Ultrabežec Fraňo potvrdil parádnu formu: Z majstrovstiev sveta v horskom behu berie bronzovú medailu!

Slovenský ultravytrvalec Peter Fraňo si na druhých spoločných MS v horskom behu v rakúskom Innsbrucku vybojoval v pretekoch v dlhom traile (86,9 km) bronzovú medailu.
Slovenský ultravytrvalec Peter Fraňo si na druhých spoločných MS v horskom behu v rakúskom Innsbrucku vybojoval v pretekoch v dlho triale (86,9 km) bronzovú medailu.

Dvadsaťsedemročný bežec AK Mostáreň Brezno zvládol náročnú trať s nastúpanými 6500 výškovými metrami. za 10:02:10 h. Zlato získal Francúz Roubiol (9:52:59), striebro Reiterer z Talianska (10:00:46). Druhý Slovák vo vyše 150-člennom štartovom poli Marián Priadka (AŠK Slávia Trnava) dobehol 35. za 11:13:46 h. O 15 priečok si zlepšil minuloročné umiestenie z MS v Thajsku.

Trail je beh v náročnom horskom teréne s prudkými stúpaniami a klesaniami. Pre lepšiu predstavu toho, čo Peter zvládol: je to ako keby dvakrát vybehol na Gerlachovský štít od hladiny mora a ešte raz takmer do jeho polovice!
Súťaž v dlhom triale odštartovali už ráno o 6.30 h v Neustifte v nadmorskej výške okolo 1000 m. Najvyšší bod pretekov bol vo výške 2398 m, cieľ v Innsbrucku v 573 metroch. Fraňo na medzičasoch – Starkenburger Hütte (23,2 km) – 8., Halsl (35 km) – 8., Hoadl (41,9 km) – 6., Salfeins (49,0 km) – 3. Od tej chvíle bežal na tretej priečke až do cieľa.
“Na medailu som určite nemyslel, ale cítil som sa veľmi dobre, takže som tušil, že by z toho mohol byť dobrý výsledok. V ultratrailoch však človek nikdy nevie… Na takej dlhej trati sa môže stať čokoľvek. Do hry vstupuje veľmi veľa faktorov,” vravel po pretekoch spokojný Peter Fraňo. “Tréningy pred MS som absolvoval presne podľa svojich plánov. Konečný výsledok však závisí aj od konkurencie či terénu, takže pred pretekmi by som bral aj desiate miesto. Chcel som obhájiť ôsme miesto z minulého roku. Vedel som, že konkurencia bude väčšia, ale na druhej strane som sa na šampionát viac pripravoval a terén aj podmienky v Rakúsku mi v porovnaní s Thajskom sedeli. Preto som si vravel, že ak by sa mi podarilo zopakovať ôsme miesto, bral by som to ako úspech. Medaila je bonus!”

„Nemám slov, Peter predviedol famózny výkon. Keď sa na druhej občerstvovačke objavil na piatej priečke, začal som veriť, že by mohol siahnuť na medailu. Keď sa potom objavil na ďalšom medzičase tretí a s pribúdajúcimi kilometrami si udržoval a aj zvyšoval náskok, veril som, že to dotiahne do úspešného konca,“ tešil sa z Fraňovho úspechu šéftréner SAZ pre dlhé behy mimo oválu a vedúci slovenskej výpravy na MS v Innsbrucku Pavel Kováč.

Peter Fraňo je bývalý futbalista, na UMB vyštudoval telesnú výchovu a trénerstvo, behu sa venuje deviaty rok. Na MS v traile štartoval tretí raz, v roku 2019 v portugalskom Miranda de Corvo dobehol na 79. a vlani v thajskom Čiang Mai na 8. mieste. V roku 2021 prekvapujúco vyhral majstrovstvá SR v krose vytrvalcov v Čunove.

Fraňo patrí medzi najlepších trailistov na svete, uspel na prestížnych pretekoch CCC® v rámci pretekov Ultra Trail Mont Blanc 2022 (5.), na EDF Pierra Menta Eté 2021 bol 2., vyhral Tatra SkyMarathon 2021, na OCC® v rámci Ultra Trail Mont Blanc 2021 dobehol 7. a v roku 2021 vyhral 45-kilometrové preteky Svetového pohára WMRA Canfranc-Canfranc. V roku 2023 skončil v úvodných pretekoch preteky 13-dielneho seriálu Skyrunner World Series Calamorro Skyrace (27,5 km, prevýšenie +2270 m) v španielskej Andalúzii na 4. mieste a na Skyrace des Matheysins vo Francúzsku bol ôsmy.

FAKTY Z INNSBRUCKU

MUŽI (dlhý trail, 86,9 km, 160 štartujúcich): 1. Roubiol (Fr.) 9:52:59, 2. Reiterer (Tal.) 10:00:46, 3. Peter Fraňo 10:02:10,… 35. Marián Priadka (obaja SR) 11:13:46. DRUŽSTVÁ (33 tímov): 1. Francúzsko (Roubiol, Garrivier,Chassagne) 30:43:09, 2. USA (Holmen, Miller, Lipuma/Olson) 30:48:17, 3. Taliansko (Reiterer, Cheraz, Ausserhofer/Borgialli, Arrigoni) 31:29:55.

ŽENY (dlhý trail, 86,9 km, 129 štartujúcich): 1. Delespierrová (Fr.) 11:22:31, 2. Hartmuthová (Nem.) 11:29:14, 3. Bohardová Caillerová (Fr.) 11:34:22. DRUŽSTVÁ (27 tímov): 1. Francúzsko (Delespierrová, Bohardová Caillerová, Tanguyová/Paulyová) 34:58:23, 2. Nemecko (Hartmuthová, Buchauerová, Hegemannová/Spergerová, Muhlhuberová) 35:32:01, 3. Taliansko (Valmassoiová, Turiniová, Cugnettová/Spagnolová, Prettová) 36:20:08.