A Mincovňa reagovala promptne. Sľúbila, že je pripravená záujemcom zaistiť náhradné medaily identické s originálmi, pričom na zvýšenie odolnosti na nich plánovala aplikovať vrstvu laku.
"Niektoré medaily sme už nahradili a na žiadosť športovcov pokračujeme v uvedene operácii. Od augusta 2024 sme spravili všetko, čo bolo v našich silách, aby sme zaistili výmenu cenných kovov," uvádza sa vo vyhlásení mincovne.
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v januári 2025 uviedol, že "chybné" medaily bude systematicky nahrádzať. Francúzska mincovňa ich radšej nazýva "poškodené".
Niektorí olympionici z parížskych hier sa na sociálnych sieťach podelili
o fotografie stavu svojich medailí. Jedným z prvých bol americký
skejtbordista Nyjah Huston, ktorý 29. júla získal bronz v disciplíne
street. O desať dní neskôr zverejnil fotku svojej medaily a sťažoval sa
na jej kvalitu.
"Tieto olympijské medaily vyzerajú skvele, keď sú úplne nové, ale potom som ich nechal chvíľu v kontakte s mojou kožou a počas víkendu ju nosili aj moji priatelia. A zjavne nie sú také kvalitné, ako by ste si mysleli. Vyzerá to drsne. Dokonca aj spredu. Začína sa to trochu odlamovať," uviedol Huston. Kritikou nešetril ani francúzsky plavec Yohann Ndoye-Brouard.
Spomenutých 220 medailí tvorí približne štyri percentá z celkového poštu 5084 udelených kovov na parížskych olympijských a paralympijských hrách. Navrhla francúzska značka luxusných šperkov a hodiniek Chaumet a vytvorila ich francúzska mincovňa. Jej súčasťou sú aj zachované kusy železa z pôvodnej Eiffelovej veže, ktoré uskladnili po rekonštrukčných prácach v 20. storočí.