Američania skúšajú samotestovanie športovcov na doping. Zapojili sa už Lyles, Felixová či Ledecká

Američania skúšajú samotestovanie športovcov na doping. Zapojili sa už Lyles, Felixová či Ledecká
Podľa generálneho riaditeľa USADA Travisa Tygarta tento spôsob dáva šancu čistým športovcom dokázať, že dodržiavali pravidlá antidopingu aj v čase pandémie koronavírusu
DENVER 16. apríla - Američania vymysleli systém, ako vykonávať antidopingové testy u športovcov počas pandémie koronavírusu. Vtip je v tom, že športovec si test urobí sám a elektronicky ho pošle na vyhodnotenie do príslušného antidopingového laboratória. Na prvý pohľad sci-fi, ale v praxi to zrejme funguje. Aj keď zatiaľ len v skúšobnej verzii.

Dosvedčuje to príklad šprintéra Noaha Lylesa. Dvojnásobný majster sveta z Dauhy 2019 sa ako jeden z pätnástich amerických športovcov zapojil do dobrovoľného domáceho testovania v rámci pilotného projektu Americkej antidopingovej agentúry (USADA). "Požiadali ma o to a ja som súhlasil. Je to jedna z možností ako vykonávať testy na doping v čase koronakrízy," uviedol 22-ročný rodák z Gainesvillu na Floride.
V praxi to vyzerá tak, že úradujúci svetový šampión na 200 m nahlásil miesto svojho pobytu. aby mu mohli doručiť testovaciu súpravu. S ňou zamieril doma do kúpeľne, kde si odobral vzorku moču. Zároveň sa musel prostredníctvom notebooku s videokamerou spojiť s určeným antidopingovým komisárom z USADA, ktorý jeho počínanie sledoval cez obrazovku počítača. Športovec okrem toho podstúpi aj tzv. suchý krvný test. Z ruky si odoberie menšiu vzorku krvi a pomocou lievika niekoľko kvapiek premiestni do špeciálnej nádobky, ktorú zabalí a pošle na testovanie do laboratória. Podľa generálneho riaditeľa USADA Travisa Tygarta tento spôsob dáva šancu čistým športovcom dokázať, že dodržiavali pravidlá antidopingu aj v čase pandémie, keď klasické testovanie s určeným komisárom na mieste činu nie je možné.

"Predstavte si situáciu, že víťazovi olympijských hier v Tokiu začnú vyčítať, že nebol testovaný v čase koronavírusu, a preto je jeho víťazstvo spochybniteľné. Bolo by to nespravodlivé voči férovým športovcom a takto sa môžu v predstihu obhájiť," objasnil Tygart.

Ďalšími účastníčkami tohto pokusného programu sú šprintérka Allyson Felixová, prekážkarka Sydney McLaughlinová, strednotratiarka Emma Coburnová, ale aj päťnásobná olympijská víťazka v plávaní Katie Ledecká. Tygart pripúšťa, že systém "samotestovania" je nedokonalý a zďaleka nie ideálny. Od športovcov sa vyžaduje, aby urobili férovo niečo, čo je jednoduché sfalšovať. Minulosť je plná prípadov manipulovania či podvádzania so vzorkami. "Vychádzame z toho, že čistí športovci chcú byť skutoční hrdinova a vzory pre ostatných. Vieme aj to, že sú medzi nami zlí ľudia, ktorí sa to celé pokúsia zneužiť. Tí féroví si však uvedomujú, že toto opatrenie zavádzame v týchto ťažkých časoch pre ich dobro," skonštatoval Tygart.

Lyles tvrdí, že pomaly si zvyká na to, že testovanie po tréningu v čase nástupu koronavírusu sa stáva pre neho rutinou. Aj keď sa to deje v období, ktoré si nikto pred pár mesiacmi nevedel predstaviť. "Iba sa snažím ukázať, že som čistý a zvykám si na to, že to skutočne chcem ukázať. Som čistý, preto nemám problém s testami," vyjadril svoje pocity Lyles.

16.4.2020   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články