Dušková v Dubline 34. v súťaži žien do 23 rokov, lepšie umiestenie na ME v krose dosiahol len Štefko v roku 2002

Najlepšie slovenské umiestenie na 27. majstrovstvách Európy v krose v írskom Fingale-Dubline získala Elena Dušková v pretekoch žien do 23 rokov na 6-kilometrovej trati. Zverenka Marcela Lopuchovského v banskobystrickej Dukle finišovala na 34. mieste časom 22:10 min a v treťom štarte na krosových ME si vybojovala najlepšie umiestenie. V rokoch 2018 a 2019 bola medzi juniorkami 70. a 69. Dvadsaťročná Bratislavčanka bola v troch štvrtinách trate ešte 31., v závere sa však pred ňu dostali tri súperky.
Duškovej pozícia je najlepšie slovenské umiestenie v ženskej kategórii do 23 rokov na kontinentálnom šampionáte, doposiaľ ním bolo 39. miesto Lucie Janečkovej v talianskom meste Chia v roku 2016. Zároveň je to druhé najlepšie slovenské umiestenie v histórii, lepší bol len Róbert Štefko – 29. v súťaži mužov v roku 2002 v chorvátskom Meduline.

„Čakala som, že sa od začiatku pobeží rýchlo a to sa aj splnilo. Ja som sa však nesplašila, celkom pekne som si viedla a predbehla som aj baby, o ktorých som si myslela, že na ne absolútne nemám. A hoci mi tesne nevyšiel cieľ skončiť v prvej polovici štartového poľa, nemôžem si nič vyčítať, nikdy v živote som nedala do pretekov toľko ako dnes,“ vravela spokojná Elena Dušková.

Titul majsterky Európy si vybojovala európska šampiónka do 23 rokov na 5000 m Nadia Battoclettiová z Talianska, ktorá nadviazala na dve zlaté medaily (2018, 2019) na ME v krose v kategórii junioriek.
Dobre si počínal aj Michal Staník, ktorý v premiére na ME obsadil solídne 59. miesto z 97 štartujúcich. Šesťkilometrovú trať zvládol za 19:33 min. Zverenec Jána Križáka v BK Lysá pod Makytou sa postupne posúval dopredu, na prvom medzičase bol 66., na ďalších dvoch 64. a 62. a vo finiši stiahol ďalšie tri miestečká. Debutant na vrcholnom podujatí Staník zdolal i českého šampióna Jakuba Davidíka.

Púchovský gymnazista zaostal len o štyri priečky za najlepším slovenským umiestením juniora na krosových ME, ktorým je 55. Miesto Dušana Hlubockého na šampionáte v roku 1998 v talianskej Ferrare.

Michal Staník: „Trať bola veľmi pekná, bola pripravená parádne, ale nebola extra náročná, bolo na nej trochu viac blata a jeden výbeh. Mne sa bežalo dobre, dal som do toho všetko. Odviedol som všetko, čo vo mne bolo. Začiatok bol rýchlejší, ako som čakal, ale podarilo sa mi udržať sa v skupinke a vystupňovať to v závere. bežalo sa mi dobre.“

Titul v súťaži juniorov získal suverénne iba 17-ročný Axel Vang Christensen z Dánska (17:52), ktorý vyhral s náskokom 25 sekúnd (!) pred Nórom Rabim.

Slovenským juniorkám sa nepodarilo pretlačiť sa do prvej polovice nabitého 99-členného štartového poľa. Majsterka SR, debutantka na kontinentálnom šampionáte Zuzana Michaličková (AO Žilina) po rýchlom začiatku (na úvodnom medzičase 31.) finišovala napokon na 4-kilometrovej trati na 67. mieste časom 14:46 min. „Boli to pekné preteky, prvých 500 m som bežala vpredu s najlepšími, lebo sa mi to zdalo trochu pomalé, Napokon som skončila 67., a veru, mohlo to byť aj lepšie. Premiéru na majstrovstvách Európy mám za sebou a som rada, že mohla štartovať na tomto šampionáte,“ poznamenala Zuzana Michaličková.

V USA študujúca Líza Hazuchová (AK ZVP Lučatín), ktorá pred dvoma rokmi v Lisabone v premiére na ME vybojovala najlepšie slovenské umiestenie juniorky (41.), dobehla tentoraz až na 76. mieste za 14:54 min. „Neviem, čo povedať,“ krčila plecami 19-ročná dolnokubínska rodáčka. „Neviem, čo sa stalo – bežala som naplno až do konca, ale to je asi moja aktuálna výkonnosť. Verím, že už to bude len lepšie. Motiváciu trénovať mám veľkú, idem ďalej trénovať. Jednoducho, teraz to nevyšlo.“

Zlato získala Britka Megan Keithová časom 13:41 min, ktorá v tomto roku skončila 4. Na MEJ v Tallinne na 3000 m a v novembri vyhrala britskú kvalifikáciu na dublinské krosové ME.

FAKTY Z DUBLINU

JUNIORI (6 km, 97 účastníkov): 1. Christensen (Dán.) 17:53, 2. Rabi (Nór.) 18:18, 3. Lilesö (Dán.) 18:21,… 59. Michal Staník (SR) 19:33. DRUŽSTVÁ: 1. Veľká Británia 34, 2. Írsko 35, 3. Izrael 37. JUNIORKY (4 km, 99 účastníčok): 1. Keithová (V. Brit.) 13:41, 2. Ostgaardová (Nór.) 13:44, 3. Heckelová (Nem.) 13:46,… 67. Zuzana Michaličková 14:46, 76. Líza Hazuchová (obe SR) 14:54. DRUŽSTVÁ: 1. Nemecko 15, 2. Španielsko 27, 3. Veľká Británia 32. MUŽI DO 23 ROKOV (8 km, 75 účastníkov): 1. Hicks (V. Brit.) 24:29, 2. McElhinney (Ír.) 24:33, 3. Querinjean (Lux.) 24:36. DRUŽSTVÁ: 1. Írsko 21, 2. Veľká Británia 24, 3. Francúzsko 36. ŽENY DO 23 ROKOV (6 km, 59 účastníčok): 1. Battoclettiová (Tal.) 20:32, 2. Lukanová (Slovin,) 20:36, 3. Machadová (Portug.) 20:36,… 34. Elena Dušková (SR) 22:10. DRUŽSTVÁ: 1. Taliansko 18, 2. Francúzsko 25, 3. Veľká Británia 37.
12.12.2021   /   Krosové behy   /   Autor: Gabriel Bogdanyi/atletika.sk/SAZ   /    Foto: SAZ/VLADIMÍR GUBRICKÝ