Divákmi aj kritikmi oslavovaný film Posledné preteky príde do slovenských kín koncom apríla

Divákmi aj kritikmi oslavovaný film Posledné preteky príde do slovenských kín koncom apríla
Film Posledné preteky mal v českých kinách premiéru 24. 3. 2022, teda presne na 109. výročie dramatických lyžiarskych pretekov z roku 1913, a pozitívne ohlasy divákov aj filmových kritikov na seba nenechali dlho čakať. Recenzenti najčastejšie vyzdvihujú hutnú atmosféru snímky, jej autentickosť, pôsobivú kameru a zvuk či strhujúce herecké výkony.
„Hodan natočil intenzívnu drámu, ktorá dokáže to najdôležitejšie. Dokáže v divákovi niečo vyvolať. Keby všetky historické snímky u nás vyzerali takto, na svete by bolo možno hneď o niečo lepšie. Posledné preteky totiž dokážu vzbudiť pocit, že ide o film, ktorý by sa rozhodne nestratil ani na zahraničných filmových festivaloch,“ píše sa v recenzii na webe Kritiky.cz. Aj Tomáš Stejskal na portáli Aktuálně.cz priznáva Posledným pretekom „prinajmenšom európske parametre“. Recenzent tiež vyzdvihuje režiséra a scenáristu Tomáša Hodana za dve veci: „Za snahu poopraviť výklad dejín, ktoré mali v 20. storočí tendenciu vynechávať niektorých významných aktérov pre ich pôvod. A za odvahu natočiť svižnú adrenalínovú drámu v nehostinných podmienkach snehovej búrky.“  
Redaktori na portáli Moviezone.cz zase oceňujú špičkovú technickú kvalitu snímky a jej „svetovosť“: „Záverečná tretina filmu je po audiovizuálnej stránke úplne inde ako väčšina domácej produkcie a keď sa Posledné preteky stanú regulárnym survival trilerom, bez problémov znesú porovnanie s hollywoodskou špičkou. Skvelá kamera a perfektný zvuk, pri ktorom má človek naozaj pocit, že naňho padá kino, robia z Hančovej snahy vyhrať za každú cenu a následného boja o prežitie veľmi intenzívny zážitok,“ píše sa v recenzii s názvom Český survival triler svetových parametrov.

Popri odbornej filmovej verejnosti snímku Posledné preteky veľmi dobre prijali aj samotní diváci, o čom svedčia nadšené reakcie na sociálnych sieťach aj skvelé hodnotenia na portáli Česko-slovenská filmová databáza, kde má film v aktuálnom súčte recenzií výsledok 80 %.

O tom, či sú všetky chvály na adresu Posledných pretekov zaslúžené, sa budú môcť slovenskí diváci presvedčiť na vlastné oči v kinách už 28. 4. 2022.
14.4.2022   /   Ostatné   /   Autor: BF   /    Foto: BONTONFILM

Ďalšie články