Bratislava má nové Olympijské námestie pred Domom športu

Bratislava má nové Olympijské námestie pred Domom športu
V Bratislave dnes otvorili nové Olympijské námestie pred Domom športu.
BRATISLAVA 10. júna - Bude slúžiť pre oddych aj exteriérové aktivity Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) a Slovenského olympijského a športového múzea. Investorom revitalizácie bol SOŠV v spolupráci s Domom športu a mestskou časťou Nové Mesto.

Práce zrealizovali aj s využitím príspevku od bývalého Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstva športu a cestovného ruchu SR. Podporu revitalizácii a zámeru premenovať časť Junáckej ulice na Olympijské námestie podporili poslanci mestského a miestneho zastupiteľstva, ako aj primátor Bratislavy Matúš Vallo a starosta Nového Mesta Matúš Čupka.
S revitalizáciou začali vlani v auguste a bola rozdelená do dvoch fáz. V prvej etape do konca minulého roka urobili krajinno-architektonické úpravy, elektroinštalačné práce, zaviedli závlahové systémy a zdravotechniku a pribudli tiež viaceré prvky pripomínajúce olympizmus a šport. V rámci druhej fázy počas jarných mesiacov zrekonštruovali fontánu a jej technológie.
„Rekonštrukcia zohľadnila pôvodnú dispozíciu priestoru. Pribudol však najznámejší symbol olympijského hnutia – olympijské kruhy," priblížil generálny sekretár SOŠV Jozef Liba. Zachovaná zostala aj socha od Pavla Tótha, ktorá je súčasťou fontány. Fontánu obklopujú tri múriky, ktoré sú venované olympijským medailistom a olympijským športom. V rámci prác osadili lavičky a zaviedli aj večerné osvetlenie.

Dom športu vznikol na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia. V čase začiatku jeho výstavby už stála v lokalite mestská plaváreň, vedľa ktorej boli postavené základy fontány. V 80. rokov pribudla do priestoru fontány aj plastika od Pavla Tótha. Dom športu skolaudovali 31. mája 1983 a odvtedy slúžil ako sídlo pre slovenské športové zväzy. Keďže prestal časom vyhovovať štandardom a potrebám, v rokoch 2018 až 2021 ho zrekonštruovali do dnešnej podoby.
10.6.2024   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články