Beh a chudnutie idú ruka v ruke. Ako začať?

Beh a chudnutie idú ruka v ruke. Ako začať?
Beh a chudnutie je pre ľudí dnešnej usedenej doby veľkou výzvou. Mnohí sa behu oddali a dnes neľutujú. Pridáte sa aj vy?
Žijeme v usedenej dobe a hýbeme sa čoraz menej. Máme autá, ktorými sa dopravíme z práce aj do práce, všade sú výťahy a často si počas dňa vedome neustriehneme, či sa dostatočne fyzicky namáhame. Prídeme na to až neskôr, keď si uvedomíme svoje kilá navyše, prípadne aj iné zdravotné problémy. Vtedy sa mnohí z nás zastavia a prehodnotia svoj životný štýl. A často prichádzajú na myšlienku, že beh je ideálnou voľbou. Je to naozaj tak?

Beh a zdravý životný štýl

Beh ide ruka v ruke s chudnutím, avšak z nikoho, kto denne vysedáva na kávičke s koláčom a večer si v kine dá pukance, sa nestane ukážkový bežec. Ideálne je pravidelnú bežeckú aktivitu skĺbiť so zdravým životným štýlom a zdravou stravou. Vtedy sa najrýchlejšie dostavia želané výsledky.

Zvyčajne každý, kto začne pravidelne behať, po nejakom čase pocíti, že jeho telo je pevnejšie a postupne ubúdajú aj kilogramy. Istý čas to však trvá a nie je nezvyčajné, ak na začiatku kvôli nadobúdanej svalovej hmote pôjde ručička na váhe hore. Nebojte sa, dôležitá je najmä pravidelnosť, hoci len pár minút, ale aspoň 5 krát v týždni. Dobré je si dopredu svoju novú športovú aktivitu plánovať. Len tak sa môžu neskôr dostaviť želané výsledky.

Beh a chudnutie počas neho závisí aj od pulzovej frekvencie a tú má každý človek inú. Ak si nie ste istý svojou technikou behu, prípadne neviete odhadnúť, akú intenzitu rýchlosti si zvoliť, aby ste behom aj schudli, je dobré vyhľadať pomoc bežeckého trénera. Pomôže vám nastaviť aj správny tréningový plán vzhľadom na vašu kondíciu a typ postavy.
Správna technika behu je základ

Odborník vám tiež pomôže zhodnotiť, či je technika vášho behu správna. Pri pravidelnom behaní s nesprávnym držaním tela je veľký predpoklad, že si v konečnom dôsledku ublížite a nakoniec potvrdíte staré známe: “Šport je mort”. Človek, ktorý s behom iba začína, by to nemal preháňať. Jeho telo zatiaľ nie je adaptované na priveľkú záťaž a mohlo by dôjsť k natrhnutiu šliach, prípadne aj k vážnejším zraneniam. Na začiatok stačí aj 20 minút striedavého behu s chôdzou tak, aby sme mali dobrý pocit. Nie každý má rád, keď sa z neho lejú kropaje potu a cíti sa ako vyžmýkaný citrón. Dobré je nájsť si na začiatku “tú svoju cestu” a pomaličky zvyšovať tempo a pridávať kilometre.

Treba dbať aj na správny výber bežeckej obuvi. V začiatkoch nie je nutné investovať do kompletného športového oblečenia, zvlášť, ak ani nevieme, či pri behu vytrváme. Obuv je však naozaj dôležitá. Nesprávny výber príliš zaťažuje kĺby a šľachy a môže byť aj príčinou zranení a nakoniec aj nášho zavesenia bežeckej kariéry na klinec.

Pred každým behom je nutné sa rozcvičiť. Je pri tom jedno, či beháme ráno alebo večer, správny strečing pomôže uvoľniť stuhnuté svalstvo a opäť, zaručí nám beh bez nepríjemných zranení. Stačí pár uvoľňovacích cvikov a zážitok z behu bude zaručený.

Hoci beh postavu formuje, nadváha je problém

Kedysi sa beh považoval za ideálny prostriedok na chudnutie a nerozlišovalo sa pritom, či ide o ľudí vyslovene obéznych. Stačilo, že sa pri behu hýbu, vykonávajú aeróbnu činnosť so zvýšeným tempom a očakávalo sa rýchle chudnutie. Dnes vieme, že pri ľuďoch, ktorí trpia značnou nadváhou sa beh neodporúča. Je to z dôvodu ich zlého držania tela, majú často veľa svalov poskracovaných a s takou predispozíciou nie je ani možné docieliť správne držanie tela. Veľmi preto stúpa riziko zranenia. Nehovoriac už o preťažení kĺbov, ktoré kvôli nadbytočným kilogramom nesmierne trpia. Odporúča sa preto začať rýchlou chôdzou a úpravou stravy. Až keď ručička na váhe dostatočne klesne, pomaly môžeme začať s behom.

Je však nesporné, že vplyv behu na postavu je pozitívny. Spevňujú sa pri ňom nielen nohy a zadok, ale aj chrbát, ramená a brucho. Navyše sa posilňuje imunitný systém a pomáha tiež odbúravať stresové hormóny. Postupne, pri zvyšujúcej sa záťaži sa posilňuje aj sebavedomie, ktoré ide ruka v ruke so zvyšujúcou sa výkonnosťou tela. Ak sa rozhodnete pre beh v prírode, získate ešte bonus naviac - poďakuje sa vám vaše telo aj oddýchnutá psychika.

Pre začínajúcich bežcov, ale aj tých, čo už majú v nohách stovky kilometrov je dobré vedieť, že zdravotná poisťovňa Union má zľavy pre poistencov na športové vybavenie, fitness služby a výživové doplnky. Ide o špeciálne zľavy u rôznych partnerov, ktoré, ak máte zdravotné poistenie v Union zdravotnej poisťovni, môžete pokojne využívať.
3.3.2020   /   Ostatné   /   Autor: PR   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články