Účastníci Behaj lesmi Štiavnické vrchy 2022: V daždi a blate ešte väčší zážitok

Účastníci Behaj lesmi Štiavnické vrchy 2022: V daždi a blate ešte väčší zážitok
Daždivé počasie pridalo rozlúčke so sezónou Behaj lesmi grády.
Podujatia Behaj lesmi sa tešia čoraz väčšej popularite a výrazne sa dostávajú do povedomia bežeckej komunity aj na Slovensku. Séria behov v krásnej prírode zavŕšila v sobotu druhý rok svojej "existencie" u nás. Poslednou a po Devíne, Čičmanoch, Bachledovej doline, Veľkej Fatre v poradí piatou zastávkou v roku 2022 boli Štiavnické vrchy. To, že Behaj lesmi získava čoraz viac priaznivcov medzi bežcami, potvrdili aj slová jedného z organizátorov, že na záver dosiahli rekordný počet 1100 účastníkov, pričom celkovo sa na piatich pretekoch v roku 2022 predstavilo dovedna 5000 bežcov. "Verím, že sa s vami vidíme na jar pri štarte nového ročníka série. My sa pokúsime pre vás pripraviť nejaké prekvapenia a novinky," lúčil sa s účastníkmi Behaj lesmi Štiavnické vrchy.

 
Tí si užili záverečné podujatie tohtoročnej série aj napriek nepriaznivému počasiu. Naplnila sa predpoveď o daždi, ale ani ten nepokazil dojem z vydareného podujatia. Už od rána sa začali napĺňať parkoviská autami z rôznych končín celého Slovenska. Predpoludnie patrilo bežeckým súťažiam detí, ktoré si po krátkej prehánke mohli vychutnať radosť z pohybu bez dažďových kvapiek. Početné zastúpenie v nich mala aj rodina z Lysej pod Makytou, ktorá ešte nevynechala ani jedno z ôsmich podujatí Behaj lesmi v SR (3 vlani a 5 tento rok). "Vlani sme skúsili Devín, kde nás lákalo spojiť pohyb v lese a návštevu hradu. Následne sme sa prihlásili aj na zvyšné podujatia, lebo všetky sú na miestach, kam sa oplatí ísť a urobiť si spoločný program pre celú rodinu. Tento rok sme sa opäť zaregistrovali na všetkých päť pretekov," prezradil Michal Belobrad a pokračoval: "My sme si to užili aj tentoraz. Vždy je to skvele zorganizovaná akcia. Organizátori si dajú záležať a nechýba ani vyžitie detí. My s manželkou sme rekreační bežci, robíme to kvôli deťom. Sme športovo založení a podporujeme ich v aktívnom trávení času. Ak nerátam spŕchnutie v Čičmanoch, tak z doterajších ôsmich pretekov nám prvýkrát pršalo, ale dážď nám vôbec nevadil. Vždy si to maximálne užijeme, miesta pretekov sú dobre zvolené. Nemáme svoje vyslovene obľúbené, lebo na všetkých sme si to vychutnali," dodal Belobrad, ktorého najskôr potešili ratolesti umiestneniami medzi najlepšími v detských behoch a dcéra Bela okrem toho pridala pódiový úspech aj medzi ženami vo VoltaRUNE. Ten si odbehla aj hlava rodiny a na mamu zostala najdlhšia 20 km trať.
 


Oni sami prilákali na toto podujatie ďalších známych, keďže je to príjemná a rodinne založená akcia, na ktorej si všetci členovia rodiny môžu zabehať. "Našli sme si vďaka Behaj lesmi aj nových známych. Deti tu majú súperov, ale zároveň aj kamarátov. Aj takto vznikajú nové priateľstvá," pridal Michal Belobrad jeden z benefitov účastí na takýchto podujatiach.

O Behaj lesmi sme počuli len slová chvály, a tak sme to išli okúsiť na vlastnej koži. Rýchlo sme sa presvedčili, že skutočne je to podujatie pre všetkých - malých i veľkých, či rýchlych i pomalých. Impulz účasti v Štiavnických vrchoch vyšiel aj od vlastného potomka, ktorý si dokonca chcel trúfnuť aj na na vyše 5-kilometrovú trať behu VoltaRUN s charitatívnym rozmerom. To ešte netušil, aké prekvapenie ho bude čakať pri výstupe na najvyšší bod tejto trasy. Posilnený cereáliami od jedného z partnerov absolvoval detské preteky v okolí zázemia, ktoré ho skvele namotivovali, a tak po rozcvičke s ambasádorkou seriálu a zároveň biatlonovou reprezentantkou Paulínou Fialkovou nastúpil s veľkým odhodlaním na štart. "Veľmi sa mi to páčilo, najmä to preskakovanie mlák. Určite by som šiel nabudúce," vravel v cieli 7-ročný Tomáš, ktorý si mohol spolu s ostatnými účastníkmi na jednom z kopcov vychutnať spoločnosť pasúceho sa stáda oviec, ktoré pobehovali popri bežcoch snažiacich sa dostať na vrchol.Premiéru na Behaj lesmi zažila aj Slávka z Bratislavy, ktorá si tiež zvolila VoltaRun: "Účastníkom podujatia ani organizátorom neubrali vrtochy počasia na dobrej nálade, skôr to pridalo pretekom na dobrodružstve. Počas môjho behu na 5 km si dal dážď prestávku a trať bola len mierne premočená. Na začiatku som si dávala pozor, aby som pri zbehu nezakopla o kamene a nestala sa tak živou prekážkou pre bežcov, ktorých bolo za mnou ešte dosť. Aj keď mám rada rozličný terén, priznám sa, že na 2. km ma kopec pribrzdil a vyšla som ho chôdzou. Následný zbeh po tráve a v podstate skôr už len rovinu som si užila so všetkými výhľadmi na Štiavnické vrchy. Posledný kilometer ešte trochu stúpania a za úžasného povzbudzovania a dobrého pocitu zo seba rovno do cieľa. Cením si ekologický prístup podujatia a už teraz sa teším s čím príde usporiadateľ budúci rok."
Potom opäť začalo úradovať počasie. Bežcov vydávajúcich sa na 20 km kropil hustý dážď a ten neustal ani do štartu 13 km trate. Náročné podmienky sa s pribúdajúcim časom menili na ešte ťažšie. Voda poriadne rozmočila trať, miestami sa povrch zmenil na mazľavé blato, pribudli mláky, ktoré sa už niekedy ani nedali obchádzať. Šmýkalo sa najmä pri zbehoch, ktoré boli nebezpečné, ale adrenalín pretekov potláčal strach z prípadného pádu. Už po úvodných metroch sa bežci premenili na zafúľancov.
 
"Bežala som tu aj vlani, teraz bola trochu iná trať, ale podľa mňa ešte krajšia. Bola som nadšená, dobre sa mi bežalo. Koncept Behaj lesmi sa mi celkovo páči, je to super, čo sa týka organizácie, zázemia i atmosféry na štarte i v cieli," tvrdila spokojná Lucia Pelikánová, ktoré zvíťazila napriek - podľa vlastných slov - nesprávne zvolenej obuvi. Na jej slová nadviazal aj víťaz mužskej kategórie Lesníckej 13, ktorá bola zároveň súčasťou Bežeckého pohára SAZ. "Trať bola veľmi pekná, navyše počasie pridalo k tomu tie správne grády. Na Behaj lesmi som bol prvýkrát, nie sú to len obyčajné preteky. Konajú sa na pekných miestach s početnou účasťou bežcov a najmä sú späté s prírodou," uviedol Matúš Hujsa.


Lanský víťaz Behaj lesmi Štiavnické vrchy Radovan Tomeček prvenstvo neobhájil, ale tiež vyjadril spokojnosť. "Veľmi sa mi tu páčilo. Pred rokom som tu bežal Behaj lesmi prvýkrát a vlastne vtedy som zistil, že existuje táto séria. Nadchlo ma, ako je to celé zorganizované, že sa myslí aj na ekológiu. Tú som kedysi študoval, mám k nej blízko, preto sa mi páči tento koncept. Aj keď je štartovné drahšie ako inde, ale je na nezaplatenie, čo za to bežci majú vrátane zážitkov pre každého jedného. Tento rok som sa zúčastnil na štyroch pretekoch, v Bachledovej doline som chýbal pre bratovu svadbu, ale aspoň mám motiváciu na ďalší rok absolvovať už všetky kolá. Dúfam, že sa mi to podarí," povedal Tomeček, ktorý skončil druhý na Lesníckej 13. Podľa jeho slov ani počasie nepokazilo dojem z pretekov. "Niekedy je zážitok oveľa väčší, keď prší a beží sa po blate. Človek síce nestíha až tak vnímať okolie, lebo sa sústredí, aby sa nešmykol, ale každý kto bežal v daždi a po blate si takéto preteky uchová v pamäti ešte viac ako iné."

V druhej časti pretekov dážď ustal a vyhlásenie najlepších nielen v Štiavnických vrchoch, ale i v celej sérii, ako aj tradične bohatá tombola boli už aj pri vykúkajúcom slniečku. Účastníci poslednej tohtoročnej "zastávky" série sa tak mohli lúčiť bez pršiplášťových a dáždnikových doplnkov s pocitom, že v sobotu opäť zažili niečo, čo ponúka len séria Behaj lesmi.

Kompletné výsledky 13 km
Kompletné výsledky 20 km
22.8.2022   /   Krosové behy   /   Autor: LB   /    Foto: behajlesmi.sk

Ďalšie články