Tréner roka Matej Spišiak doviedol do prvej trojky v ankete dvoch svojich zverencov

Tréner roka Matej Spišiak doviedol do prvej trojky v ankete dvoch svojich zverencov
Matej Spišiak (najúspešnejší atletický tréner vroku 2018): "Budeme sa chcieť naďalej zlepšovať, kým sa to bude dať, kým nám to podmienky a okolnosti umožnia“
BRATISLAVA 18. novembra - Pri bilancovaní atletického roka sa nestáva často, aby jeden tréner mal v prvej trojke najúspešnejších pretekárov dvoch zverencov. Matejovi Spišiakovi z banskobystrickej Dukly sa tento husársky kúsok na konci roka 2018 podaril. Jeho najslávnejší zverenec Matej Tóth anketu Atlét roka po šiesty raz v kariére vyhral a objav roka Mária Katerinka Czaková v tomto rebríčku obsadila tretie miesto. Aj keď ju trénuje spolu so šéftrénerom SAZ Martinom Pupišom, rodák z Nitry má veľkú zásluhu na jej výkonnostnom raste i na výbornom 6. mieste v chodeckom maratóne na 50 km na ME v Berlíne.

"Veľmi ma teší, že obaja pretekári, ktorých trénersky vediem, sa dostali do prvej trojky v ankete Atlét roka,“ povedal Matej Spišiak na margo historického prieniku dvoch chodcov banskobystrickej Dukly medzi najlepšiu trojicu v tradičnej ankete. Práve jeho zverenci spolu s Jánom Volkom majú veľkú zásluhu na tom, že po dlhých 19 rokoch nie je medzi trojicou najlepších slovenských atlétov zástupca vrhov a hodov.

"Myslím si, že je to unikátna vec. Matej Tóth má s takýmito pozíciami bohaté skúsenosti, Marika Katerinka Czaková, ktorú pripravujem s Martinom Pupišom, je v prvej trojke prvýkrát v živote. O to je ten úspech pre nás všetkých cennejší,“ pripomenul Matej Spišiak, ktorý si z koncoročnej ankety odniesol triumf medzi trénermi.
"Pre mňa to nie je iba zadosťučinenie a satisfakcia za odvedenú prácu, ktorú sme v roku 2018 urobili, ale aj motivácia do ďalšej aktivity. Budeme sa chcieť naďalej zlepšovať, kým sa to bude dať, kým nám to podmienky a okolnosti umožnia,“ reagoval Matej Spišiak na otázku.

Skúseného trénera Dukly teší aj to, že pozitívny príklad Mateja Tótha inšpiruje nastupujúcu generáciu talentovaných chodcov, ktorí sa už čoraz výraznejšie hlásia o slovo.

"V Dukle máme skupinu šikovných mladých chlapcov do 23 rokov, ktorí sú vážni adepti na účasť na budúcoročných MS v Dauhe. Stačí spomenúť Miroslava Úradníka, Michala Morvaya, Dominika Černého, ktorí sú už teraz veľmi blízko k nominácii na MS v Dauhe. Uvidíme, ako sa popasujú v budúcej sezóne s touto veľkou výzvou a ako sa im v súťažiach bude dariť. Verím však, že minimálne jeden z nich bude v Dauhe štartovať,“ pripomenul Spišiak, ktorý sa na bilanciu sezóny 2018 pozrel aj z takého širšieho pohľadu. Podnetom k tomu neboli iba výkony Mateja Tótha a Márie Katerinka Czakovej, ale aj úspechy dorastencov a juniorov. Pri tejto príležitosti vyzdvihol 6. miesto Ľubomíra Kubiša na OH mládeže v Buenos Aires a jeho boj o medailu na ME juniorov v Györi (skončil štvrtý) a 9. miesto Daniela Kováča na tom istom juniorskom šampionáte starého kontinentu.
"Sú to výrazné talenty, chlapci, z ktorých môžu vyrásť opory reprezentácie. Už teraz dokážu konkurovať najlepším juniorom v Európe a na svete. Preto som veľmi rád, že chôdza na Slovensku išla výkonnostne hore aj globálne ako disciplína. To je tiež dobrý signál smerom do budúcnosti. Teší ma, že tých adeptov na prípadné medailové úspechy je viac,“ konštatoval Matej Spišiak.

Samozrejme, že pri hodnotení sezóny sa nedal obísť vydarený návrat Mateja Tótha do sveta veľkej atletiky, ktorý odštartoval v marci výborným výkonom na Dudinskej päťdesiatke. "Všetko prebiehalo v takých zabehaných koľajach. Nejako sme to neriešili. Skôr médiá a verejnosť bola v takom očakávaní, čo bude, v akom štýle sa Matej vráti, čo dokáže po tej dlhej pauze... My sme však vedeli, kde sa nachádzame, pokiaľ ide o športovú formu. Maťo to všetko zvládol, čo bol dobrý signál smerom k Berlínu. Prvý štart bol dôležitý, no my sme sa naň chystali úplne štandardne. Brali sme to, že celá kauza je už za nami a od decembra 2017 sme pracovali systematicky ďalej, aby sme v Berlíne mohli zúročiť celé naše spoločné úsilie,“ tvrdil Matej Spišiak.

Keďže erudovaný chodecký tréner dokáže majstrovsky držať svoje pocity a emócie na uzde za každej situácie, na mieste bola aj otázka, či mu nie je ľúto, že Matej Tóth pre známu kauzu okolo biologického pasu a po nezmyselnom zastavení pretekárskej činnosti prišiel o šancu obhajovať v roku 2017 na MS v Londýne titul majstra sveta v chôdzi na 50 km z MS 2015 v Pekingu.

"Dá sa na to pozerať z dvoch pohľadov. Samozrejme, stratili sme jedno vrcholné podujatie, na ktorom mohol byť Matej úspešný. Pri jeho výkonnosti je veľký predpoklad, že by v Londýne skončil na medailových pozíciách. Na druhej strane nás to, čo sa stalo, všetkých spojilo. Bola to taká vzpruha. Veľmi nás teší, že sa tú bitku podarilo vyhrať. Možno to Maťa zocelilo a naštartovalo do ďalších rokov. Mohlo sa tiež stať, že Maťo by v Londýne získal medailu a mohol povedať, že už je unavený - a končí. Takto ho to naštartovalo a pokračuje do Tokia. Takže všetko zlé, je na niečo dobré. Aj keď sme spolu s ním neprežili ľahké obdobie,“ priblížil Tóthov tréner svoj pohľad na náročný rok 2017.

"Samozrejme, takéto veci by sa nemali stávať. Celá kauza zanechala šrámy na jeho psychike. Bol to veľmi vážny zásah do jeho kariéry. Poznačilo nás to všetkých. Bol to ťažký a dlhý boj. My už s tým nič neurobíme. Už sme za tým. Rok 2018 dopadol pre nás chodcov veľmi pozitívne. Teraz máme pred sebou ešte dva roky tvrdej práce. Myslím si, že je stále o čo bojovať. A treba sa o to usilovať," zdôraznil Matej Spišiak.
18.11.2018   /   Rozhovory   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články