Sviatok orientačných bežcov ozdobia štartom traja majstri sveta

Sviatok orientačných bežcov ozdobia štartom traja majstri sveta
Šiesty ročník medzinárodných pretekov v orientačnom behu CESOM 2013 prilákal do Bratislavy a okolia na tento víkend rekordný počet pretekárov a skvelú konkurenciu.
Takmer 1200 účastníkov zo 14 krajín sa predstaví najbližší víkend (13. - 14. apríla) v súťažiach 6. ročníka medzinárodných pretekov v orientačnom behu pod názvom CESOM 2013 (Central European Spring Orienteering Meeting) v Bratislave a Šajdíkových Humenciach.

Dvojdňové podujatie, ktoré je zaradené do kalendára národných rebríčkových pretekov Slovenska, Maďarska a Rakúska, sa začne v sobotu 13. apríla o 14.00 h pred budovou Starej tržnice na Námestí SNP v Bratislave. V historickom centre hlavného mesta budú súťaže v šprinte pre rôzne vekové a výkonnostné kategórie (od 10-ročných detí až po veteránov nad 75 rokov) a v nedeľu podujatie bude pokračovať pretekmi na klasickej dlhej trati v Šajdíkových Humenciach, konkrétne v lesnom teréne medzi Šajdíkovými Humencami a Borským Mikulášom.

V kategórii ženskej elity sa predstaví 45 súťažiacich, v mužskej hlavnej kategórii si počas dvoch dní zmeria sily 82 účastníkov na čele s trojicou majstrov sveta. "Prvých päť ročníkov sme organizovali v lesnom teréne na Záhorí. Teraz prvýkrát náš šport predstavíme širokej verejnosti priamo v historickom centre Bratislavy, pričom súťažiaci budú bežať aj v členitom teréne hradného vrchu, ktorý z hľadiska orientačných športov patrí k najzaujímavejším priestorom, kde sa dá v rámci európskeho mesta súťažiť. Podľa mňa sú na ňom tri miesta, ktoré môžu poriadne zamiešať celkovým poradím vo všetkých kategóriách," povedal na stretnutí s novinármi riaditeľ pretekov CESOM 2013 Štefan Máj.

Ten v súvislosti s diváckymi magnetmi víkendových pretekov uviedol, že českí reprezentanti Ján Šedivý a Ján Procházka sú členmi víťaznej štafety z minuloročného svetového šampionátu a Rakúšan Gernot Kerschbaumer je armádnym majstrom sveta. Práve oni spolu s najlepšími Slovákmi Pavlom Bukovácom (Farmaucet Bratislava) a Michal Krajčíkom (ATU Košice) by mali tvrdiť "muziku" na 4,2 km trati s prevýšením 140 metrov a s počtom 24 kontrolných stanovíšť. Ženy budú v Bratislave bežať 3,5 km s prevýšením 115 metrov a budú hľadať 20 kontrolných stanovíšť. Dôvodom veľkého záujmu o štart v sobotňajšom šprinte je možnosť v oboch elitných kategóriách (muži, ženy) získať body do seriálu svetových renkingových pretekov (WRE - World Ranking Event). Aj preto z Rakúska príde na Slovensko až 520 účastníkov, druhé najväčšie zastúpenie v súťažnom pelotóne budú mať Slováci (320 športovcov).

Pretekárov počas nedeľňajších pretekov na Záhorí, ktoré sa začnú o 9.30 h na futbalovom ihrisku v Šajdíkových Humenciach, preveria trate s nasledovnými parametrami: ženy budú súťažiť na 12,5 km s prevýšením 140 metrov a 25 kontrolnými bodmi, muži sa budú orientovať na trati 19,7 km s prevýšením 220 metrov a s 29 stanovišťami.

V rámci podujatia sa uskutoční dvojdňová súťaž mládeže (jednotlivci a družstvá) vo veku 14 a 17 rokov pod názvom Pohár národov CEYSOM. Na pretekoch sa predstavia mladí orientační bežci zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska.

Podujatie organizačne zabezpečujú klub orientačného behu Kobra Bratislava a ŠK Sandberg v spolupráci s magistrátom hlavného mesta SR Bratislava, obcou Šajdíkove Humence. Záštitu nad nedeľňajšou súťažou prevzal predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš a patrónom sobotňajšieho šprintu v centre Bratislavy bude tunajší primátor Milan Ftáčnik.

Pretekári absolvujú dve kolá:

Šprint - sobota, 13. 4. 2013 v Bratislave. Trate sú postavené na území historického centra Bratislavy vrátane areálu hradného vrchu s cieľom na nám. SNP pred budovou Starej Tržnice. Štart pretekov je o 14.00 . Trať ženskej elity meria 3,5 km s prevýšením 115 m a s počtom kontrolných stanovíšť (KS) 20. Mužská elita bude absolvovať trať dlhú 4,2 km s prevýšením 140 m a počtom KS 24. Vyhlásenie výsledkov WRE je plánované na 17.30 v priestoroch Starej Tržnice.

Dlhá trať - nedeľa, 14. 4. 2013 v Šajdíkových Humenciach. Trate sú postavené v lesnom priestore medzi obcami Šajdíkove Humence a Borský Mikuláš s cieľom na futbalovom ihrisku v Šajdíkových Humenciach. Štart pretekov je o 9.30. Trať ženskej elity má 12,5 km s prevýšením 140 m a počtom KS  25. Trať mužskej elity má parametre 19,7 km, prevýšenie 220 m a počet KS 29. Vyhlásenie výsledkov CESOM 2013 a Pohára národov CEYSOM je plánované o 14.30 v areáli futbalového ihriska.

10.4.2013   /   Orientačné behy   /   Autor: br

Ďalšie články