TEST: Bežecká obuv od Skechers. Ľahká ako pierko, ale málo vydrží

TEST: Bežecká obuv od Skechers. Ľahká ako pierko, ale málo vydrží
Značka Skechers je synonymom obuvi na bežné nosenie. Málokto však vie, že sa tento americký gigant už niekoľko rokov venuje tiež výkonnostnému behaniu. A práve nový model GoRun 4 sme mali možnosť otestovať.

Skechers. Málokomu sa pri vyslovení tohto názvu vybaví nejaký šport. V prvom rade je značka Skechers notoricky známa ako lifestylová obuv pre bežné nosenie, ale v poslednej dobe treba s ňou počítať aj v behu. Leví podiel na bežeckom rozmachu tejto značky má jeden z najlepších amerických maratóncov súčasnosti Meb Keflezighi. Predovšetkým s jeho pomocou sa totiž Skechers podarilo v priebehu niekoľkých rokov vybudovať veľmi slušnú povesť a reputáciu medzi bežeckými velikánmi.

Predstava bežeckej topánky od Skechers vzbudzovala na tvárach väčšiny atlétov široký úsmev. Ten sa však vytratil v momente, keď sa v nich Mebovi podarilo kvalifikovať v nabitej konkurencii na olympijské hry, na ktorých následne obsadil štvrté miesto. Vďaka tomuto výsledku začalo byť väčšine bežcov jasné, že to s týmito topánkami asi nebude tak úsmevné, ako sa na prvý pohľad zdalo.

S každou ďalšou generáciou sa rady behajúcich priaznivcov tejto značky viac a viac rozširujú.

V celej bežeckej kolekcii Skechers nenarazíte ani na jeden high-tech model preplnený najnovšími vynálezmi. Pri boji s konkurenciou vsádza americký gigant predovšetkým na jednoduchosť spoločne s rozumnou cenou. Oba tieto parametre sú typické aj pre nový cestný tréningový model GoRun 4.

Prvou vecou, ktorá vás na GoRun zaujme, je hmotnosť. Obuv totiž váži vo veľkosti UK8 neuveriteľných 200 gramov. To je na tréningový model naozaj nezvyčajne nízke číslo, ktoré dáva tušiť, že kľúčovou otázkou bude u tohto modelu životnosť materiálov. Pri bežeckej obuvi totiž platí neúprosné pravidlo, že čím je ľahšia, tým má nižšiu životnosť.

Ruka v ruke s nízkou hmotnosťou idú aj ďalšie až minimalistické parametre, ako je päťmilimetrový drop a absencia akejkoľvek pevnej výstuhy. Prekvapí naopak veľmi mäkký a príjemný došľap, ktorý umožňuje absolvovať aj dlhší bežecký tréning.

Vďaka tomu je GoRun ideálna obuv pre bežcov dopadajúcich na stred chodidla, ktorí hľadajú ľahkú tréningovku pre svižnejšie tréningy alebo univerzálny model, ktorý bude dostatočne pohodlný pre tréning a zároveň dostatočne rýchly pre preteky.

Model by som naopak neodporučil bežcom s vyššou hmotnosťou, pre ktorých jednoducho nebol navrhnutý. Neposkytuje totiž potrebné množstvo tlmenia v pätovej časti.

Životnosť použitých materiálov pri GoRun je nutné rozdeliť na dve samostatné časti. Kým zvršok je z pevnej a odolnej tkaniny, ktorú pravdepodobne nezničíte ani po poriadnej porcii kilometrov, penová medzipodrážka je na tom o poznanie horšie.

Strih zvršku je v prednej časti veľmi voľný, a ak nemáte extrémne široký tvar chodidla, budete musieť použiť doplňujúce penové vložky, ktoré nájdete spoločne s topánkami v krabici. Integrovaná vnútorná stielka je síce pripravená na použitie aj bez prítomnosti tejto prídavnej vrstvy, ale v topánkach je toľko voľného miesta, že je potrebné ho predsa len aspoň čiastočne použitím vložky zaplniť. Bohužiaľ sa teda nejedná o optimálny variant pre bežcov s veľmi úzkym tvarom chodidla.

Ako hlavná tlmiaca vrstva je použitá ľahká pena z klasického materiálu EVA. Aby bola dosiahnutá ešte nižšia hmotnosť, je navyše medzipodošva konštruovaná v podobe malých kruhových výstupkov, ktoré vyčnievajú z inak výrazne tenšej vrstvy. Táto konštrukcia síce umožní ušetriť nejaký ten gram navyše, ale zároveň bohužiaľ znižuje množstvo hmoty, ktorá je schopná spracovať náraz pri došliapnutí. Nie, že by topánky tlmili výrazne menej. Problém spočíva v rýchlejšej degradácii materiálu, ktorý sa má s otrasmi vysporiadať.

Vďaka tomu je už po stovke nabehaných kilometrov obuv pod priečnou klenbou citeľne vyšliapaná a dá sa očakávať, že s rastúcim počtom kilometrov bude tento trend pokračovať. Kým zvršok teda vydrží prakticky všetko, tlmiaca vrstva bude svoje služby plnohodnotne poskytovať iba veľmi obmedzený čas.

Celkovo sa jedná o vydarený ľahký tréningový model, ktorý bez problémov zvládne ostré tempo, ale aj ľahký výklus a to ako na asfalte, tak v ľahkom teréne. GoRun vám však budú vyhovovať iba v prípade, že pri behu dopadáte na stred chodidla a netrpíte výraznou nadváhou. Medzi najväčšie výhody sa bez debát radí extrémne nízka hmotnosť, s ktorou však ide ruka v ruke veľmi zlá životnosť tlmiacej vrstvy. GoRun síce stoja výrazne menej ako prémiové tréningové modely iných značiek, ale aj tak nepatrí pomer cena / výkon u tohto modelu medzi tie najpriaznivejšie.

18.1.2016   /   Testy   /   Autor: Vít Knežínek, rungo.cz   /    Foto: Vít Knežínek

Ďalšie články