Nočný beh vo Vysokých Tatrách pritiahol bežcov žičlivou atmosférou v čarokrásnej prírode

Nočný beh vo Vysokých Tatrách pritiahol  bežcov žičlivou atmosférou v čarokrásnej prírode
Peter Králik: „Extrémny beh pod mostíkom na Štrbskom Plese bol veľmi dobrou generálkou pred vysokohorským maratónom pod Mont Blancom“
          Spolu 648 bežcov v poslednú májovú sobotu o 20.00 h vybehlo na 8-kilometrovú trať 2. ročníka Rajec High Tatras Night Run na Štrbskom Plese. Hlavnú kategóriu bežcov od 16 do 39 rokov vyhral časom 25:32 min ukrajinský vytrvalec v službách klubu Bin Run-jmdemolex Vasyl Matvijčuk. Presne o jednu minútu a 46 sekúnd za ním dobehol do cieľa jeho tímový kolega Tibor Sahajda z Košíc. Bronzový stupienok vo Vysokých Tatrách patril Borisovi Csibovi v drese usporiadajúceho bratislavského klubu BMSC. Jeho výsledný čas bol 27:35 min, čím za víťazom zaostal o dve minúty a tri sekundy. Palmu víťazstva medzi ženami si odniesla Csibova tímová 18-ročná kolegyňa Lucia Janečková z Nových Zámkov, ktorá 8-kilometrovú trať zdolala v čase 30:59 min.


Petra Králika na súťaž 2. ročníka Fa extremný beh prilákala zvedavosť

Na Extrémny beh pod skokanským mostíkom na Štrbskom Plese ma priviedla v podstate zvedavosť. Chcel som vedieť, či to dokážem zabehnúť v nejakom slušnom čase. Vôbec som nevedel, do čoho idem, netušil som, že to bude také náročné. Ten stupák pod mostík ma fakt nemilo prekvapil,“ vysvetli 46-ročný bežec tímu 3NT Peter Králik hlavný dôvod, pre ktorý sa prihlásil na nezvyčajné bežecké tatranské dobrodružstvo, ktoré predchádzalo hlavnej súťaži vydareného podujatia na Štrbskom Plese.

Doskočisko mostíka na Štrbskom Plese som poznal iba z diaľky ako divák. Videl som ho z hľadiska. Ale skúste pod ten strmý svah prísť a pozrieť sa hore. To je fakt divočina... Je úplne iné pozerať sa na ten strmý svah z diaľky – z hľadiska - a bežať po ňom. To je jeden a sto. Nikdy som si nemyslel, že to budú také galeje. Obdivujem všetkých, ktorí to vybehli, ktorí sa hore tou strminou vyštverali. Bola to fakt zaberačka,“ konštatoval vytrvalec, ktorý behy v členitom vysokohorskom teréne programovo vyhľadáva.

Môj čas, ktorý som dosiahol pri debute na tomto extrémnom behu, teraz nie je dôležitý,“ reagoval na otázku Peter Králik a pokračoval: „Pod mostíkom som sa trochu šetril, aby mi zostali nejaké sily aj na nočný beh. Navyše, v nohách som mal minulotýždňového polovičného ironmana (železného muža, pozn.), ktorého som úspešne absolvoval. Takže síl nebolo navyše. Bolo treba s nimi veľmi rozumne hospodáriť, aby som to neprepálil. Do Tatier som si prišiel zašportovať, nie sa totálne zničiť,“ zdôraznil bežec, ktorý sa koncom júna chystá na vysokohorský maratón pod Mont Blanc. „Extrémny beh pod mostíkom na Štrbskom Plese bol veľmi dobrou generálkou pred vysokohorských maratónom pod Mont Blancom. Koncom júna sa chcem postaviť v Chamonix na štart tohto náročného behu. Práve smerom k nemu teraz orientujem celú prípravu, prezradil vytrvalec, pre ktorého je päťkilometrová trať vraj veľmi krátka. Osemkilometrovú trať sobotňajšieho 2. ročníka Rajec High Tatras Night Run zabehol v čase 35:39 min, čo mu v kategórii mužov od 40 do 49 rokov stačilo na 14. miesto. Na víťazného bežca tejto vekovej kategórie Viliama Topercera mal v cieli časové manko päť minút a jednu sekundu.

V Tatrách chceme zostať dva dni. S kamarátmi sme si už dohodli vysokohorskú túru na Veľké Hincovo pleso. Radi by sme si v tomto krásnom vysokohorskom prostredí pri najväčšom a najhlbšom tatranskom plese aj trochu oddýchli, prišli na iné myšlienky. Aj pre dobrú partiu, ktorá sa na takýchto behoch stretne, tieto podujatia mám veľmi rád. Vždy sa máme o čom porozprávať, vždy si máme čo naplánovať. Teraz budeme riešiť veci okolo spomínaného vysokohorského maratónu v Chamonix, kam sa spolu chystáme väčšia patria,dodal Peter Králik.

Martina Homolu potešil vydarený reparát pod skokanským mostíkom

Kým Peter Králik bežecké galeje na svahu doskočiska pod mostíkom K70 na Štrbskom Plese zažil prvýkrát v živote, Martin Homola v tomto krátkom, ale naozaj náročnom extrémnom behu do vrchu úspešne zložil reparát z minuloročného debutu. „Minuloročný čas, ktorý som pod skokanským mostíkom na Štrbskom Plese dosiahol, vám neprezradím. Bolo to jedno z tých mojich nevydarených podujatí,“ tvrdil so širokým úsmevom bývalý rýchlostný kanoista, ktorý si športový život predlžil medzi raftérmi VK Tatran Karlova Ves.

Poviem iba toľko, že som skončil v druhej časti výsledkovej listiny,“ diplomaticky „zahral do autu“ besedu o minuloročnom výkone v 1. ročníku Extremného behu vo Vysokých Tatrách. „Teraz som však spokojný. Môj čas 1:16 min patril k tým lepším,“ pochválil sa jeden z polstovky účastníkov 2. ročníka FA extrémneho behu.

Samozrejme, vždy sa dá ísť lepšie, vždy sa dá vyhnúť chybám, ktoré človek na trati urobí, ale všetko chce svoj čas. Verím, že o rok budem v tomto behu ešte lepší, ešte rýchlejší. Budem na tom trénovať,“ verejne sľúbil aktívny raftér, ktorý Slovensko v tomto športe reprezentoval na niekoľkých ročníkoch dlhodobého seriálu Európskeho pohára.

Na nočnom behu vo Vysokých Tatrách ho zaujala najmä atmosféra, v ktorej sa toto podujatie prakticky celý deň nieslo. „Organizátorom patrí naša veľká vďaka, že dokázali opäť urobiť také perfektné podujatie. Chodím behať nočný beh v Bratislave, chystám sa aj na nočný beh na Donovaloch, ale nočné behanie vo Vysokých Tatrách to je predsa podujatie vyššieho levelu. To je akcia, na aké sa v našom športe nezabúda. Aj preto tento rok prišlo viac bežcov, ako tu bolo vlani – a verím, že pri treťom pokračovaní nočného behu v Tatrách nás o rok bude ešte oveľa viac,“ zdôraznil 27-ročný Martin Homola, ktorý so štartovným číslom 501na hrudi obsadil v absolútnej konkurencii 88. miesto. Na zdolanie ôsmich kilometrov potreboval čas 38 minút. Od víťazného Ukrajinca Vasyla Matvijčuka ho teda delilo 12,28 min.

             Unaveným bežcom silu do nôh vlieval aj výborný saxofonista

O výbornej atmosfére, ktorá v posledný májový deň panovala na Štrbskom Plese a okolí, s nadšením hovoril aj 30-ročný Pavol Kollár, ktorého zaujali najmä turisti a ľudia okolo trate. Ich hlasivky, povzbudzovanie a potlesk mu vlievali energiu do nôh práve vtedy, keď ju najviac potreboval. „Tí diváci boli fantastickí,“ zdôraznil Pavol Kollár a pokračoval: „V takom žičlivom prostredí sa nedalo neobehnúť do cieľa. To ste museli ´urobiť, aj keby ste nechceli." Pavol Kollár patril k tým bežcom, ktorého k rýchlejšiemu bežeckému kroku na trati 2. ročníka Rajec High Tatras Night Run vyprovokoval predovšetkým saxofonista na druhom kilometri. „V Bratislave sme zvyknutí na vystúpenia hudobných skupín popri trati ČSOB maratónu, ale tu vo Vysokých Tatrách to bolo niečo nové... Bolo to výborný nápad. Veľmi ma to potešilo, lebo práve okolo toho druhého – tretieho kilometra som trochu bojoval sám so sebou. Ale ten saxofonista ma poriadne ´nakopol´. Od jeho hudobného dopingu som už išiel bez problémov. Fakt to bol superzážitok,“ pripomenul bežec so štartovným číslom 245, ktorý v absolútnom poradí obsadil časom 45:56 min 234. miesto. Jeho časové manko na víťaza z Ukrajiny Vasyla Matvijčuka bolo 20 minút a 24 sekúnd.

Petru Mlynárovú pre pravidelné behanie získala súťaž štafiet Od Tatier k Dunaju

Rekreačne behať som začala pred štyrmi rokmi, no intenzívnejšie som začala trénovať najmä minulý rok po vydarenom štafetovom behu od Tatier k Dunaju. Toto podujatie sa mi veľmi páčilo, tak som si povedala, že naň prídem aj tento rok. Pre splnenie tohto cieľa si pravidelne štyri – päťkrát v týždni nájdem čas, aby som mohla absolvovať svoju bežeckú porciu,“ povedala po úspešnom zvládnutí osemkilometrovej trati 2. ročníka Rajec Hing Tatras Night Run Petra Mlynárová. Do Vysokých Tatier si odskočila iba na necelé dva dni, no svoj bežecký výlet vôbec neľutovala.

„Nepýtajte sa ma na pocity v cieli, lebo tie nebývajú vždy vhodné publikovania. Ja som totiž v cieli väčšinou na seba poriadne nahnevaná, pretože na štart vždy nastupujem s vyššími ambíciami, než aké sa mi nakoniec podarí naplniť,“ tvrdila so smiechom členka budúcej štafety „Nay Dvanástka“, ktorá je už prihlásená na blížiacu tohoročnú edíciu unikátneho štafetového behu Od Tatier k Dunaju.

„Aj teraz som bola v cieli trochu nahnevaná, ale časom ma hnev prešiel. Povedala som si, že budúci rok to bude lepšie. A tešila som sa z atmosféry, ktorá na tomto behu bola,“ pokračovala Petra Mlynárová, ktorá si po nočnom behu vo Vysokých Tatrách pochvaľovala predovšetkým perfektnú organizáciu podujatia a žičlivú atmosféru, ktorá v posledný májový večer panovala v stredisku najmenších veľhôr sveta.


Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/EAE40294-AB4D-4105-A57F-47743A832A48.html

Bola som trochu zaskočená tým, že som sa pomalšie rozbiehala... Do druhého kilometra mi trochu trvalo, kým som chytila správny bežecký rytmus. Ale potom to už išlo bez väčších problémov. Beh v krásnej príode Vysokých Tatier som si perfektne užila. Bolo to niečo nádherné,“ delila sa Petra Mlynárová o svoje zážitky po pretekoch.

„Spočiatku som sa trochu obávala, že som slabšie oblečená, lebo nebolo nejako teplo, lenže v tej záplave bežcov, ktorí sa vydali o ôsmej večer na osemkilometrovú trať, som na počasie vôbec nemyslela. Úplne ma opantala tá eufória, ktorá na tomto podujatí sálala nie iba medzi bežcami, ale aj medzi divákmi a náhodnými turistami. Všetci okolo nás fantasticky povzbudzovali. A to bolo na celom 2. ročníku tohto nočného behu najkrajšie,“ opísala svoje pocity po pretekoch Petra Mlynárová, ktorá časom 44:49 min obsadila 41. miesto. Na víťazku 2. ročníka Rajec Night Tatras Run Luciu Janečkovú z BMSC mala v cieli odstup 13 minút a 50 sekúnd.

Dvadsaťosemročná milovníčka cestných behov nezabudla pri rozlúčke pridať aj verejný sľub, ktorý napokon opakovali prakticky všetci účastníci vydareného 2. ročníka Rajec Night Tatras Run: ak budeme mať možnosť, určite prídeme aj o rok na 3. ročník tohto krásneho bežeckého podujatia v lone Vysokých Tatier.

Kompletné výsledky

1.6.2014   /   Krosové behy   /   Autor: SZ   /    Foto: becool, TA3

Fotogaléria

Ďalšie články