Ďurec chce na ME v krose vylepšiť svoje minuloročné umiestenie, premiéra Jančíka s Hulkom

Ďurec chce na ME v krose vylepšiť svoje minuloročné umiestenie, premiéra Jančíka s Hulkom
Najväčší slovenský tromf na nedeľných 29. majstrovstvách Európy v krose v Bruseli bude 8-násobný slovenský šampión v tejto disciplíne Peter Ďurec z banskobystrickej Dukly.
 V konkurencii 90 vytrvalcov z 30 krajín sa v Laeken parku pokúsi zlepšiť minuloročnú 40. priečku, ktorá bola druhým najlepším slovenským mužským umiestením na tomto podujatí – lepší (29.) bol len Róbert Štefko v roku 2002 v chorvátskom Meduline. V pretekoch mužov do 23 rokov pobeží Michal Staník a v Bruseli si odbijú premiéru v juniorskej súťaži vekom ešte dorastenci Filip Jančík a Alex Hulka.

„Od majstrovstiev Slovenska v Malackách sme už veľa času na tréning nemali, ale nasledujúci týždeň sme využili veľmi efektívne,“ vraví na margo Ďurecovej prípravy jeho kouč Pavel Kováč, ktorý je aj šéftréner SAZ pre dlhé behy mimo oválu. „Pôvodný zámer bol popracovať ešte aj na rýchlosti, no de facto sme sa vrátili k tzv. double treshold tréningu. Pre počasie – mráz a sneh – musel Peťo improvizovať. Dokonca až tak, že kľúčové tréningy absolvoval na bežeckom páse. V závere minulého týždňa stihol odtrénovať na ceste vybiehané kopce.“
Ďurec, ortopéd z banskobystrickej Roosveltovej nemocnice, bude na krosových ME štartovať už piaty raz. Premiéru mal v roku 2014 v pretekoch do 23 rokov, potom dvakrát štartoval medzi mužmi a do tejto kategórie sa vrátil vlani po šesťročnej pauze, keď dosiahol svoj najhodnotnejší výsledok – bol 40. Na preteky mužov na 9 km (6 okruhov po 1,5 km) s Ďurecom sa prihlásilo spolu 90 bežcov z 30 krajín.

„Peťo sa pokúsi o podobný výsledok ako pred rokom, keď skončil v prvej polovici 83-členného štartového poľa. V prípade priaznivých okolností by nás oboch potešilo zlepšenie minuloročného umiestenia,“ dodal tréner Kováč.
S prípravou na bruselský šampionát je spokojný i Ján Križák, tréner Michala Staníka (BK Lysá pod Makytou). Na preteky mužov do 23 rokov sa prihlásilo 75 vytrvalcov z 24 krajín. „Potešilo by ma, keby Michal skončil v prvej polovici štartového poľa a, samozrejme, lepšie ako v minuloročnom premiérovom štarte v tejto kategórii, keď bol šesťdesiaty siedmy,“ uviedol Ján Križák na margo ambícií svojho zverenca. Dvadsaťjedenročný študent Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave Michal Staník mal premiéru na krosových ME v roku 2021 v Dubline, v súťaži juniorov finišoval 59.
„V týždni po domácom šampionáte, kde mal dobrú formu, sme zaradili do prípravy ešte opakované výbehy do kopca s odrazmi. V tomto týždni behal Michal už iba jedny ľahké tempá. Odtrénoval v podstate všetko, čo som mu do plánov pripravil,“ skonštatoval tréner Križák. Muži do 23 rokov bežia 7 km, štyri 1,5 km dlhé okruhy a jeden krátky, kilometrový.
Premiéru na ME v krose budú mať v Laeken parku v pretekoch juniorov na 5 km (dve veľké a dve malé kolá) Filip Jančík a Alex Hulka, obaja vekom ešte dorastenci, ktorí – ak budú mať adekvátnu výkonnosť – by mohli v juniorskej kategórii štartovať ešte aj na ďalších dvoch šampionátoch. Naši 17-roční mladíci pobežia v konkurencii 88 súperov z 28 krajín.

Jančík aj Hulka majú za sebou výborný rok a účasť na krosových ME bude pre oboch vyvrcholením celoročného snaženia. Filip Jančík v sezóne dva razy bežal na 10 km na ceste rýchlejšie ako bol dovtedy juniorský rekord SR (31:28 a 31:05), na 3000 m sa zlepšil na 8:39,94 a na 5000 m na 14:56,87 min. Alex Hulka zaujal zlepšením sa na 3000 m na 8:54,07 a sériou osobákov na 2000 m prekážok, pričom vo finále EYOF v Maribore sa zastavil na hodnote 6:02,82 min.

„S Alexom som po šampionáte v Malackách ešte dolaďoval formu, priorita bola neochorieť,“ tvrdí Hulkov tréner Tomáš Zavadil. Jeho kolega Štefan Mereš, ktorý sa stará o Jančíkovu prípravu a pomáha aj Hulkovi dodáva: „Prípravu nič nenarušilo, chlapci sú v dobrej forme. Viac sme sa v nej zamerali na dlhšie tempové úseky okolo anaeróbneho prahu.“
Vedúcim slovenskej výpravy na ME v krose v Bruseli bude Jozef Pelikán, ktorý sa bude starať aj o trénerské zabezpečenie spolu s Ďurecovým osobným koučom Pavlom Kováčom. Ako samoplatca pocestuje na šampionát i Tomáš Zavadil, tréner jablonického stípliarskeho talentu Hulku. Šampionát by mal v nedeľu 10. decembra vysielať aj RTVS – naživo na stanici :Šport od 12.50 do 14.04 h.

PROGRAM 29. ME V KROSE V BRUSELI (10. 12. 2023)

12.25 juniorky (5 km)
12.50 juniori (5 km, Filip Jančík, Alex Hulka)
13.10 miešaná štafeta (4×1,5 km)
13.35 ženy do 23 rokov (7 km)
14.05 muži do 23 rokov (7 km, Michal Staník)
14.35 ženy (9 km)
15.15 muži (9 km, Peter Ďurec)

8.12.2023   /   Krosové behy   /   Autor: SAZ/atletika.sk   /    Foto: SAZ/Ján Luky

Ďalšie články