Spoznávajte Kremnické vrchy behom! Tipy na letné bežecké výlety do prírody

Spoznávajte Kremnické vrchy behom! Tipy na letné bežecké výlety do prírody
Kremnické vrchy boli s viac než stovkou kilometrov upravovaných tratí po desaťročia Mekkou bežeckého lyžovania na Slovensku. Štadión na Skalke, či torzá skokanských mostíkov na Králikoch, pripomínajú skutočné zimy a časy najväčšej slávy.
V ostatnej dekáde, ako aj mnohé iné lokality Slovenska známe skôr v spojitosti so zimnou sezónou, začínajú Kremnické vrchy objavovať okrem turistov aj priaznivci letného športového vyžitia v prírode.

Zalesnený hrebeň v príjemnej nadmorskej výške do 1300 m.n.m popretkávaný kamenistými chodníkmi so sezónnou vegetáciou, je dobre dostupný zvážnicami z viacerých nástupných miest v okolí Banskej Bystrice. Lokalita ponúka bežcom na území 488 km² technické pasáže, pekné výhľady, aj slušné nastúpané metre.

Kremnické vrchy sú v každom ročnom období iné a pokiaľ hľadáte inšpiráciu na bežecké potulky v prírode, vhodným zoznámením s lokalitou môžu byť aj dve tradičné bežecké podujatia, ktoré sa tu konajú.
Kordícky Extrém

Trailovou klasikou a jednou z najobľúbenejších výziev je Kordícky Extrém. Koná sa už trinásť rokov v tretiu júlovú nedeľu (Aktuálny ročník 20.7.2024). Štart a cieľ pre viac než tisícku bežcov vo všetkých disciplínach je v írečitej dedinke Kordíky (491 obyvateľov, 845 metrov nad morom) pri Banskej Bystrici. Trate Kordíckeho Extrému ponúkajú bežecký zážitok v prírode pre všetky vekové a výkonnostné kategórie.

Kráľovská 26 km výzva s viac než 1000 nastúpanými metrami vás zoberie na prechádzku hlavným hrebeňom pohoria. Zo štartu pred Obecným Úradom Kordíky začíname tiahlym niekoľko-kilometrovým stúpaním na križovatku turistických ciest Štefanka (1010 m n. m.), potom na necelom kilometri prudko vystúpame epickým terénom na hlavný hrebeň. Prvou zastávkou na ňom je vrch Tabla (1178 m n. m.) ležiaci v prírodnej rezervácii Svrčiník. Pokračujeme širokou lesnou cestou po červenej značke na Kordícky štít (1181 m n. m.), ďalej cez Kordícke sedlo zvlneným terénom na Vyhnatovú (1282 m n. m.). Nasleduje technickejšia pasáž úzkym kamenistým chodníkom prekrytým plazivou vegetáciou, ktorá končí zbehom na Gӧrgeiho tunel(1150mnm), ktorý je zaujímavým turistickým cieľom s históriou. Trať vedie ďalej hrebeňom (z veľkej časti kopíruje Cestu hrdinov SNP) cez lokalitu Via Ferrata s najdlhším lanovým visutým mostom v Strednej Európe (80 m), na Skalku (1231 m n. m.). Tu sa otvára výhľad na Banskú Bystricu a na severo-východ od nej situované hlavné pohoria Slovenska (Pri dobrej viditeľnosti dokonca Tatry). Skalke dominuje 305 m vysoká konštrukcia bývalého televízneho vysielača Suchá hora, ktorá patrí medzi najvyššie položené konštrukcie svojho druhu v Európe.

Zo Skalky bežíme po príjemnom mäkkom povrchu v tieni stromov cez Bystrické Sedlo a Králické sedlo. Po pár kilometroch sa otvorí pohľad na rúbaniská s mladinou a porastom čučoriedok či malín, ktoré sú bránou k náročnému stúpaniu s takmer o 100 výškových metrov vyššie položený zalesnený vrchol Zlatá studňa(1265 m n. m.). Tu je najvyšší bod 26km okruhu. Zvlneným mierne sa zvažujúcim terénom sa dostávame na Velestúr (1254 m n. m.), známy runovými skalnými nápismi a zmiešaným lesom zbiehame na križovatku ciest sedlo Tri kríže (1180 m n. m.).

Tu opúšťame hrebeň a takmer 5km dlhou zvážnicou pokračujeme na Králiky. Križujeme zjazdovku v hornej časti, míňame skokanské mostíky a pri biatlonovej strelnici sa spúšťame dole k areálu Lyžiarskeho štadióna na Králikoch. Po viac než 6 km dlhom zbehu opäť začíname naberať výšku a cez Hotel Lesák (750 m n. m.) sa lesným chodníkom s výrazným stúpaním vraciame na Kordíky. Čerešničkou na torte je "cieľová rovinka" - záverečné prudké stúpanie obcou do cieľa. Po 26 zážitkových kilometroch v nohách nás čaká zaslúžená účastnícka medaila, guláš a žrebovanie o ceny. Každý, kto pokorí túto trať, si odnáša domov aj darček z limitovanej edície s motívom podujatia, ako spomienku na svoj výkon.

Pre koho je 26km trať s prevýšením príliš veľké sústo a nechce si nechať ujsť atmosféru jedného z najkrajších trailových podujatí, môže zvoliť 10 km disciplínu, ktorej trasa sa vinie príjemnou zvážnicou Kordíky-Králiky, kde sa pri biatlonovej strelnici spája s dlhšou 26 km traťou a pokračuje návratom cez Hotel Lesák na Kordíky.  Pre hobby bežcov a rodiny je určená jej kratšia varianta s dĺžkou 5,3 km.  Ponuku uzatvára 800m okruh obcou pre deti od 6 do 12 rokov.  Všetky disciplíny sú bodované v sérii Marathon Tour 2024.

Registráciu na aktruálny ročník s limitovaným počtom 1000 miest a všetky informácie nájdete na stránke podujatia www.kordickyextrem.sk.

RUNICA Nevoľné

Na severnej strane Kremnických vrchov sa v auguste 2023 premiérovo bežalo z Obce Nevoľné (nad Kremnicou) na Kremnický štít. V aktuálnej sezóne je už podujatie zaradené do najväčšej bežeckej série na Strednom Slovensku - Marathon Tour.
14,4 km dlhá trať začína na futbalovom ihrisku v Nevoľnom. Nasleduje prudký zbeh do ústia doliny Ihráčskeho potoka a pozvoľna stúpa na takmer 5 km dlhom úseku jednou z najkrajších dolín na Slovensku. jej dominantami sú skalná tiesňava Prieboj a niekoľko murovaných prameňov, ktoré sú dielom miestneho rodáka Jána Filandu. Na hornom konci doliny na mieste zvanom Obrátka opúšťame Ihráčsky potok a stúpame zvážnicou a lúkami na Kremnický štít (1008 m n. m). Trať lemuje prírodnú rezerváciu Kremnický štós, nasledujú krásne výhľady na Nevoľné a zbeh pasienkami k ovčínu. Pri návrate obcou križujeme hlavnú cestu pri nádhernom žulovom grante z jedného kusa kameňa a pribiehame do cieľa na ploche futbalového ihriska nad obcou.

O zážitok v doline Ihráčskeho potoka ani body do Marathon Tour neprídu ani tí, ktorí zvolia kratšiu 6,7 km trať. Na svoje si prídu aj deti - pre ne je určený 250 m okruh na trávnatom ihrisku.

RUNICA Nevoľné má svoje pevné miesto v bežeckom kalendári tretiu augustovú sobotu - 17.8.2024. Podujatie je nevšedným zážitkom pre bežeckých objaviteľov a odzvedieť sa viac môžete na stránke www.runica.sk.

Či navštívite Kremnické vrchy s organizátormi niektorého z podujatí, alebo ako sólo bežecký výlet, určite nájdete inšpiratívne prostredie a prírodu, kam sa budete radi vracať.
24.6.2024   /   Krosové behy   /   Autor: PRomo   /    Foto: Marathon BB

Ďalšie články