Covid-19 ohrozuje aj profesionálnych športovcov. Spôsobiť môže problémy s dýchaním, srdcom či obličkami

Covid-19 ohrozuje aj profesionálnych športovcov. Spôsobiť môže problémy s dýchaním, srdcom či obličkami
Medzi športovcami sa občas stretávame s apatiou voči súčasným vakcínam proti Covid-19. Môže to byť z nedostatku informácií.
Česká únia športu v súlade s názormi odborníkov rozhodne neodporúča čakať s očkovaním a prekonať Covid-19 prirodzene. Pri športovcoch sú totiž zaznamenávané aj priebehy infekcie s trvajúcimi a nepríjemnými príznakmi. ,,V našich ordináciách sa s tým stretávame. Športovci po prekonanej pandémii nemôžu naplno trénovať a zníži sa im výkonnosť na niekoľko týždňov. Spôsobiť to môže aj dlhodobé problémy s dýchaním, Covid-19 je ale aj rizikom pre srdce a obličky. Relatívne malé škody môžu ohroziť športové kariéry, "vyhlásil Jaroslav Větvička z českého Centra zdravotníckeho zabezpečenia športovej reprezentácie.
Aj mierne príznaky Covid-19 sú zo športového hľadiska ďaleko väčším problémom alebo rizikom než mierne obmedzenia v tréningu, ktoré sú vynútené vakcináciou. ,,Odborníci zatiaľ presne nevedia, na ako dlho očkovanie ochráni. Napríklad správy z klinického skúšania vakcíny Moderna prinášajú dôkazy, že plne vytvorené protilátky proti chorobe Covid-19 pretrvávajú od ich vytvorenia na vysokej úrovni minimálne štyri mesiace. Ďalej vakcína vytvorí pamäťové stopy v oblasti bunkovej imunity, "uviedol Roman Prymula z Českej vakcinologickej spoločnosti.

Vakcína neovplyvní výkonnosť

Nie je podstatné, akým typom vakcíny sa nechať zaočkovať, podstatnejšie je nechať sa zaočkovať čo najskôr, ako to bude možné. Druhá dávka však musí prebehnúť rovnakým typom vakcíny. Malé časové oneskorenie a odloženie preočkovania nehrá výraznú rolu. ,,Krátkodobo v prvých dňoch tesne po očkovaní možno očakávať mierne nepriaznivé ovplyvnenie výkonnosti, a to aj v súvislosti s možným prechodným výskytom vedľajších účinkov. Ale na základe informácií, ktoré máme, by sa športovci mohli rýchlo vrátiť k plnému tréningu bez dlhodobých dopadov na športový výkon, "spresnil Prymula.

Po očkovaní je vhodné na niekoľko dní po obdržaní vakcíny upraviť tréningový režim. V prvých dvoch až troch dňoch sa odporúča znížiť alebo vypustiť obvyklú tréningovú záťaž a súťaže nahradiť odpočinkom, regeneráciou alebo nenáročnou fyzickou aktivitou, napríklad chôdzou. ,,Zaradiť očkovanie do plánu prípravy a súťaží nebude pre športovcov jednoduché. To platí najmä v čase, keď je vakcín relatívny nedostatok a nie je zatiaľ možné si termíny očkovania naplánovať. S očkovaním však radíme v pláne prípravy počítať a neriskovať nákazu v najmenej vhodný okamih, "doplnil Jaroslav Větvička.

27.1.2021   /   Ostatné   /   Autor: br   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články