Chce vyrovnať Furínov rekord. Lindvai bude cez víkend reprezentovať na ME v 24-hodinovom behu

Chce vyrovnať Furínov rekord. Lindvai bude cez víkend reprezentovať na ME v 24-hodinovom behu
Na víkendových 23. majstrovstvách Európy v 24-hodinovom behu v talianskej Verone (17. – 18. 9.) bude slovenské farby zastupovať jediný ultravytrvalec – Slavomír Lindvai z klubu Cassovia Running Team Košice. Na ME by malo štartovať 137 mužov a 99 žien.
Päťdesiatjedenročný bežec z Malej Idy pobeží už svoju šestnástu 24-hodinovku v kariére. Ak ju dokončí, vyrovná rekord legendárneho Milana Furína. Ale nie v počte odbehnutých kilometrov. To sa už pravdepodobne nepodarí, ale v počte absolvovaných 24-hodinových behov. 

Lindvai zaznamenal v ultrabehoch pozoruhodné výkony i umiestenia: bol 16. na MS v behu na 100 km v roku 2004 (najlepšie umiestnenie slovenského bežca v histórii stovkárskych MS), skončil 14. na MS 2010 v behu na 24 hodín (241,367 km – osobný rekord), patrí mu i bronz v súťaži družstiev v behu na 24 hodín v rámci ME 2004 v Brne.
Doposiaľ je aj najlepším slovenským bežcom na legendárnom Spartathlone z Atén do Sparty (246 km), kde časom 27:16:10 h v roku 2009 dobehol na 10. mieste.

„Spartathlon by som ešte raz v živote chcel bežať. Pre jeho atmosféru, výnimočnosť. Najmä cieľ v Sparte je nádherný zážitok. Tam by som sa rád vrátil.“

Za 10. miesto na legendárnom Spartathlone sa obdivuhodný bežecký samorast a nezmar z východného Slovenska dostal v roku 2009 aj medzi laureátov populárnej ankety Športová osobnosť Košíc, v skratke ŠOK.

„Vtedy to bol obrovský šok. Skoro som z mojich dobre trénovaných nôh spadol, keď som sa to dozvedel. Veď diaľkové behy sú na okraji záujmu. Pomaly nikto nevie, že také niečo vo svete, Európe i na Slovensku existuje. Ale ani sa nedivím, lebo my svoje súťaže beháme prakticky bez divákov. Preto ma milo prekvapilo, že si niekto z organizátorov známej košickej ankety všimol, že nejaký Lindvai behá ultramaratóny po celom svete a že v nich dosahuje výborné výkony," vrátil sa Slavomír Lindvai v spomienkach dozadu.

14.9.2022   /   Ostatné   /   Autor: SAZ, SZ   /    Foto: Facebook/ Slavomír Lindvai

Ďalšie články