrebovať," upozornila HZS.
24.1.2023 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock