Na MS v behu do vrchu a traile v Innsbrucku Slovensko so skúsenými bežcami, nechýbajú Schwaiger či Fraňo

Na MS v behu do vrchu a traile v Innsbrucku Slovensko so skúsenými bežcami, nechýbajú Schwaiger či Fraňo
Na druhých spoločných majstrovstvách sveta v behu do vrchu a traile v Innsbrucku – Stubai sa od stredy 7. do soboty 10. júna predstaví až 12 slovenských reprezentantov. 
Lídrami výpravy zloženej zväčša zo skúsených bežcov budú ôsmy z vlaňajších MS v dlhom traile v thajskom Čiang Mai Peter Fraňo, juniorská exmajsterka sveta v behu do vrchu a 2-násobná olympionička v maratóne Katarína Pejpková (Berešová) a tiež Silvia Schwaiger, ktorá má v zbierke umiestenia v TOP 10 na MS i ME v behu do vrchu.

Najskúsenejšia v tíme je 42-ročná v rakúskom Schwazi žijúca Silvia Schwaiger, ktorá bude súťažiť v takmer “domácom” prostredí. Vytrvalkyňa a „vrchárka“ Jogging klubu Dubnica nad Váhom už bola 6. (2016) aj 8. (2018) na MS, na ME jej patrilo 5. miesto v roku 2016 a 9. v roku 2017.

„S prípravou som celkom spokojná. Testovacie preteky pred dvoma týždňami pre mňa dopadli veľmi dobre, keď som si na 12,5 km dlhej trati so 700 m stúpaním a klesaním na pretekoch Stuiben Run v Umhausene zlepšila osobák o vyše tri minúty z 1:06:41 na 1:03:39,“ skonštatovala Silvia Schwaiger.

Na trati innsbruckého šampionátu, na ktorej sa pôjdu klasické preteky so stúpaním aj klesaním (Mountain Classic), trénuje od mája v priemere dvakrát týždenne („Poznám na nej už takmer každý kameň“). Trať výhradne so stúpaním (Vertical) si vyskúšala vlani na pretekoch a zopakovala si ju až minulú nedeľu, keďže dovtedy na nej bolo ešte mnoho snehu.

„Obe trate sú technicky veľmi náročné, ale myslím si, že mi ´sedia´. Budem sa snažiť využiť výhodu domáceho prostredia,“ podotkla s úsmevom Silvia Schwaiger. „Konkurencia je veľká, na každú disciplínu je prihlásených vyše 100 žien. Obe trate sú veľmi úzke s malým priestorom na predbiehanie. Rada by som sa dostala do prvej desiatky alebo sa k nej aspoň priblížila.“

Pôvodne chcela Schwaiger bežať len klasické preteky so stúpaním i klesaním, na ktoré sa chcela koncentrovať prioritne. „Po poslednom tréningu s vicemajsterkou sveta Andreou Mayrovou a našou Katkou Lovrantovou som sa však rozhodla, že pobežím obe disciplíny,“ prezradila Schwaiger.

Katarína Pejpková (pred vydajom Berešová) z TJ Obal servis Košice sa medzi „vrchárky“ vracia po dlhej dobe. Vlani sa v behu do vrchu stala majsterkou Slovenska a tento týždeň si otestuje svoje kvality medzi svetovou elitou. V reprezentácii (atletickej) sa objaví po sedemročnej pauze, naposledy si obliekla dres so štátnym znakom v maratóne na OH 2016 v Riu de Janeiro.

Na svetový šampionát v behu do vrchu sa pripravovala v mestečku Náměšť nad Oslavou na českej Vysočine, kde žije. „V príprave na MS som zvládla všetko, čo sme si s trénerom Valiskom naplánovali. Behala som v kopcoch neďaleko bydliska. Snažila som sa v rámci možností trochu napodobniť to, čo ma čaká v Innsbrucku. Absolvovala som napríklad výbehy do kopcov 3 x 2 km, resp. 2 x3 km kombinované s krátkymi opakovanými 300-metrovými výbehmi. Nuž, boli to pekne náročné tréningy,“ prezradila juniorská majsterka sveta v behu do vrchu z tureckej Bursy z roku 2006, ktorá bola v roku 2014 v súťaži žien 12.
V mužskej časti 12-člennej slovenskej výpravy bude hlavný tromf Peter Fraňo. Dvadsaťsedemročný trailista AK Mostáreň Brezno a nečakaný slovenský šampión 2021 v krose vytrvalcov, skončil vlani na MS v thajskom Čiang Mai ôsmy v dlhom traile na 78 km v konkurencii 105 pretekárov. V Innsbrucku sa na MS predstaví tretí raz v kariére, v roku 2019, ešte pred pandémiou COVID-19, v portugalskom Miranda de Corvo dobehol na 79. mieste.

Fraňo patrí medzi najlepších trailistov na svete, uspel na prestížnych pretekoch CCC® v rámci pretekov Ultra Trail Mont Blanc 2022 (5.), EDF Pierra Menta Eté 2021 (2.), Tatra SkyMarathon 2021 (1.), na OCC® v rámci Ultra Trail Mont Blanc 2021 (7.), vyhral 45-kilometrové preteky Svetového pohára WMRA Canfranc-Canfranc. V roku 2023 skončil v úvodných pretekoch preteky 13-dielneho seriálu Skyrunner World Series Calamorro Skyrace (27,5 km, prevýšenie +2270 m) v španielskej Andalúzii na 4. mieste a na Skyrace des Matheysins vo Francúzsku bol ôsmy.

V nominácii na MS V Innsbrucku – Stubai, ktoré sa konajú aj s prispením Svetovej atletiky (WA), sú i ďalší kvalitní slovenskí bežci: bývalá reprezentantka SR na 3000 m prekážok Katarína Lovrantová, Ivana Líšková je minuloročná majsterka SR v maratóne (2:54:20), Veronika Páleníková (pod dievčenským menom Zrastáková, ktorá sa k behaniu vrátila po materskej pauze, je 2-násobná majsterka SR v polmaratóne, juniorský majster SR 2022 v behu do vrchu Adam Krajč v januári zabehol juniorský rekord SR na 5000 m v hale (15:11,74) a Marián Priadka bol vlani na MS v Čiang Mai 50.

„Pri návrhu nominácie som bral do úvahy preukázateľnú kvalitnú výkonnosť v kombinácii s viacerými podmienkami – bodmi v renkingu ITRA, výkonnosť v behoch od 10 km po maratón, prípadne v krose či v behu do vrchu, členstvo v SAZ pred nominačnými pretekmi ALS Kozí kameň v závere marca. Pretekári, ktorí majú potrebnú výkonnosť, no nie sú vo výbere, buď nie sú členmi SAZ, alebo odmietli ponuku reprezentovať na MS, prípadne sú zranení,“ vysvetlil podmienky nominácie šéftréner SAZ pre dlhé behy mimo oválu Pavel Kováč.

“Z pohľadu do štartoviek vyplýva, že okrem zopár výnimiek sú prihlásení všetci minuloroční medailisti či pretekári z elitnej desiatky. K nim pribudli niektorí špičkoví bežci ktorí vlani chýbali. Verím, že naši reprezentanti sa v nadupanej konkurencii nestratia, predvedú výkony na maxime svojich možností a zabojujú o čo najlepšie umiestenia,” dodal Pavel Kováč.

Šampionát sa začne v stredu 7. júna behom do vrchu (iba stúpanie) mužov a žien a vyvrcholí v sobotu klasickým behom do vrchu so stúpaním i klesaním pre seniorské aj juniorské kategórie. MS budú mať dve centrá, kde bude štart alebo cieľ jednotlivých súťaži – v Neustifte alebo v Innsbrucku. Jedine cieľ pretekov behu do vrchu so stúpaním je na Elfer Hut. Organizátori šampionátu vypísali aj finančné prémie pre päticu najlepších v každej individuálnej disciplíne 4000 , 2000, 1000, 750 a 500 eur od 1. po 5. miesto.

PROGRAM MS 2023 V HORSKÝCH BEHOCH

7. 6. (streda) beh do vrchu (7,3 km, prevýšenie 1020 m, len stúpanie), 13.00 h muži, 14.00 h ženy, štart: Neustift, cieľ: Elfer Hut
8. 6. (štvrtok) krátky trail (45,2 km), 9.00 h muži aj ženy, štart: Innsbruck, cieľ: Neustift
9. 6. (piatok) dlhý trail (86,9 km), 6.30 h muži aj ženy, štart: Neustift, cieľ: Innsbruck
10. 6. (sobota) beh do vrchu (7,5 km, stúpanie aj klesanie), 10.00 h juniori, 11.00 h juniorky, štart aj cieľ: Innsbruck
10. 6. (sobota) beh do vrchu (15,0 km, stúpanie aj klesanie), 12.00 h muži, 14.00 h ženy, štart aj cieľ: Innsbruck
6.6.2023   /   Krosové behy   /   Autor: atletika.sk   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články