Behaj lesmi Devín: Perfektná trať s nádhernými výhľadmi, pochvaľoval si v cieli víťaz Tomeček

Behaj lesmi Devín: Perfektná trať s nádhernými výhľadmi, pochvaľoval si v cieli víťaz Tomeček
Hlavná mužská kategória v réžii úradujúceho šampióna.
Na stupni víťazov je vždy super,“ reagoval na našu otázku 27-ročný Radovan Tomeček z AO TJ Slávia STU Bratislava. Pýtali sme sa ho na pocity, ktoré prežíval pri dekorovaní troch najlepších na 12-kilometrovej trati na 2. ročníku Behaj lesmi, ktorý sa bežal v prvú májovú sobotu v okolí starobylého hradu Devín.

Najväčším zážitkom na týchto pretekoch v lesnom teréne, na ktorých sa prezentovalo takmer 1000 bežcov (979), bola pre neho perfektná trať s nádhernými výhľadmi. „Takú trať mám rád, rád behám po lesných cestičkách, no nemám rád strmé klesanie dolu kopcom,“ prezentoval Radovan Tomeček svoj pohľad na členitú trať v lesoch okolo Devína. „Keďže nepochádzam z Bratislavy a okolia, takéto krásne lesné zákutia sú pre mňa veľkým zážitkom. Je to pre mňa niečo nové,“ tvrdí rodák od Prešova, ktorý sa nedávno (23. apríla) v Otrokoviciach tešil z titulu majstra Slovenska v behu na 10 000 metrov na dráhe.
„Je to môj druhý titul majstra Slovenska. Prvý som získal v roku 2015 v behu do vrchu,“ priblížil svoje bežecké majstrovstvo víťaz kratšej 12-kilometrovej trate na 2. ročníku Behaj lesmi v Devíne. Mimochodom na dlhšej 22-kilometrovej trati dominoval časom 1:35:35 h Konštantín Kocian z Behame.sk.

„S týmto podujatím som sa zoznámil vďaka pánovi Asványimu, ktorý nás vlani poveril zorganizovaním Zóny Detskej atletiky na Behaj lesmi v Banskej Štiavnici. Vtedy to boli preteky, ktoré boli súčasťou Bežeckého pohára SAZ a my sme tam prezentovali ihriská pre Detskú atletiku. Už vtedy sa mi zapáčila atmosféra týchto behov a povedal som si, že niekedy v budúcnosti si tento beh určite vyskúšam,“ priblížil Radovan Tomeček svoju cestu k viacdielnému seriálu česko-slovenských pretekov Behaj lesmi.

VO DVOJICI UDÁVALI TEMPO


Spoločnosť na stupni víťazov mu robil aj René Valent z Behame.sk, ktorý sa chystal tieto preteky vyhrať. „Ja som tiež prišiel s týmto cieľom,“ netajil svoje smelé ambície Radovan Tomeček. „Skôr ako som sa popoludní postavil na štart, odprezentoval som v Devíne našu Zónu Detskej atletiky, ukázal som deťom, čo všetko im atletika môže ponúknuť a potom som išiel behať,“ priblížil svoj predštartovný program pretekár bratislavskej Slávie STU a zverenec trénera Marcela Lopuchovského. „Škoda, že ráno nám trochu mrholilo, čo odradilo rodičov s deťmi od účasti, no tí, ktorí prišli, sa u nás vyšantili. Boli to najmä menšie deti, lebo tie väčšie sa už trochu hanbili. Práve tí menší nám ukázali, že pohyb im nie je cudzí, možno z niektorých budú aj atléti. Pravda, ak im elán a nasadenie vydržia aj v budúcnosti,“ dodal koordinátor projektu Detská atletika SAZ.
Podľa neho už štart pretekov mal svoje čaro. „Tieto preteky sa na Devíne štartujú výstrelom z dela, čo ich atmosféru ešte umocňuje. Ak by som bol iba hobby bežec, určite by som hneď po štarte podľahol tej búrlivej atmosfére – a možno by som zo začiatku prepálil tempo, ale keďže už niečo mám odbehané, vedel som dobre hospodáriť so silami a bežal som rozumne. Jednoducho, beh som si užíval,“ tvrdil.

Radovan Tomeček si pochvaľoval aj to, že takmer 9 kilometrov z tucta vytýčených kilometrov bežal vo dvojici so spomínaným Valentom. „Bežalo sa nám fajn, cyklista na e-biku nám udával tempo, René bol pri behu z kopca rýchlejší, ja som si dával pozor, aby som zle neskočil, aby som sa nezranil. Predsa, tieto preteky som išiel v rámci prípravy na hlavnú časť atletickej sezóny. Bol to pre mňa dobrý test. Vyskúšal som si na čo mám, čo treba ešte zlepšiť. Preteky v Devíne mi vhodne zapadli do plánu prípravy,“ opísal Tomeček dianie v okolí Devína. Približne až po desiatich kilometroch sa mu podarilo odpútať od spolubojovníka na trati a s prehľadom a náskokom 12 sekúnd si dobehol pre vavrín víťaza. „S dnešným výkonom som spokojný, Behaj lesmi si tento rok možno ešte odbehnem v Banskej Štiavnici a dosť, lebo termíny ostatných kôl mi kolidujú s inými atletickými súťažami,“ vysvetlil.

BEHAJ LESMI SPOZNAL V LEDNICIACH

Do Banskej Štiavnice a možno aj do Veľkej Fatry sa chystá tento rok aj bežecký nezmar v drese BK Železná Studnička Viliam Novák, ktorý v sobotu vyhral vo vekovej kategórii Muži 80+. „Bodaj by som nevyhral, keď som bežal sám,“ hovorí so smiechom vitálny vytrvalec, ktorý má na konte 119 maratónov a pol stovky polmaratónov, plus k tomu ešte desiatky desiatok a iných vytrvalostných behov na Slovensku i v mnohých krajinách Európy. „Počet maratónov ovládam presne. Maratón je taký beh, ktorý si budete pamätať až do konca života. Každý jeden. Ale tie kratšie behy, ktoré som v živote absolvoval, už nepočítam,“ zdôraznil Viliam Novák, ktorý podľa svojho tvrdenia chodí behať iba preto, aby sa ešte hýbal, stretol kamarátov a zabavil sa s nimi. Takto sa dostal aj k pretekom Behaj lesmi v Česku. „Rád som chodil na preteky na Južnú Moravu, do Ledníc. Tam som odbehol možno aj päť ročníkov týchto behov. V Česku sa Běhej lesy behá už možno aj sedem – osem rokov,“ objasnil Viliam Novák svoju púť k originálnym lesným behom za riekou Morava. Teraz sa druhý raz postavil na štart pretekov, ktoré boli neďaleko sútoku Moravy s Dunajom, v blízkosti starobylého hradu Devín.

NA TRATI ICH ZABRZDILI „KOZY – OCHRANÁRKY“

Podľa skúseného vytrvalca – seniora trať bola dobrá, no pre staršie ročníky bola aj nebezpečná. „Mali sme šťastie, že nebolo blato, že trať bola suchá. Ak by bolo mokro, na ´horizontálke´ na Devínskej Kobyle a okolo Sandbergu by sme sa možno aj pozabíjali. Chodník tam je šikmý, po ňom treba bežať veľmi opatrne. Najmä nám starším tá šikmina robila problémy už pri chôdzi, nie to ešte pri behu. A potom aj ten stupák tesne pred cieľom. To ma dosť dorazilo. Človek sa teší, že to do cieľa už dá, no zrazu je pred vami stupák a vy musíte doslova prejsť do kroku. To nie je dobrý pocit. Najmä, keď už meliete z posledných síl,“ povzdychol si Viliam Novák, ktorý časom 1:13:49 h by bol bronzový medzi mužmi 60 – 69, v kategórii 40 – 49 rokov by patril do prvej dvadsiatky a v hlavnej kategórii by skončil na 43. mieste v konkurencii 125 bežcov! Tomu sa povie výkon! Keď sme mu spomenuli dosiahnutý čas, zareagoval aj na otázku, s akými ambíciami prišiel v prvú májovú sobotu na preteky Behaj lesmi do Devína.

„Prosím vás, aké ja už môžem mať ambície? Ja som rád, že sa ešte môžem prebehnúť po lese, stretnúť kamarátov, zabaviť sa zdravým pohybom, trochu si vyvetrať starú hlavu (smiech). Viete, ja už mám ďaleko od sedemdesiatky, mňa najviac teší, že mi zdravie funguje a nohy ešte slúžia. Ambície už nechávam oveľa mladším odo mňa,“ povedal úprimne.

A úprimne sa zdôveril aj s tým, čo ho na 2. ročníku Behaj lesmi v Devíne najviac zaskočilo. Podľa neho šikovní a invenční organizátori tohto podujatia trochu podcenili stráženie trate. Nepáčilo sa mu, že pre elektrické oplotky pre kozy – ochranárky trochu na trati blúdili. A stačilo tak málo, upozorniť bežcov, že brána na oplotku sa dá otvoriť a dá sa cez tieto lúky a pasienky prebehnúť. Takto zbytočne stratili nejaké minúty, lebo sa omylom vrátili do lesa, cez ktorý chceli spomínané oplotky pod prúdom obehnúť. Mimochodom, nebyť toho zdržania a blúdenia, jeho čas mohol byť ešte lepší. „Stačilo, keby tam niekto stál a upozornil nás, že sa cez ne dá prebehnúť,“ pripomenul skúsený maratónec. „Ale inak preteky sa mi páčili. Vyšlo nám aj počasie a ak mi bude zdravie slúžiť, určite tento rok prídem minimálne na jedno kolo Behaj lesmi na Slovensku. Zatiaľ mi to vychádza na Banskú Štiavnicu, možno pôjdem aj do Veľkej Fatry, do Čičmian nie, lebo mám v pláne bežať v Rajci,“ plánoval deň po pretekoch v Devíne bratislavský bežecký nezmar. „A samozrejme, teraz sa opäť pozriem do Majcichova, kde sa bude bežať tradičná desiatka. Tam tiež chodím veľmi rád,“ dodal Viliam Novák na záver rozprávania. 
9.5.2022   /   Krosové behy   /   Autor: SZ   /    Foto: SOV/ANDREJ GALICA

Ďalšie články