Z trávnika som vybehol priamo do lesa. K pretekom ma nakopli hodinky!

Z trávnika som vybehol priamo do lesa. K pretekom ma nakopli hodinky!
Ako malý sa s obrovským nadšením naháňal v kopačkách za loptou a miloval zimnú prípravu pri ktorej každého ubehal. Futbal hral s láskou, ale nikdy to nikam nedotiahol a tréneri ho naprieč všetkými kategóriami nenápadne vyháňali, aby vyskúšal atletiku. Tomášovi sa to nepozdávalo a tak kopal do lopty ďalej.
Na svoje prvé bežecké preteky som vybehol s telefónom na ruke a bežal len tak rýchlo, aby som nebol posledný z tímu. To už sme hrali s kolegami Hanspaulskú ligu a občas sa išli prebehnúť. Zásadný zlom ale nastal, keď mi kolega zohnal hodinky Garmin! Pípali, zaznamenávali každý kilometer, mohol som na nich oči nechať! Neskutočne ma to nakoplo, chcel som bežať znova a ďalej, rýchlejšie a lepšie! Bolo to tak motivačné, zábavné a progresívne. Zrazu ma zaujímalo, za koľko odbehnem 10 kilometrov a aké mám tempo na kilometer!
 
A tak som si našiel prvé preteky, ktoré by sa nekrížili s futbalom (Běhej lesy Brdy začiatkom júna, písal sa rok 2018). Rozhodol som sa vo štvrtok. Online registrácia aj napriek prosebnému emailu rozhodne neklapla, čím komplikácie nekončili. Ako to skĺbiť s futbalom a ako sa na preteky dostať...?
 
Je tu deň D, sobota, 10:15. Na Kavčích horách nastupujem na futbalové stretnutie a v 73. minúte sa nechávam vystriedať. Striedam sprchu s útekom na miesto vyzdvihnutia s Michalom, ktorý ponúkal spolujazdu na facebooku. Zatiaľ čo mi Michal, vášnivý bežec, rozpráva o behaní a pýta sa, ako plánujem preteky rozbehnúť a také tie podobné reči pred pretekmi, hovorím mu, že nemám ani štartovné číslo, práve som dohral zápas a... už som nemusel pokračovať. Len nechápavo pokrútil hlavou.
 
Nenechávam sa vykoľajiť. Energiu dopĺňam ionťákom značky Pilsner Urquell, hladko vybavujem svoju prvú registráciu na Běhej lesy a vydávam sa do zadného poľa druhej vlny.

Z týchto pretekov si pamätám snáď každý krok. Bežalo sa mi výborne! Keď som po dobehnutí hľadal Michala, aby sme sa dohovorili na spiatočnej ceste, nechápavo a dosť prekvapene vyhlásil, že som okolo neho prebehol ako raketa! Ešte párkrát som od niekoho počul, že som fakt magor. Vlastne doteraz neviem, prečo. Správa s výsledným časom dorazila až neskôr a musím uznať, že ma milo potešila. Pri svojej premiére som skončil na 15. mieste celkovo. Wow! Nakoplo ma to, v ten rok som stihol ešte Vysočinu a Jizerskú, ďalší rok som odbehol už šesť pretekov, pozrel sa do lomu Veľká Amerika a zoznámil sa s mnohými skvelými bežcami na rovnakej vlne. Dnes si na Instagrame hovoríme „My čo spolu chodíme“ a sme nerozlučnou partiou ľudí, ktorí sa zoznámili vďaka Běhej lesy.
 
Cez Covid som to celé povýšil a získal titul ,,Lesov pán". V roku 2021 prijal ďalšiu výzvu v podobe ultramaratónskej Jizerskej 50. Vlani som už kompletne presedlal na dlhšie trate a ochutnal tri preteky Behaj lesmi na Slovensku. A viete čo? Chutia výborne!
 
Aj úvodné preteky 9. sezóny seriálu Běhej lesy sa Tomášovi vydarili. Brdskú trať dlhú necelých 22 km preletel opäť ako raketa v čase 1:23:43 a celkovo bral 4. miesto a v tandeme za BB tím so svojou bežeckou kamarátkou Luckou Formanovou dokonca zvíťazili.
 
Seriál Běhej lesy je jedna veľká výzva. Jednu splníš a ďalšia už vykúka za bukom! Dnes má Tomáš za sebou už 35 účastí na Běhej lesy a tým rozhodne nekončí! Vymení Tomáš dlhé trate za ultramaratónske a podarí sa mu kvalifikovať na Spartathlon? Sledujte jeho príbeh na instagrame, alebo začnite písať vlastný. Môžete začať už 6. mája 2023 na Behaj lesmi Devín
21.4.2023   /   Krosové behy   /   Autor: BR   /    Foto: Behej lesy

Ďalšie články