Garmin predstavil novinky: Model Fénix 7 Pro je v tieni Epixov

Garmin predstavil novinky: Model Fénix 7 Pro je v tieni Epixov
Tohtoročná jar bola v Garmine bohatá na novinky z oblasti šikovných, športovo-outdoorových hodiniek. Boli predstavené vynikajúce Instinct 2X, s vylepšením prišli hodinky radu Fénix 7 Pro a asi najväčším prekvapením sú amoledové Epix Pro v troch veľkostiach a neuveriteľnou výdržou pri veľkom modeli Epix Pro 51mm. Poďme sa na novinky bližšie pozrieť.
Nemám rád dlhé články a mám obavu, že dĺžka tohto článku by mohla byť pre niekoho odradzujúca. Pokiaľ ste na tom rovnako, prezradím vám pointu hneď na začiatku - novinky patria medzi tie naozaj najlepšie inteligentné hodinky na trhu – aspoň pokiaľ sa bavíme o hodinkách, ktoré okrem bežného nosenia a prepojenia s telefónom chcete používať aj ako parťáka na sledovanie zdravia, športovania a trávenia času v prírode.
 
Fénix v tieni Epixov
 
Epix (gen.2) je rad hodiniek, ktorý sa objavil v roku 2022 súčasne s predstavením hodiniek radu Fénix 7. Oproti Fénixom, ktoré tradične používajú úsporné transflektívne displeje, boli Epixy vybavené žiarivým AMOLED displejom s jasnými farbami. Hneď od začiatku vzbudili Epixy nadšenie – žiarivý displej, slušná výdrž, kombinácia tlačidlového a dotykového ovládania… Funkčne, vzhľadom aj ovládaním sú Epixy zhodné s hodinkami Fénix. Jeden z mála rozdielov je, že Epix (gen.2) z roku 2022 sú k dispozícii iba v jednej veľkosti, s priemerom puzdra hodiniek 47 mm. Táto veľkosť zodpovedá strednej veľkosti Fénix 7. Tieto informácie je dôležité vedieť, pretože nás privedú k jednej z veľkých zmien pri novo predstavených hodinkách.

 
 
K dispozícii v 3 veľkostiach pre menšie aj väčšie zápästie
 
Nový rad hodiniek označený Epix Pro (gen.2), ktorý ide na trh teraz v roku 2023, obsahuje tri veľkosti hodiniek. Podobne, ako sme si zvykli pri hodinkách radu Fénix. Zatiaľ čo veľkosti Fénixov sa tradične označujú písmenami – Fénix 7S (malé), Fénix 7 (stredné), Fénix 7X (veľké), pri rade hodiniek Epix si budeme musieť zvyknúť na veľkostné označenie v milimetroch. Nové Epixy teda nájdeme pod názvami: Epix Pro 42mm (malé), Epix Pro 47mm (stredné), Epix Pro 51mm (veľké). Tri veľkosti ponúkajú lepšie prispôsobenie hodiniek používateľom. Ženy môžu siahnuť po menších modeloch, ktoré ponúkajú vyložene dámske kombinácie farieb, ako je Rose Gold v kombinácii s krémovou alebo bielou. Pre urastených mužov je potom k dispozícii robustná verzia hodiniek s puzdrom s priemerom 51 mm a skvelou výdržou akumulátora.
Výdrž akumulátora je druhou, výraznou inováciou. Minimálne v Garmine nebol doteraz v ponuke model hodiniek, ktorý by bol vybavený žiarivým AMOLED displejom, ktorý by ponúkal výdrž až 1 mesiac na 1 nabitie v režime hodiniek. Taká výdrž je naozaj výnimočná, ak vezmeme do úvahy, že sa jedná o inteligentné hodinky s AMOLED displejom, ktoré u konkurenčných výrobcov musíte často nabíjať každý deň alebo každý druhý deň.

 
Vstavané LED svietidlo
 
Pri všetkých veľkostiach hodiniek radu Epix Pro nájdeme vstavané, vysoko výkonné LED svietidlo, ktoré Garmin prvýkrát predstavil pri modeli Fénix 7X v roku 2022 a ktoré u užívateľov hodiniek okamžite získalo obrovskú obľubu. Vstavané LED svietidlo umožňuje rýchlym dvojstlačením zapínacieho tlačidla hodiniek kedykoľvek zapnúť a vypnúť svetlo. Je možné nastaviť 4 úrovne intenzity bieleho svetla a 1 úroveň intenzity výstražného červeného svetla. Pri behu v noci vie LED svietidlo dopredu svietiť bielo a dozadu červeno. Pokiaľ so svietidlom v hodinkách nemáte skúsenosti, môže vám to prísť, ako zbytočná funkcia, ak to vyskúšate, bude vám to pri akýchkoľvek iných hodinkách chýbať. Svietidlo je jednou z funkcií, ktoré sa oplatí nepodceňovať.

Fénix 7 Pro, čo je vlastne nové?
 
Nové Fénix 7 Pro bezpečne spoznáte podľa tvaru optického snímača na vnútornej strane hodiniek. Nový oprický snímač má 6 bielych diód do písmena X a celý senzor má štvorcové ohraničenie so štyrmi kovovými výsečami.
 
Oproti inováciám radu Epix Pro prináša nový Fénix 7 Pro len obmedzené množstvo zmien. Jednou z nich je práve spomínaný nový optický snímač srdcového tepu, ktorý by mal byť do budúcna kompatibilný s možnosťou merania EKG. S touto funkciou ale zatiaľ nie je možné na 100% počítať, pretože Garmin zatiaľ nemá na meranie EKG v Európe potrebnú certifikáciu a aj keby ju získal, nie je na 100% isté, že funkciu v Fénix 7 Pro hodinkách sprístupní. Či sa tak stane alebo nie, nový optický snímač tepu by mal byť výkonnejší a presnejší.
LED svietidlo pri všetkých veľkostiach a modeloch
 


Ďalšou novinkou nových fénixov je vstavané LED svietidlo, ktoré je teraz k dispozícii pri všetkých veľkostiach hodiniek. V staršej verzii hodiniek radu Fénix 7 bolo LED svietidlo k dispozícii iba vo veľkých Fénix 7X. Nové Fénix 7X Pro oproti starším Fénix 7X majú ale LED svietidlo o niečo výkonnejšie a svetlo je jasnejšie. Toto jasnejšie LED svietidlo bolo možné prvýkrát zaznamenať už v špeciálnom modely Enduro 2, ktorý je obdobou Fénix 7X, zameranou na dlhé, vytrvalostné preteky.
 
Nové Fénix 7 Pro dostali do vienka zdokonalené zobrazenie mapy na displeji, zmena sa týka tieňovania terénu a vyššej "plasticity" mapy. Navyše je aj niekoľko nových bežeckých metrík, medzi ktoré patrí výpočet skóre vytrvalosti a skóre behu do kopca. Podľa dostupných informácií by mal Garmin tieto funkcie sprístupniť aj pre majiteľov staršieho radu Fénix 7 pomocou neskoršej softvérovej aktualizácie.
 
Najmenší Fénix 7S Pro sú k dispozícii v 4 variantoch. Tiež sú už vybavené LED svietidlom. Všetky majú v základe solárne hybridné dobíjanie a líšia sa materiálom krycieho sklíčka, materiálom lunety/zadného puzdra a prípadne typom remienka.
 
Medzi hlavné predajné argumenty hodiniek radu Fénix 7 Pro patrí skutočne dlhá výdrž. Sľubuje až 1 mesiac výdrže na 1 nabitie v režime inteligentných hodiniek. Papierovo ponúkajú hodinky Epix Pro 51mm podobnú výdrž. V závislosti na využívaní hodiniek a režimu AMOLED displeja sa výdrž Epixov aktívnejším používaním hodiniek môže v rámci nabíjacieho cyklu znížiť. Fénixy sa z pohľadu výdrže správajú stabilnejšie a na náročnejšie používanie sú menej náchylné (z pohľadu výdrže batérie). 
9.6.2023   /   Novinky   /   Autor: br, garmin.cz   /    Foto: Garmin

Ďalšie články