Krosové tituly pre Berešovú, Szaba a Vitka

BREZNO 24. novembra (SITA) - Jaroslavovi Szabovi sa na sobotňajších majstrovstvách Slovenska v krose v Brezne-Viselniciach podarilo obhájiť iba jeden z dvoch titulov. Kým v súťaži míliarov na 4 km bol najrýchlejší, medzi vytrvalcami (9 km) obsadil až 6. miesto. Pravda, na štart vytrvaleckej súťaže sa postavil iba necelých 40 minút po dobehu do cieľa pretekov míliarov.
Na najdlhšej trati dominoval Juraj Vitko z MKŠS Kysucké Nové Mesto, ktorý triumfoval s takmer 20-sekundovým náskok pred tohtoročným majstrom SR v maratóne Jozefom Urbanom. Bronz si vybojoval Tibor Sahajda z TJ Obal servis Košice. Na štarte 9 km trate sa objavil aj triatlonista - olympionik Richard Varga, ktorý obsadil 7. miesto so odstupom takmer poldruha minúty na Vitka. Je zaujímavé, že v polovici septembra Kysučana na Bratislavskom nočnom behu zdolal o 34 sekúnd.

V súťaži míliarov si nečakane dobre počínal finalista behu na 800 m na júnových ME v Helsinkách Jozef Repčík, ktorý pre dubnický Spartak vybojoval striebro, pričom za víťazným Szabom zaostal o necelých 9 sekúnd. Bronz získal Tomáš Kubej z Nových Zámkov. Ženský titul putoval už štvrtý raz do vitríny Kataríny Berešovej z TJ Obal servis Košice (tituly 2008, 2010, 2011, 2012). Tentoraz londýnska olympionička v maratóne zvíťazila s pohodlným vyše minútovým náskokom.

Najúspešnejším klubom na krosovom šampionáte v Brezne sa stal MKŠS Kysucké Nové Mesto s piatimi titulmi, vytrvalci košického Obal servisu získali tri zlaté medaily. O prvenstvo pre AC Nové Zámky sa postarala talentovaná Lucia Janečková v súťaži dorasteniek na 3 km, ktorá bude Slovensko ako jediná reprezentovať na blížiacich sa ME v krose v maďarskom Szentendre pri Budapešti (8. decembra). Výkonný výbor Slovenského atletického zväzu totiž nedávno schválil jej dodatočnú nomináciu na toto podujatie.

Výsledky:

Muži - vytrvalci (9 km): 1. Juraj Vitko (MKŠS Kysucké Nové Mesto) 34:56,95, 2. Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) 35:16,09, 3. Tibor Sahajda 35:28,38, 4. Imrich Pástor (obaja TJ Obal servis Košice) 35:40,50, 5. Michal Lami (Akademik TU Košice) 35:48,80, 6. Jaroslav Szabo (TJ Obal servis Košice) 36:00,51

Muži - míliari (4 km): 1. Jaroslav Szabo (TJ Obal servis Košice) 15:08,86, 2. Jozef Repčík (Spartak Dubnica) 15:17,03, 3. Tomáš Kubej (AC Nové Zámky) 15:44,82, 4. Ján Beňa 16:10,07, 5. Alexander Jablokov (obaja Slávia UK Bratislava) 16:44,33, 6. Leonard Lendvorský (UMB Banská Bystrica) 17:46,72

Ženy (4 km): 1. Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice) 17:10,94, 2. Jana Styková (AC Nové Zámky) 18:13,36, 3. Alena Pochybová (MKŠS Kysucké Nové Mesto) 18:51,33

Juniori (6 km): 1. Bálint Magyar (Stavbár ŠG Nitra) 23:55,69
Juniorky (4 km): 1. Romana Gajdošová (TJ Obal servis Košice) 18:34,37
Mladší žiaci (1 km): 1. Matej Daubner (ZŤS Martin) 3:51,38
Mladšie žiačky (1 km): 1. Soňa Kohútová (MKŠS Kysucké Nové Mesto) 3:55,49
Staršie žiačky (2 km): 1. Nikola Štefundová (MKŠS Kysucké Nové Mesto) 8:27,24