Účastníci sobotňajšieho Memoriálu Jozefa Gabčíka budú môcť využiť bezplatnú železničnú dopravu

Účastníci sobotňajšieho Memoriálu Jozefa Gabčíka budú môcť využiť bezplatnú železničnú dopravu
Preteky sa začnú o 10:10 priamo pred rodným domom Jozefa Gabčíka v Poluvsí, cieľovým bodom bude telovýchovný areál 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.
ŽILINA 25. mája - Pre účastníkov 28. ročníka spomienkového podujatia Memoriál Jozefa Gabčíka, ktoré sa uskutoční v sobotu 28. mája v obci Poluvsie (okres Žilina), zabezpečí Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) bezplatnú prepravu. Informoval o tom hovorca ZSSK Tomáš Kováč.
ZSSK zabezpečí bezplatnú prepravu účastníkov memoriálu osobným vlakom s odchodom zo Žiliny o 8:43. „Rovnako zaradí na trase Žilina – Rajec k tomuto osobnému vlaku dva posilové vozne, aby sa zvládol vyšší nápor cestujúcich. Preprava zadarmo bude podmienená preukázaním sa štartovým číslom nášmu personálu," uviedol Kováč.

Preteky sa začnú o 10:10 priamo pred rodným domom Jozefa Gabčíka v Poluvsí, cieľovým bodom bude telovýchovný areál 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Behom na trase dlhej 11 kilometrov si účastníci memoriálu tradične pripomínajú výročie operácie Antropoid a pamiatku rodáka z Poluvsia. Oblastný klub vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka zároveň odhalí novú pamätnú tabuľu na dome, v ktorom vojnový hrdina vyrastal a žil.

Generálmajor in memoriam Jozef Gabčík sa narodil 8. apríla 1912 v Poluvsí v okrese Žilina. V lete 1941 rotmajster pechoty v zálohe Jozef Gabčík súhlasil so svojím zaradením do výcviku pre zvláštne úlohy. Následne absolvoval rôzne špeciálne kurzy. Po ich absolvovaní sa ako jeden z prvých čs. vojakov dobrovoľne prihlásil na plnenie špeciálnych úloh na území okupovanej vlasti. V októbri 1941 sa stal veliteľom skupiny Anthropoid, ktorá mala realizovať atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

25.5.2022   /   Krosové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Katka Vidiecanova/DUKLA

Ďalšie články