Históriu športu v meste pod Urpínom predstavuje výstava v Thurzovom dome

Históriu športu v meste pod Urpínom predstavuje výstava v Thurzovom dome
 Históriu športu v Banskej Bystrici približuje nová výstava, ktorú vo výstavných priestoroch Thurzovho domu sprístupnilo Stredoslovenské múzeum.
BANSKÁ BYSTRICA 25. júla  – V tomto roku oslávi svoje 100. výročie banskobystrický hokej, ale svoje 55. výročie si pripomenie aj armádny športový klub Dukla Banská Bystrica. Práve táto organizácia je hlavným partnerom Stredoslovenského múzea pri tvorbe výstavy História športu, ktorú si záujemcovia môžu pozrieť do 18. septembra.

„Keby sme mali zozbierať aspoň základné údaje, materiály, fotografie a artefakty všetkých športov, ktoré majú v Banskej Bystrici tradíciu, boli by nám malé aj všetky muzeálne a výstavné priestory v meste. Napriek tomu sme sa rozhodli pripraviť v spolupráci s Duklou výstavu venovanú ich veľkému výročiu. Chceme tak prispieť k športovému dianiu v Banskej Bystrici, ale tiež upriamiť pozornosť našich návštevníkov na túto zaujímavú a špecifickú oblasť historického záujmu,“ hovorí riaditeľ a kurátor výstavy Marcel Pecník.
Výstava približuje 55. výročie armádneho športového strediska Dukla, ktoré dlhodobo tvorí pevnú súčasť úspešného a profesionálneho športu nielen v Banskej Bystrici. Návštevníci sa môžu tešiť okrem zaujímavých informácií a fotografií aj na vystavené reálne športové náčinie, s ktorým súťažili a vyhrávali úspešní Duklisti a zároveň hviezdy slovenského športu. Na fotografiách budú môcť vidieť Anastaziu Kuzminovú, Elenu Kaliskú, Mateja Tótha, Petru Vlhovú, Petra Sagana, Jana Železného a ďalších športovcov.

„Menej známe informácie zo života niektorých z nich, ako aj z pozadia ich úspechov, bude možné získať na pripravovaných podujatiach či atraktívnych besedách. Okrem toho, Stredoslovenské múzeum zrealizuje s podporou svojho zriaďovateľa, ktorým je Banskobystrický samosprávny kraj, aj sériu živých podujatí, na ktorých si budú môcť návštevníci všetkých vekových kategórií vyskúšať športy a hry, ktoré sa dnes vyskytujú už len ojedinele alebo vôbec,“ doplnil Pecník.
25.7.2022   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Facebook/Stredoslovenské múzeum

Ďalšie články